Historyczny sukces zawodnika Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego! Tego nie było od 131 lat!

15:02, 17.07.2017 opr. G.S. na pods. mat. WTK Włocławek
Skomentuj Podopieczni trenera Krzysztofa Gabryelewicza zdobyli dwa złote medale. Fot. WTW Podopieczni trenera Krzysztofa Gabryelewicza zdobyli dwa złote medale. Fot. WTW

Od piątku do niedzieli wioślarze z Włocławka rywalizowali na torze regatowym pod Mysią Wieżą w Kruszwicy, gdzie zostały rozegrane Mistrzostwa Polski Juniorów. Podopieczni trenera Krzysztofa Gabryelewicza zdobyli dwa złote medale.

Od piątkowych wyścigów eliminacyjnych zawodnicy z Włocławka pokazali swoją siłę. Nasz brązowy medalista z  Mistrzostw Europy, Fabian Barański już po pierwszych 500 m „znokautował” rywali i w dalszym dystansie tylko kontrolował wyścig, szanując siły. Podobnie nasz drugi skiffista (zawodnik płynący jednoosobową łodzią wyścigową wyposażoną w dwa długie wiosła) Tomasz Budzyński zwyciężył w swoim biegu.

Podczas eliminacji w czwórkach podwójnych, czyli walki o jedno, premiowane bezpośrednim awansem do finału miejsce włocławianie zażarcie walczyli o każdy metr dystansu z faworytami imprezy - reprezentantami  LOTTO Bydgostia. Naszą załoga płynąca w zestawieniu: Fabian Barański, Tomasz Budzyński, Grzegorz Ziółkowski, Bartosz Jarzembowski wyrobiła sobie od startu nieznaczną przewagę, której nie oddała już do mety, wygrywając wejście do finału o 0,2 sekundy i zmuszając rywali do rozegrania ciężkiego wyścigu repasażowego w sobotę.

Sobotnie półfinały w jedynkach juniorów włocławianie przeszli gładko. Fabian Barański zwyciężył a Tomasz Budzyński zajął wyraźnie, premiowaną awansem, trzecią pozycję.

Niedzielny finał skiffów juniorów to kolejny popis włocławian. Nasi reprezentanci stanęli na dwóch najwyższych stopniach podium. Fabian Barański został Mistrzem Polski Juniorów, broniąc swój zeszłoroczny tytuł. Tomasz Budzyński został wicemistrzem. Taki wyczyn w najbardziej prestiżowej wioślarskiej konkurencji jaką są skiffy, nie wydarzył się w 131 letniej historii Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego jeszcze nigdy. W rankingu klubowym Fabian Barański zdecydowanie zbliża się do naszych przedwojennych gwiazd - dwójki Wiktor Szelągowski–Henryk Grabowski. Przypomnijmy, że dwójka Grabowski-Szelągowski to medaliści Mistrzostw Europy z 1929 i 1932 roku.

Fabian Barański (z prawej) i Tomasz Budzyński. Fot. WTW

- Nasi zawodnicy podziękowali swoim doskonałym występem w skiffach władzom naszego miasta za zakup nowej, doskonałej łodzi FILIPPI - komentuje historyczny sukces WTW.

Niedzielną rywalizację na Mistrzostwach Polski zawodnicy z Włocławka kończyli rozgrywką w finale czwórek podwójnych. Tutaj rywalizacja potoczyła się identycznie jak w piątkowych eliminacjach. Ponownie walka pomiędzy naszymi zawodnikami a czwórką LOTTO rozgrywała się o każdy metr dystansu. Pozostali uczestnicy tego emocjonującego finału byli tylko tłem dla tych dwóch zespołów. Ponownie losy tego wyścigu ważyły się do ostatniego metra i ponownie nieznaczne zwycięstwo naszej osady. Drugi złoty medal na tych zawodach!

Gratulacje dla Fabiana  Barańskiego, Tomasza  Budzyńskiego, Grzegorza Ziółkowskiego  i Bartosza Jarzembowskiego za to, że WTW Włocławek powróciło po dwóch latach przerwy na tron w tej konkurencji.

Wszyscy zawodnicy to podopieczni trenera Krzysztofa Gabryelewicza, któremu także bardzo gratulujemy.