Zamknij
REKLAMA

Walczył w Powstaniu Warszawskim, teraz przyjedzie do Włocławka

12:13, 15.08.2019 | B.N.
REKLAMA
Skomentuj
Prof. Julian Kulski będzie gościł w CK Browar B. Fot. Wikipedia

Żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, syn prezydenta okupowanej Warszawy i ekspert Banku Światowego przyjedzie do Włocławka. Prof. Julian Kulski już za kilka dni będzie gościł w Centrum Kultury Browar B. 

Prof. Julian Kulski ps. „Goliat” walczył w Szarych Szeregach, a potem w Związku Walki Zbrojnej. Od 12 roku życia uczestniczył w konspiracji, został aresztowany przez Gestapo i więziony na Pawiaku - nie zdradził nikogo.

Walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do obozu jenieckiego Stalag XI-A Altengrabow. Po wojnie kształcił się w dziedzinie architektury na Oxfordzie oraz Uniwersytecie Yale w Stanach Zjednoczonych. Przez ponad sześćdziesiąt lat koordynował ponad trzy tysiące projektów architektonicznych w USA i na całym świecie. 

20 sierpnia, o godz. 17:00 bohater zaszczyci swoją obecnością Browar B. Spotkanie poprzedzi pokaz filmu poświęconego sylwetce profesora pt. „Goliat. Zapomniany Bohater”.

 

Premiera filmu miała miejsce 30 lipca 2019 r. Dokument rzuca nowe światło na codzienne życie mieszkańców okupowanej Warszawy, podkreślając wkład i poświęcenie bohaterów powstańczej walki o honor i Ojczyznę. Film opowiada również o roli, jaką w konspiracji odegrał Julian Spitosław Kulski – ojciec „Goliata” i następca Stefana Starzyńskiego na stanowisku Prezydenta Warszawy.

Filmową opowieść profesora Juliana E. Kulskiego uzupełniają wypowiedzi historyków i przedstawicieli administracji publicznej oraz dotychczas niepublikowane materiały dźwiękowe i filmowe z archiwum Filmoteki Narodowej. Elementy te budują obraz bohaterskiej stolicy kraju, zdeterminowanej do nierównej walki z niemieckim okupantem. 

(B.N.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

POLAK1POLAK1

19 5

Młode pokolenie pewnie zastanawia się jak przeżył bez facebooka, instagrama, smartfona, telewizji,laptopa, galerii handlowej, kina, samochodu, 'dziubka' 'sweet foci', selfi, rurek czy żelu do włosów. 13:47, 15.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Welcome...Welcome...

6 12

''Po wojnie kształcił się w dziedzinie architektury na Oxfordzie oraz Uniwersytecie Yale w Stanach Zjednoczonych. Przez ponad sześćdziesiąt lat koordynował ponad trzy tysiące projektów architektonicznych w USA i na całym świecie''.

A ile projektów architektonicznych zrobił w tym czasie dla swej Ojczyzny?
Zapewne w czasach PRL - znacznie lepiej żyło się na Zachodzie. 19:59, 15.08.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

tomekhhhhhhhhtomekhhhhhhhh

4 3

mało dla niej zrobił? Jego sprawa gdzie żył! 20:07, 15.08.2019


gośćgość

2 1

Doucz się z historii, a nie będziesz wypisywał bzdur. 11:00, 16.08.2019


KotwicaKotwica

1 0

Przyjedzie a po co,namawiać do historycznej polskiej naiwności.Wierzę że czas minął i zwycięży zdrowy rozsądek. 22:51, 18.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OficjalnieOficjalnie

0 0

Należy się podziw i szacunek. ALE....

Zapytajcie Pana widząc ten kraj , do czego doszedł i co osiągnął w tym czasie CZY ZROBIŁ BY TO ZNÓW!?? 09:56, 22.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone