Zamknij

Jesteś lokalną liderką? Zgłoś się do Rady Kobiet w rolnictwie! Zachęca do tego posłanka PiS

09:08, 13.04.2021 N.S.
Skomentuj Trawa nabór kandydatek do Rady Kobiet w Rolnictwie. Fot. depositphotos Trawa nabór kandydatek do Rady Kobiet w Rolnictwie. Fot. depositphotos

Anna Gembicka, włocławska posłanka PiS i sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca liderki m.in. podwłocławskich społeczności do zaangażowania się w działalność Rady Kobiet w rolnictwie. W rozmowie z DDWloclawek.pl wyjaśnia m.in., jak dużą rolę odgrywają kobiety w tej gałęzi gospodarki.

Jaki jest cel utworzenia Rady Kobiet w rolnictwie?

Rada Kobiet w rolnictwie jest organem doradczym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Chcemy jeszcze bardziej wsłuchać się w głos kobiet zaangażowanych w życie swoich lokalnych społeczności. Celem jest wypracowanie stosownych analiz i rekomendacji, po to, aby wzmocnić działalność kobiet na obszarach wiejskich.  Mamy w planach inicjowanie akcji społecznych, organizację szkoleń, debat i konferencji oraz promocję dziedzictwa i kultury wsi oraz dobrych praktyk w rolnictwie i przetwórstwie, m.in. w produkcji ekologicznej żywności.

Jakie zadania mają kobiety w gospodarce rolnej?

Rola kobiet zarówno na wsi, jak i w rolnictwie i branży rolno-spożywczej jest ogromna. To co nas cieszy to fakt, że coraz częściej to kobiety są szefami związkowych organizacji rolniczych czy organizacji branżowych. Są wójtami, burmistrzami, radnymi, prowadzą Koła Gospodyń Wiejskich czy Ochotnicze Straże Pożarne. Kobiety także bardzo często prowadzą gospodarstwa rolne, mają bieżący kontakt z różnymi branżami w rolnictwie. 

Warto też dodać, że pierwszy raz w historii na czele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Krajowego Wsparcia Rolnictwa, czyli najważniejszych instytucji z punktu widzenia polskiego rolnictwa stoją kobiety. I nie wynika to z żadnych parytetów, tylko z tego, że mają świetne kompetencje. 

Jakich kandydatek poszukuje Ministerstwo?

Głównym kryterium jest zaangażowanie społeczne. Zależy nam na udziale liderek lokalnych społeczności wiejskich, przedstawicielek ogólnopolskich i zarejestrowanych organizacji rolniczych i przetwórczych, a także samorządu terytorialnego i rolniczego oraz kół gospodyń wiejskich. W swoim zgłoszeniu trzeba wskazać swoje doświadczenie oraz opisać swoje pomysły na konkretne zmiany i działania dotyczące rolnictwa i rozwoju wsi. 

Czy na terenie pow. włocławskiego spotkała Pani kobiety, które spełniają te warunki? Dlaczego powinny zgłosić swoje kandydatury do Rady?

Odpowiednie kandydatki spotkałam na terenie całej Polski, choć oczywiście najbliższe mi są moje rodzinne okolice, a współpraca z niektórymi Paniami z naszego regionu trwa już ładnych kilka lat. Gdybym chciała wymienić takie kandydatki, brakło by miejsca w wywiadzie. Bardzo cenię sobie współpracę zarówno z paniami z Kół Gospodyń Wiejskich jak i przedstawicielkami samorządu. Często pracując u podstaw, dają z siebie wszystko, po to aby zmieniać nasze otoczenie.

Zawsze powtarzam, że warto się angażować społecznie, a Rada Kobiet w Rolnictwie jest do tego doskonałym miejscem. Cieszę się, że jako przedstawicielka rządu mogę mieć udział w budowie kolejnej platformy dialogu. Tylko dzięki odpowiedniemu poznawaniu potrzeb i wyzwań, możliwe jest wypracowanie odpowiednich rozwiązań i planowanie dalszych skutecznych działań.

(N.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

PrawdaPrawda

0 1

Tej Pani już dziękujemy. Kłamstwo PiS równa się zero. 19:02, 14.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

kaczuszkakaczuszka

0 0

Czy na załączonym zdjęciu to prezentuje się współczesna Leda nie z łabędziem a gąsiorem ? 18:13, 15.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%