Zamknij
REKLAMA

To będzie prawdziwa filmowa uczta! W styczniu DKF Ósemka pokaże cztery niezwykłe filmy

14:13, 01.01.2019 | N.S
REKLAMA
Skomentuj
W styczniu w DKF Ósemka i Akademii Dokumentalnej czekają cztery niezwykłe seanse. Fot. depositphotos

W styczniu włocławian czekają cztery spotkania z ambitnym kinem – dwa w ramach Akademii Dokumentalnej, a dwa w Dyskusyjnym Klubie Filmowym Ósemka. Pierwszy film zostanie wyświetlony już 7 stycznia.

Styczniowe pokazy rozpocznie Akademia Dokumentalna w zimowym klimacie. 7 stycznia kinomani zobaczą film „North of Nightfall”, który przeniesie ich na lodowce Arktyki, po których grupa śmiałków szusuje na rowerach MTB. W miejscu, gdzie próżno szukać oznak życia, a zima trwa aż dziewięć miesięcy, znajduje się sporo zapierających dech w piersiach miejsc, które można spróbować poskromić na rowerze. Podczas lata krajobraz zmienia się tam nie do poznania, a przykryty do tej pory śniegiem teren odsłania swoje niezwykłe piękno, stwarzając okazję do najbardziej ekstremalnego downhillu w historii tego sportu. Takie gwiazdy jak Darren Berrecloth, Carson Storch, Cam Zink i Tom Van Steenbergen udały się w niezwykłą podróż, by zbadać te dziewicze dla rowerzystów tereny. Mieli okazję zmierzyć się z terenem po jakim nie jeździł nikt wcześniej.

Tydzień później DKF Ósemka pokaże „Krainę wielkiego nieba” - debiut reżyserski Paula Dano, na podstawie bestsellerowej powieści „Wildlife” autorstwa laureata Nagrody Pulitzera, Richarda Forda. Jeanette (Carey Mulligan) i Jerry (Jake Gyllenhaal) są tylko z pozoru szczęśliwym małżeństwem. Właśnie przeprowadzili się do domu na przedmieściach, ale w nowym miejscu czekają na nich stare problemy. Jerry po raz kolejny woli uciec, niż zmierzyć się z trudnościami. Kiedy wyjeżdża na kilka miesięcy gasić niebezpieczne pożary lasów, Jeannette zostaje sama z dorastającym synem. Zagubiona kobieta wdaje się w romans, który jednak tylko na chwilę pozwala jej poczuć się dziewczyną, jaką była kiedyś – szaloną, atrakcyjną i pełną życia.

21 stycznia odbędzie się kolejny pokaz Akademii Dokumentalnej. Tym razem wyświetlona zostanie „La Chana” - film przybliżający postać Antoniny Santiago Amador, legendarnej cygańskiej tancerki, jednej z największych gwiazd flamenco. La Chana za sprawą niezwykłego poczucia rytmu, innowacyjnych rozwiązań i przede wszystkich pasji oddawanej w tańcu zyskała ogromne uznanie i popularność w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Reżyserka obrazuje intymny portret tej wielkiej artystki, przedstawiając tragiczne przyczyny jej zejścia ze sceny i wielki powrót po niemal dwóch dekadach nieobecności. Tańcem La Chany zachwycił się m. in. Peter Sellers. Królowa flamenco zagrała w jego filmie The Bobo (1967). Reżyser chciał pomóc jej w karierze w Hollywood. Jednak La Chana niespodziewanie zeszła ze sceny u szczytu swojej kariery. Przyczyny tej decyzji odkrywa Lucija Stojevic w swoim filmie, wykorzystując bogaty materiał archiwalnych nagrań tańca cygańskiej królowej.

Styczniową ucztę kinową zakończy film „Oni”, który DKF Ósemka pokaże w ostatni poniedziałek miesiąca. Paolo Sorrentino, reżyser obsypanego nagrodami „Wielkiego piękna”, „Młodości” oraz serialu „Młody papież” znów serwuje wybuchową mieszankę prowokacji i uwodzenia. Bawiąc się biografią byłego premiera Włoch, Silvio Berlusconiego – milionera i potentata medialnego – Sorrentino opowiada o zepsuciu, korupcji oraz odwiecznym mariażu seksu i władzy, a przede wszystkim o „dworze” chciwych pochlebców, jaki wyhodował wokół siebie jeden z najbardziej skompromitowanych współczesnych polityków. Za każdym Berlusconim, Orbánem czy Trumpem są przecież jacyś „oni” czerpiący korzyści z populistycznych haseł, kryzysu demokracji i medialnych manipulacji.

Wszystkie seanse będą rozpoczynać się o godz. 19:00. Wstęp na pokazy Akademii Dokumentalnej (7 i 21 stycznia) jest bezpłatny. Bilety na filmy pokazywane w DKF Ósemka, w cenie 14 zł, będzie można nabyć przed seansami (14 i 28 stycznia).

(N.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone