Zamknij
REKLAMA

ZUS już zdecydował. Chodzi o dodatkową wypłatę pieniędzy. Kto dostanie?

14:00, 11.01.2022 | D.W./ZUS
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com
REKLAMA

Kujawsko-pomorski oddział ZUS-u poinformował o dodatkowych pieniądzach dla emerytów i rencistów. Chodzi o zwrot nadpłaconego podatku za styczeń 2022 roku.

Polski Ład to przede wszystkim program inwestycji strategicznych, który ma na celu przede wszystkim dofinansowanie projektów inwestycyjnych. Mają one być realizowane przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce.  Ma się on opierać na realizacji promes inwestycyjnych udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. 

Nowe rozwiązania mają dotknąć także osób fizycznych, które zdaniem rządu, od teraz mają dostawać więcej pieniędzy. Część z nich w styczniu otrzymała jednak mniej. W związku z tym, w miniony piątek (7 stycznia) Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Konkretnie, chodzi o emerytów i rencistów, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł. Zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne mają mieć oni obliczaną jednak na starych zasadach.

- Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców  wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Ich emerytury i renty nie będą pomniejszane. Takich osób jest zaledwie 6 proc. w przypadku emerytów i niecałe 2 proc. w przypadku rencistów, pobierających świadczenia z ZUS 

- mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Ta kwota, która ma być wypłacana "na rękę" ma obowiązywać już od lutego.

Co z tymi, którzy dostali mniej?

- Osoby, które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, albo otrzymają je w najbliższym czasie, w lutym dostaną wyrównanie - wyjaśnia rzeczniczka.

ZUS nadal przekonuje, że większość emerytów skorzysta na Polskim ładzie. Zdaniem urzędników, najwięcej zyskają osoby, które otrzymują świadczenia w okolicach 2500 zł brutto miesięcznie.

- Taka osoba wykorzystuje w pełni kwotę wolną od podatku, a brak odliczenia składki zdrowotnej nie jest przy tej kwocie świadczenia tak istotny. Emeryt z takim świadczeniem przed zmianą przepisów otrzymywał na rękę 2088 zł. Dziś jego świadczenie na rękę wzrosło do 2275 zł, ponieważ nie zapłaci podatku 187 zł miesięcznie. Rocznie daje to kwotę 2244 zł rocznie więcej w portfelu takiego emeryta czy rencisty

-mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

[ZT]48800[/ZT]

(D.W./ZUS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

florek  emerytflorek emeryt

1 20

dejta jak najwiecy to na brynde starczy i na zagryche bedzie 14:09, 11.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


******

4 16

Pogoda dla nierobów 14:50, 11.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

$$$$$$$$$$$$$$

5 1

Jak to się ma do pomysłów rudego kłamcy , który chciał zmusić Polki do niewolniczego tyrania ponad siły do 67 roku życia za marne grosze ? 08:53, 12.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

co z tegoco z tego

5 1

co z tego jak inflacja im to zabierze !!!!! 14:57, 12.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdamAdam

0 0

Pieniądze z ZUS otrzymają wszyscy, którzy uzyskali pozytywne decyzje z ZUS w związku z przyznaniem dofinansowania na poprawę warunków pracy. Warto skorzystać z usług BHP ONE. https://bhp-one.pl/ 21:44, 16.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%