Zamknij
REKLAMA

10-letni chłopiec pokazał wszystkim, czym jest honor i odwaga

09:26, 16.04.2018 | J.B
REKLAMA
Skomentuj
"Chłopcy z Placu Broni", fot. Anna Polak

W piątek (13.04) włocławski Teatr Skene po raz pierwszy zaprezentował publiczności swój najnowszy spektakl pt. "Chłopcy z Placu Broni". W niedzielę (15.04) mieszkańcy Włocławka obejrzeli to przedstawienie w ramach Niedzielnych Spektakli Familijnych. To już 83 premiera Teatru Skene. Pod wieloma względami była to premiera wyjątkowa.

Przede wszystkim na scenie zagrali niemal sami chłopcy, w tym aż dziesięciu debiutantów. Zapanowanie na tak dużą grupą młodych aktorów było sporym wyzwaniem, ale efekt końcowy wskazuje, że zadanie się udało. Spektakl przypomina widzom o dawno zapomnianych wartościach, takich jak odwaga, patriotyzm, szacunek do przeciwnika i honor.

Osią akcji jest walka o tytułowy plac, o który rywalizują dwie grupy ("chłopcy z placu broni" i "czerwone koszule"), a uwagę widzów skupia najmłodszy uczestnik potyczek, Erno Nemeczek (w tej roli wspaniały Adam Lewandowski). To on pokazuje chłopcom, czym jest odwaga i prawdziwe bohaterstwo - choć wierność tym wartościom przypłaca swoim życiem.

Spektakl mnie wzrusza.  Wspaniała jest dla mnie spójna zbiorowość młodych aktorów, ich zgranie i zrozumienie tematu, który grają. Tak szczerze mówiąc, to jestem z nich dumny. Bardzo dobrze mi się z tą grupą współpracowało - mówi Mieczysław Synakiewicz, reżyser i scenarzysta spektaklu.

 

Przedstawienie wywołało także spore emocje u widzów. Po premierze publiczność nagrodziła młodych artystów owacjami na stojąco. Wśród gości nie zabrakło także przedstawicieli władz miasta:

Dziękujemy za wspaniałe emocje wywołujące łzę w oku. Słowa podziękowania dla reżysera Pana Mieczysława Synakiewicza! Gratulacje!!! - napisała na Facebooku Barbara Moraczewska, zastępca prezydenta ds. edukacji i spraw społecznych

83 premiera była wyjątkowa pod jeszcze jednym względem - była ostatnią z udziałem Artura Kujawy, ucznia włocławskiego Liceum im. Marii Konopnickiej. Od kilku lat był on jednym z najbardziej wyrazistych członków Teatru Skene. Artur Kujawa na swoim profilu na Facebooku z sentymentem wspomina pracę z zespołem:

Najpiękniejsze 5 lat, nie umiem tego opisać... Dziękuje wszystkim którzy ze mną występowali, przykro mi że z niektórymi nigdy nie zagrałem i żałuje że z niektórymi grałem tak krótko. Nie byłoby mnie bez tego miejsca. Grajcie następne 100 lat !!!

Przypominamy, że Teatr Skene to grupa teatralna, skupiająca dzieci i młodzież z Włocławka i okolic. Działa od 1979 roku przy włocławskim Teatrze Impresaryjnym, od początku pod opieką Mieczysława Synakiewicza. Jest to częściowo stały zespół, jednak reżyser dwa razy w roku organizuje castingi, na których poszukuje kolejnych młodych talentów, gotowych zagrać w konkretnym przedstawieniu. Teatr Skene wyróżnia nie tylko młoda obsada, ale przede wszystkim niezwykle profesjonalne przygotowanie spektakli, wynikające z dużego zaangażowania zarówno młodych aktorów, jak i reżysera oraz wszystkich pracowników Teatru.

Portal Dzień Dobry Włocławek sprawował nad spektaklem patronat medialny.

(J.B)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

NowyNowy

4 1

Brawo Adaś, brawo wszystkim. 12:18, 16.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nowa Nowa

3 0

Oliwier gratulacje jak i dla całej reszty aktorów spektaklu "Chłopcy z Placu Broni" 13:14, 16.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anka-Matka PolkaAnka-Matka Polka

2 0

Fantastyczne przedstawienie w kolejnej odsłonie Pana Mieczysława Synakiewicza. Jak to dobrze, że jest jeszcze ktoś jest w tym smentnym mieście, kto chce pracować z młodzieżą i tworzy tak wspaniałe dzieła teatralne. Reszta to szmira i warszawskie chałtury. 22:55, 16.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone