Zamknij
REKLAMA

Szukasz pożyczki, dotacji na ekologiczną inwestycję? Tu znajdziesz kasę!

17:00, 19.07.2021 | M.O.
Skomentuj fot. PAP
REKLAMA

Ponad 100 programów finansowego wsparcia ekologicznych inwestycji znajduje się w uruchomionej wyszukiwarce EkoDotacji - poinformował Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu. Dzięki temu narzędziu można łatwo odnaleźć np. programy wsparcia fotowoltaiki, czy dot. edukacji ekologicznej.

Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu, który działa w ramach Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego zwrócił uwagę, że ostatnie lata i miesiące to duży przyrost ekodotacji.

To wynikająca, jak tłumaczy ośrodek, z rosnącej świadomości kryzysu klimatycznego oraz zdecydowanych działań państw Unii Europejskiej.

- Obecnie niemal każda nowa inwestycja musi mieć pozytywny wpływ na ochronę klimatu i środowiska – tym samym coraz więcej programów dofinansowań staje się ekodotacjami. Ta obfitość jednocześnie stworzyła barierę na drodze inwestorów, którzy nieoczekiwanie znaleźli się w gąszczu programów, ich operatorów, rodzajów wsparcia oraz skomplikowanych nazw. Nasza wyszukiwarka powstała właśnie po to, żeby tę barierę zlikwidować - wskazała ekspertka Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu (KOZK) ds. zielonych finansów dr Izabela Filipiak.

Jak wyjaśniono, schemat działania wyszukiwarki EkoDotacji jest czytelny i prosty.

Inwestor najpierw musi wybrać grupę do jakiej należy – zależnie od tego czy jest przedsiębiorcą, instytucją samorządową, osobą fizyczną. Następnie określa typ inwestycji - inwestycje w budynkach (znajdziemy tam np. wszystkie dotacje do odnawialnych źródeł energii i termomodernizacji), wspierające gospodarkę wodną, badania czy edukację.

Ostatnim krokiem jest wybór województwa, w którym inwestycja będzie prowadzona (albo w którym składający wniosek ma siedzibę).

- Szukając wsparcia w internetowym gąszczu możemy minąć o włos najlepsze dla nas rozwiązanie na przykład dlatego, że nie szukaliśmy go wcześniej na stronie własnej gminy. Wyszukiwarka EkoDotacji rozwiąże tego typu problemy, dostarczając listę odpowiednich dla nas programów wraz z linkami do ich stron lub – w przypadku braku dopasowanych wyników – linki do stron lokalnych operatorów, u których możemy uzyskać stosowne informacje - dodała Filipiak.

Jak zapewniono, wyszukiwarka EkoDotacji będzie aktualizowana na bieżąco.

Za jej pośrednictwem operatorzy programów sami mogą również przesyłać KOZK swoje oferty. Korzystanie z wyszukiwarki oraz umieszczanie w niej ofert jest bezpłatne. Wyszukiwarka EkoDotacji znajdziesz TUTAJ.

(M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

BoloBolo

0 0

Ściema. To tylko kolejny portal dla firm fotowoltaicznych. Zostawiasz dane kontaktowe, a od jutra telefon się urywa od ofert firm. Zasada jest taka, że zgłaszają się głównie te, które nie mają klientów. 10:18, 22.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%