Zamknij
REKLAMA

Weszli do szkoły z bronią i zabili 13 osób. Na podstawie ich historii powstał spektakl, którego nie można przegapić

17:24, 12.03.2018 | N.S
REKLAMA
Skomentuj
Fot. depositphotos

Jeszcze w marcu odbędzie się premiera najnowszej sztuki zrealizowanej przez włocławski Teatr Impresaryjny. Tym razem na scenie zostanie poruszony temat głośnego, masowego morderstwa sprzed blisko 20 lat. Ekipa pracująca nad spektaklem zapewnia, że nie można go przegapić.

Najnowsza produkcja Teatru Impresaryjnego to „Pif paf! Jesteś trup!” wg scenariusza Williama Mastrosimone'a. Sztuka przedstawia historię nastoletniego Josha, który w więziennej celi dokonuje rachunku sumienia za popełnione masowe morderstwo.

Spektakl nawiązuje do masakry, która miała miejsce 20 kwietnia 1999 roku w Columbine High School w Stanach Zjednoczonych. Dwaj nastoletni uczniowie tej szkoły, Eric Harris i Dylan Klebold, weszli na jej teren i strzelając z broni palnej, zamordowali dwunastu rówieśników i jednego nauczyciela oraz ranili 24 inne osoby. Sprawcy popełnili samobójstwo, zanim do budynku wkroczyła policja.

Strzelanina w Columbine odbiła się szerokim echem na całym świecie, wywołując panikę związaną m. in. z młodzieżą nieprzystosowaną społecznie, grami komputerowymi, internetem oraz powszechnym dostępem do broni. „Pif paf!...” to dramat o problemach nastolatków i wynikających z nich konsekwencji. Autor zagłębił się w psychikę zagubionych młodych ludzi, którzy nie znajdują zrozumienia wśród swoich rówieśników, rodziców, nauczycieli i próbował znaleźć źródło ich problemów.

- Sztuka nie odnosi się tylko do młodzieży, która strzela do rówieśników, ale podejmuje rozważania nad problemami nastolatków, które potrafią doprowadzić do wielu innych, strasznych rzeczy – zapowiadają twórcy włocławskiego spektaklu. – Opowiada o przemocy w szkołach, tak zwanej „fali” i jej tragicznych skutkach… Zaznacza, że to spotykani ludzie, rodzice, nauczyciele, koledzy, kształtują dojrzewającego człowieka. To dramat niezwykle ważny, dający do myślenia. A przy tym niesamowicie prawdziwy w bezpośrednim odbiorze. I chociaż przeszedł właściwie bez echa, powinien być obowiązkowo pokazywany w szkołach.

Sztukę wziął na warsztat Jan Polak, który odpowiada za adaptację i reżyserię dramatu Mastrosimone'a. Muzykę opracował natomiast Filip Różański z zespołu Lao Che. Na scenie zobaczymy: Katarzynę Michalską, debiutująca Julię Fryżewską, Artura Kujawę oraz Adriana Domanowskiego.

Premiera spektaklu „Pif paf! Jesteś trup!” w Teatrze Impresaryjnym odbędzie się 25 marca, o godz. 18.00. Dzień później, o tej samej porze będzie można zobaczyć spektakl na Scenie Kameralnej.

(N.S)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone