Zamknij
REKLAMA

Jak zdobyć unijne pieniądze dla firmy? Przewodnik w 5 krokach

00:00, 05.11.2019 | MATERIAŁ PROMOCYJNY
fot. depositphotos.com

Masz firmę i pomysły na jej rozwój? Nie odkładaj swoich planów biznesowych na później. Możesz działać już teraz korzystając z pożyczek unijnych. Pieniądze pochodzą z Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Kujawsko-pomorscy przedsiębiorcy nie lubią się zadłużać. 70% środków na inwestycje pochodzi z własnych zasobów firm. Czasami warto jednak podejść do problemu inaczej niż większość. Tak w tym roku zrobiło 45 włocławskich przedsiębiorców, którzy potraktowali unijne pożyczki jako dobrą inwestycję, dzięki której w określonej perspektywie czasowej ich firmy będą zarabiać więcej. Jak to zrobić?

Krok 1 - Znajdź instytucję, której możesz zaufać

Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy sp. z o.o. to niekomercyjna spółka powołana przez samorząd województwa. Wspiera mikro, małe i średnie firmy. Pożyczki unijne udzielane są bez prowizji, z oprocentowaniem już od 0,87% (maksymalnie 2,87% w skali roku) i znajdują się w stałej ofercie KPFP (nie ma konkursów i naborów). Biura funduszu znajdują się w pięciu miastach województwa – we Włocławku na ul. Bechiego 2 (tel. 572 572 026).

Krok 2 - Przedstaw swój plan

Oferta pożyczek unijnych w KPFP jest tak szeroka, że w zależności od potrzeby, z jaką przychodzi przedsiębiorca, konsultanci znajdą wśród produktów funduszu najkorzystniejszy dla klienta.

Jakie informacje będą potrzebne:

  • jak duża jest firma (mikro, mała czy średnia)
  • w jakiej branży działa
  • na jaki cel potrzebuje pieniędzy, czego dotyczy planowana inwestycja
  • jaka kwota jest niezbędna
  • w jaki sposób przedsiębiorca może zabezpieczyć pożyczkę

Krok 3 - Wybierz pożyczkę

Krok 4 - Złóż dokumenty

By ubiegać się o pożyczkę należy złożyć wniosek z niezbędnymi dokumentami w jednym z biur KPFP. Wzory dokumentów dostępne są na stronie: www.kpfp.org.pl. Oprócz wniosku o pożyczkę są to m.in. informacja o przedsiębiorstwie i o inwestycji oraz tabele finansowe. Warto je przejrzeć i w razie wątpliwości poprosić konsultanta o wyjaśnienia.

Krok 5 - Rozlicz pożyczkę

Pożyczka unijna z KPFP wypłacana jest przedsiębiorcy w transzach lub jednorazowo.
KPFP może płacić za przedstawiane przez klienta faktury. Może także zwrócić klientowi pieniądze za już zapłacone faktury/rachunki z tym, że muszą być one wystawione najwcześniej w dniu złożenia wniosku o pożyczkę. Może także uruchomić pożyczkę zaliczkowo. Oczywiście pełna kwota pożyczki musi zostać przeznaczona na cele zgodne z umową.

Pani Marta Skibicka właścicielka szkoły językowej Fabryka Języka ze Skępego skorzystała już z takiego wsparcia.

- Pożyczka z KPFP pomogła mi w remoncie i modernizacji budynku, w którym aktualnie znajduje się siedziba Fabryki Języka, kupiłam urządzenie wielofunkcyjne i pomoce dydaktyczne. Zaadaptowałam i wyposażyłam to miejsce w taki sposób, abym mogła rozszerzyć ofertę swojej szkółki o zajęcia grupowe. To była dobra decyzja, dzięki której spełniło się moje ogromne marzenie i mogę robić to, co kocham w miejscu, które jest przyjazne moim uczniom.

(MATERIAŁ PROMOCYJNY)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop