Zamknij
REKLAMA

Cały naród będzie czytał nowele. Którą z nich wybiorą włocławianie?

08:16, 16.08.2019 | B.N.
REKLAMA
Skomentuj
Mieszkańcy mają do wyboru osiem nowel zaproponowanych przez parę prezydencką. Fot. pixabay

Po raz ósmy Polacy wezmą udział w Narodowym Czytaniu. Ogólnopolska akcja nie pominie również naszego miasta. W tegorocznej edycji para prezydencka wysunęła osiem propozycji nowel, a we włocławskiej bibliotece można oddać głos na swoją ulubioną pozycję. 

Narodowe Czytanie zaplanowano na 7 września, we Włocławku datę tę wyznaczono natomiast na 6 września, na godz. 10:00. W wypożyczalni przy ul. Warszawskiej 11/13 można wziąć udział w anonimowej ankiecie i podzielić się z biblioteką opinią, która z proponowanych nowel wywarła na Was największe wrażenie. 

Mieszkańcy wezmą udział we wspólnym czytaniu jednej z ośmiu lektur zaproponowanych przez Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę. Listę nowel tworzą: "Dobra Pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą" Bruno Schulza, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdziobią nas kruki, wrony..." Stefan Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza" oraz "Sawa" z cyklu "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego. 

–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

 Każdą z wymienionych ośmiu pozycji możecie wypożyczyć TUTAJ

(B.N.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

WłocławiakWłocławiak

3 0

Proponuję "Miłosierdzie gminy "- Maria Konopnicka. 08:27, 16.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

POLAK1POLAK1

10 0

Dla rządzących to najlepsza 'Dżuma', 'Folwark zwierzęcy' oraz 'Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem' 08:46, 16.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrometeuszPrometeusz

4 1

Bez wątpienia "Dym" , bo u nas jest dużo tego dymu, dosłownie wszędzie, z komina, z papierosa, palą byle czym, powietrze zatruwają, nie ma czym oddychać! 12:13, 16.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone