Zamknij

Pracodawcy mogą zadbać o zdrowie pracowników. Unia daje na to duże pieniądze!

Daniel WiśniewskiDaniel Wiśniewski 19:00, 04.06.2019 . Aktualizacja: 12:47, 07.06.2019
Skomentuj Samorząd województwa realizuje obecnie programy polityki zdrowotnej, które dotyczą profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych, program wykrywania zakażeń WZW B i C oraz program zapobiegania upadkom dla seniorów czy Kujawsko-Pomorski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej. Zdjęcia ilustracyjne. Fot. depositphotos.com Samorząd województwa realizuje obecnie programy polityki zdrowotnej, które dotyczą profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych, program wykrywania zakażeń WZW B i C oraz program zapobiegania upadkom dla seniorów czy Kujawsko-Pomorski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej. Zdjęcia ilustracyjne. Fot. depositphotos.com

Przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego mogą starać się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Pieniądze mogą być przeznaczone na eliminowanie czynników ryzyka w miejscu pracy.

O wsparcie finansowe mogą starać się wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych. Projekty mają dotyczyć między innymi opracowania i wdrożenia programów skierowanych na eliminowanie czynników ryzyka. W lipcu planowanie jest ogłoszenie konkursu na dofinansowanie. Pieniądze będą pochodzić ze środków unijnych. 

3 czerwca w urzędzie marszałkowskim województwa kujawsko-pomorskiego odbyło się spotkanie środowisk odpowiedzialnych za profilaktykę i działania prozdrowotne. Ich działania mają się przyczynić do wypracowania standardów zapobiegania chorobom w lokalnych zakładach pracy. Eksperci, którzy brali udział w spotkaniu zwracali uwagę na korzyści wynikające z obejmowania pracowników programami profilaktyki zdrowotnej. 

Urząd marszałkowski poinformował, że rosnąca absencja chorobowa wywoływana przez różnego rodzaju choroby, w tym również łatwo rozprzestrzeniające się w skupiskach ludzkich choroby zakaźne, generuje dla pracodawcy nie tylko dodatkowe koszty, ale wymusza również stałe zmiany w organizacji pracy. Wśród chorych ze schorzeniami dolnych dróg oddechowych absencja chorobowa spada w stosunku do absencji notowanej przed szczepieniem odpowiednio o 23 i 60,3%. Spadek dotyczy nie tylko całkowitej liczby dni zwolnienia lekarskiego w roku, ale także liczby pacjentów korzystających ze zwolnień. Zakłady pracy zatrudniają również osoby, które pracują w terenie. To naraża je na inne choroby.

- W okresie zimowym kleszcze przebywają pod ściółką leśną, ale wraz ze wzrostem temperatury ich aktywność dynamicznie wzrasta. W czerwcu obserwowana jest najwyższa zachorowalność na KZM, czyli na miesiąc po najwyższej aktywności pasożytów, która najczęściej przypada na maj. Społeczeństwo, w tym również pracodawców należy uświadamiać o ogromnym zagrożeniu jakie niosą te pasożyty, gdyż na ich ukąszenia narażone są nie tylko osoby pracujące w terenach zalesionych, ale również przebywające w ramach rekreacji w parkach czy innych terenach zielonych. Oprócz KZM, przed którym można już skutecznie zabezpieczać się dzięki dostępnym szczepieniom, jest również Borelioza. Niestety w przypadku tej choroby zakaźnej leczenie odbywa się jedynie poprzez antybiotykoterapię – poinformowała dr n. med. Małgorzata Bednarek z Katedry Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Łodzi.

Samorząd województwa realizuje obecnie programy polityki zdrowotnej, które dotyczą profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych, program wykrywania zakażeń WZW B i C oraz program zapobiegania upadkom dla seniorów czy Kujawsko-Pomorski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej. Pojawiła się też możliwość pozyskania środków na działania w obszarze zdrowia przez pracodawców. 

- Jednym ze sposobów na finansowanie działań profilaktycznych są środki unijne. Obecna perspektywa finansowa 2014 - 2020 w województwie kujawsko-pomorskim obejmuje swoim finansowaniem m.in. obszar zdrowia. Przykładowe działania w obszarze zdrowia, na które można uzyskać dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego to m.in: wdrożenie projektów profilaktycznych dotyczących chorób będących istotnym problemem zdrowotnym regionu, wdrożenie programów rehabilitacji medycznej ułatwiających powroty do pracy, wdrożenie programów ukierunkowanych na eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy. Pracodawcy samodzielnie lub przy współpracy z samorządami, organizacjami samorządowymi lub podmiotami leczniczymi mogą ubiegać się o środki na prowadzenie działań profilaktycznych wśród swoich pracowników - dodała Edyta Masłowska-Parafian, ekspert projektu „Zdrowie Człowiek Profilaktyka” ds. Funduszy Unijnych.

Projekt „Zdrowie Człowiek Profilaktyka” skierowany jest do przedstawicieli samorządów i pracodawców, osób zarządzających zasobami ludzkimi oraz mających wpływ na kształtowanie polityki zdrowotnej w przedsiębiorstwach z całej Polski. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzebę angażowania się w profilaktykę chorób zakaźnych, edukacja dotycząca priorytetowych obszarów zdrowotnych, budowa motywacji do inwestowania w programy profilaktyczne oraz wskazywanie korzyści płynących z inwestycji w profilaktykę chorób.

Osoby zainteresowane uzyskaniem szerszych informacji na temat możliwości przeprowadzenia programu profilaktycznego w zakładzie pracy lub indywidualnym spotkaniem proszone są o kontakt poprzez adres mailowy [email protected].

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%