Zamknij
REKLAMA

To muzeum było nieczynne kilka lat. Zobacz, jak się zmieniło!

08:30, 03.12.2018 | N.S
REKLAMA
Skomentuj
Na ekspozycjach w odnowionym gmachu Muzeum Historii Włocławka większość eksponatów to rzeczy pochodzące z terenu naszego miasta. Fot. Natalia Seklecka

Szczątki znalezione na wykopaliskach, oryginalne plany włocławskich bulwarów z XIX wieku, pamiątki powstańcze, a nawet urna z prochami przywiezionymi z Auschwitz i pasiaki włocławian przebywających w obozie. To wszystko znajduje się na ekspozycjach stałych w odnowionym gmachu Muzeum Historii Włocławka. Od 4 grudnia obiekt będzie dostępny dla zwiedzających.

Muzeum Historii Włocławka zostało otwarte jako oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w 1972 r., w połączonej przestrzeni trzech zabytkowych kamienic przy zbiegu Starego Rynku i ul. Szpichlernej. Zamknięte je w 2013 r., z powodu bardzo złego stanu obiektów. Rozpoczął się generalny remont, który objął wymianę dachów, okien, odwodnienie i zabezpieczenie przeciwwodne piwnic oraz fundamentów, rozbudowę części recepcyjno-socjalnej i układu komunikacyjnego, remont konserwatorski elewacji, a także zagospodarowanie dziedzińca.

Finalnym etapem modernizacji muzeum było zorganizowanie nowych ekspozycji. Wystawy stałe prezentują historię Włocławka i regionu od pradziejów do okresu PRL.

- W nowo zaaranżowanych wnętrzach, w układzie chronologicznym wyodrębniono dziewięć tematycznych przestrzeni ekspozycyjnych: Pradzieje Kujaw i ziemi dobrzyńskiej (12 000 p.n.e.–V w. n.e.); Początki Civitas Vladislavia (IX–XV wiek) ; W Rzeczypospolitej Obojga Narodów (XVI–XVIII w.); Niespełnione nadzieje wolności (1806–1864); W cieniu fabrycznych kominów (1816–1914); Na progu niepodległości (1914–1921); W Drugiej Rzeczypospolitej (1918–1939); W latach II wojny światowej (1939–1945); W szaro-czerwonym świecie PRL (1945–1989) – informują muzealnicy.

Większość eksponatów, które można oglądać na ekspozycji to przedmioty bezpośrednio związane z historią Włocławka. Są to zarówno broń wykorzystywana podczas powstań i oficjalne dokumenty, jak i przedmioty codziennego użytku, biżuteria, dowody osobiste czy wyposażenie pracowni fotograficznej z początków XX wieku.

Wyjątkiem jest rozbudowana wystawa archeologiczna, na której zaprezentowano świadectwa kultury materialnej z regionu Kujaw wschodnich i ziemi dobrzyńskiej – od epoki kamienia do okresu wpływów rzymskich. Konteksty regionalne umieszczono również w innych częściach ekspozycji – od średniowiecza (bitwa pod Płowcami) do okresu powstań narodowych (powstanie styczniowe na Kujawach).

- Wystawy oparte są w całości o obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Dużej liczbie różnorodnych rodzajowo zabytków towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny – tekstowy, mapowy, ikonograficzny, a także rekonstrukcje panoram Włocławka zrealizowane na podstawie wyników badań naukowych, wykonywanych na potrzeby aranżacji ekspozycji stałych Muzeum Historii Włocławka – dodają muzealnicy.

Dziś w południe odbędzie się oficjalne otwarcie odnowionej siedziby Muzeum Historii Włocławka. Dla mieszkańców i odwiedzających miasto turystów obiekt będzie otwarty od jutra (04.11.). W grudniu i styczniu muzeum będzie czynne we wtorki w godz. 10:00-17:00, a w pozostałe dni w godz. 10:00-15:00. W poniedziałki i co drugą sobotę (8 i 22 grudnia oraz 5 i 19 stycznia), a także w święta (25 grudnia, 1 i 6 stycznia) będzie natomiast zamknięte.

Za bilet normalny trzeba będzie zapłacić 10 zł, a za ulgowy 6 zł. Tyle samo będzie kosztować wejściówka dla dorosłych posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Za bilety dla dzieci z Kartą cena biletu wyniesie jedynie złotówkę. W ofercie są również bilety rodzinne. Za wejściówkę dla opiekuna z dziećmi do 18 roku życia (do 6 osób) trzeba będzie zapłacić 25 zł.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

wlodekwlodek

8 6

Otwarcie tylko dla elit . Wielki absurd dyrekcjo muzeum. wstyyyyyyyyyyyyyyyyyyd. 09:22, 03.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

6 1

Obecność obowiązkowa dla każdego kto czuje się włocławianinem,synem tej kujawskiej ziemi.Odwiedzę na pewno. 14:38, 03.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

3 1

Obecność obowiązkowa dla każdego kto czuje się włocławianinem,synem tej kujawskiej ziemi.Odwiedzę na pewno. 14:40, 03.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Grzegor Grzegor

4 0

chcę tylko przypomnieć że .. że śląska czyli z kopalni Ziemowit czyli darczyńców są zafundowane rzeźby ..jak Matko Boskiej Fatimskiej oraz Jerzego z węgla. Jest naprawdę warto . A Ja jestem jeden z siedmiu Darczyńców. 21:48, 03.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone