Zamknij

Formalności przy zakupie auta - obowiązki kupującego samochód

09:44, 29.06.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Jeśli planujemy kupić nowy lub używany samochód, trzeba liczyć się z tym, że będziemy musieli załatwić kilka formalności. W naszym artykule wskazaliśmy, jakie są obowiązki kupującego samochód i w szczegółowy sposób je omówiliśmy. Ponadto opisaliśmy, co trzeba zrobić po zakupie samochodu za granicą. Przeczytaj tekst i dowiedz się najważniejszych informacji na ten temat.

Kupno nowego samochodu - formalności

Nieużywane samochody nadal cieszą się dużą popularnością wśród polskich konsumentów. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ kupno auta z salonu zawsze wiąże się z wieloma zaletami tj. komfortem poruszania się po ulicach, dużym bezpieczeństwem czy szerokim zakresem wyposażenia. Trzeba wiedzieć, że po sfinansowaniu i odebraniu takiego pojazdu należy koniecznie załatwić następujące formalności:

  • Rejestracja samochodu.
  • Ubezpieczenie OC.

Każdą z wymienionych czynności, jaką trzeba załatwić po zakupie nowego samochodu, omówiliśmy w dokładny sposób w kolejnych akapitach naszego artykułu.

Rejestracja nowego samochodu

W przypadku, gdy kupimy nowy, wymarzony samochód powinniśmy niezwłocznie udać się do najbliższego Wydziału Komunikacji i go zarejestrować. Zanim jednak to zrobimy, najpierw należy przygotować wszystkie wymagane dokumenty tj.

  • wniosek o rejestrację auta,
  • dowód własności pojazdu,
  • karta pojazdu,
  • potwierdzenie opłat rejestracyjnych,
  • wyciąg ze świadectwa homologacji,
  • dowód osobisty,

Jeśli dostarczymy wszystkie z wymienionych formalności, wtedy urzędnik wyda nam pozwolenie czasowe, które umożliwi poruszanie się nowym samochodem przez okres 30 dni. Przed upływem tego czasu powinniśmy otrzymać dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjną oraz nalepkę kontrolną.

Wykupienie ubezpieczenia OC

Następnym krokiem będzie wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). W tym miejscu należy podkreślić, że ta polisa jest obowiązkowa i powinien posiadać ją każdy kierowca, w przeciwnym wypadku trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Więcej na ten temat można znaleźć w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 r.

W jaki sposób znaleźć najkorzystniejszą ofertę ubezpieczeniową? To proste, wystarczy skorzystać z wybranej porównywarki ubezpieczeń i wybrać najtańszą polisę, ponieważ wysokość kosztów za OC nie gwarantuje bogatszego zakresu ochrony. Trzeba również wspomnieć o tym, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują interesujące pakiety OC+AC, które z pewnością warto dokładnie przeanalizować.

Kupno samochodu używanego - co zrobić po zakupie auta?

Spora część konsumentów decyduje się na zakup używanego samochodu, ponieważ nie posiadają wystarczających funduszy, aby sfinansować nowe auto lub po prostu chcą skorzystać z okazyjnej oferty. W tym przypadku trzeba się liczyć z załatwieniem większej ilości formalności, dlatego poniżej w szczegółowy sposób wyjaśniliśmy, co trzeba zrobić po zakupie takiego pojazdu.

  • Po pierwsze musimy udać się do wybranego urzędu skarbowego i uregulować podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. wartości nabytego pojazdu. Trzeba to zrobić w ciągu 14 dni od podpisania umowy sprzedaży, w przeciwnym wypadku trzeba liczyć się z konsekwencjami.
  • Następnie należy wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), które jest obowiązkową polisą. Podobnie, jak w przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych, termin zakupu OC wynosi maksymalnie 14 dni.
  • Po wykonaniu tych czynności rejestrujemy używany samochód w Wydziale Komunikacji. Trzeba pamiętać, że przed rejestracją trzeba koniecznie przeprowadzić badanie techniczne pojazdu.

W tym miejscu należy podkreślić, że podobnie jak w przypadku nowego, jak i używanego samochodu, należy sprawdzić wyposażenie auta, które powinno zawierać gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, komplet żarówek czy kamizelkę odblaskową.

Formalności po zakupie auta używanego z zagranicy

Na jakie formalności należy się przygotować, jeżeli zdecydujemy się na zakup samochodu za granicą? Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że będzie ich zdecydowanie więcej, niż w przypadku nowego lub używanego samochodu. Na szczęście czynności, które powinniśmy wykonać po sfinansowaniu auta za granicą, nie są skomplikowane i nie zajmują dużej ilości czasu.

  • Po zakupie używanego auta za granicą powinniśmy otrzymać rachunek, który jest dowodem zakupu, kartę pojazdu, dowód rejestracyjny czy zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu.
  • Następnie musimy udać się do Wydziału Komunikacji w kraju zakupu. W ten sposób uzyskamy tymczasowe tablice “zjazdowe”.
  • Potem powinniśmy skorzystać z korzystnej oferty ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) na kilkudniowy okres.

W ten sposób będziemy mogli wjechać zakupionym samochodem do naszego kraju i załatwić kolejne formalności:

  • Kupując używany samochód za granicą, będziemy zobowiązani do uregulowania akcyzy i złożenia kilku dokumentów w Urzędzie Celnym.
  • Wykonanie badania technicznego auta w Stacji Kontroli Pojazdów w celu potwierdzenia jego sprawności.
  • Uregulowanie opłaty skarbowej w wysokości 160 zł za wydanie zaświadczenia VAT-25.
  • Zarejestrowanie samochodu w Wydziale Komunikacji.
  • Wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Zakup samochodu zawsze wiąże się z dość dużymi kosztami, które mogą w znaczący sposób nadwyrężyć nasz domowy budżet. Co zrobić w tej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem z pewnością będzie skorzystanie z oferty pożyczkowej np. za pośrednictwem https://autokapital.pl/.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%