Zamknij
REKLAMA

Orzeczenia lekarskie dobiegają końca? Eksperci informują, że będą przedłużone

14:45, 06.04.2020 | D.W.
Skomentuj
Orzeczenie zostanie wydłużona od dnia upływu terminu jego ważności na okres kolejnych trzech miesięcy - informuje Krystyna Michałek z ZUS.Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.com
REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w okresie epidemii orzeczenia lekarskie o niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji zachowują ważność przez następne trzy miesiące. 

ZUS podał, że chodzi o te orzeczenia, których ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemiologicznego albo standu epidemii w okresie 30 dni po ich odwołaniu.

- Orzeczenie zostanie wydłużona od dnia upływu terminu jego ważności na okres kolejnych trzech miesięcy – o ile przed upływem terminu ważności tego orzeczenia został złożony wniosek o świadczenie na dalszy okres  - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Na podobnych zasadach zostaną wydłużone także orzeczenia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej, na podstawie których ubezpieczony ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Orzeczenia takie nie będą jednak ważne dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczeń.

[ZT]38271[/ZT]

ZUS podał też, że przedłużeniu o trzy miesiące ulega także ważność orzeczeń, które wygasły przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku.

- Chodzi o sytuację, w której klient złożył wniosek o świadczenie na dalszy okres (np. o przedłużenie renty) przed upływem ważności orzeczenia, a ZUS nie wydał nowego orzeczenia przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed 31 marca. W tej sytuacji osoby, które czekają na przedłużenia prawa do renty, świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych lub świadczenia rehabilitacyjnego mogą być spokojne – dodaje Krystyna Michałek.

(D.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Chłodna 29Chłodna 29

3 1

ZUS powinien prześwietlić niektóre renty. Jest wielu "chorych" co najwyżej na cwaniactwo i kombinatorstwo. 19:34, 06.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA