Zamknij
REKLAMA

W poniedziałek do kina pójdziesz za darmo. Czekają dwa świetne filmy dokumentalne

09:58, 15.07.2018 | N.S
REKLAMA
Skomentuj
W lipcu DKF Ósemka planuje pokazać w Akademii Dokumentalnej aż cztery filmy. Fot. depositphotos

W lipcu miłośników kina dokumentalnego czeka prawdziwa uczta. Akademia Dokumentalna w dwa poniedziałki pokaże cztery filmy.

Zgodnie z zapowiedzią, latem DKF Ósemka zwiększy liczbę filmów wyświetlanych w ramach akademii Dokumentalnej. W poniedziałki 16 i 30 lipca we włocławskim Multikinie odbędą się po dwa seansy z ambitnymi dokumentalnymi produkcjami. Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny.

16 lipca o godz. 18:00 kinomani zobaczą „Twarze, plaże” laureatki Oscara, Agnés Vardy. Film jest wzruszającą opowieścią o podróży dwójki ludzi po najodleglejszych zakątkach Francji. Ona ma prawie 90 lat, on 33. Ona pracowała z Jean-Lukiem Godardem, on tworzy gigantyczne murale w różnych miejscach na całym świecie. Udali się w podróż starą, przerobioną na gigantyczny jeżdżący aparat fotograficzny furgonetką, w środku której znajdowała się fotobudka, a także sprzęt pozwalający wywołać zrobione zdjęcia i wydrukować je w wielkim formacie. W ten sposób powstał dokumentalny film drogi – portret zanikających powoli francuskich peryferii, z dala od miejskiego zgiełku, które w wyniku rozwoju technologicznego stały się głęboką prowincją.

- Ta filmowa celebracja życia i przyjemności płynącej ze spotkania z drugim człowiekiem jest również dokumentacją wzajemnej przyjaźni dwojga bliskich sobie artystycznie i mentalnie osobowości, które dzielą co prawda pokolenia, ale łączą podobne poglądy i postawy wobec życia. Ten film to także radosne świętowanie czystej potrzeby tworzenia sztuki – mówi Izabela Trojanowska z DKF Ósemka.

 

Drugą propozycją akademii Dokumentalnej na poniedziałkowy wieczór będzie „Człowiek delfin” Lefterisa Charitosa. Bohaterem filmu jest Jacques Mayol, jeden z największych nurków w historii, wielokrotny rekordzista świata w nurkowaniu głębinowym, określany mianem człowieka delfina. Jego życie stało się inspiracją kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit” (do którego Mayol współtworzył scenariusz).

Film Charitosa, oparty na unikalnym archiwum Mayola, portretuje jego życie i filozofię. Reżyser zabiera widzów w fascynującą podróż do podwodnego świata. Narratorem filmu jest Jean-Marc Barr – odtwórca roli Mayola w filmie „Wielki błękit”. Film splata wspaniałą współczesną fotografię podwodną w wykonaniu najlepszych na świecie nurków z intymnymi komentarzami najbliższych przyjaciół Mayola, rodziny oraz mistrzów świata w nurkowaniu: Williama Trubridge’a, Mehgan Heaney-Grier i Umberto Pelizzariego.

Kolejne dwa seanse akademii Dokumentalnej na lato zaplanowano na 30 lipca. Tego dnia w repertuarze znajdą się „Film o niczym” Borisa Mitica i „Czerwona dusza” Jessiki Gorter.

(N.S)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone