Zamknij

Umieli kochać nad życie. Jak wyglądały miłość i seks w getcie? Odpowiedź znajdziesz w tym filmie

17:00, 07.10.2019 B.N./DKF Ósemka Aktualizacja: 10:56, 08.10.2019
Skomentuj W getcie miłość bywała cenniejsza od życia. Fot. Jakub Kijowski W getcie miłość bywała cenniejsza od życia. Fot. Jakub Kijowski

Każdego dnia bali się o własne życie, lecz równie mocno drżeli na myśl o braku miłości. Tej szukali wszędzie tam, gdzie mogła wyłonić się spomiędzy śmierci i wszechobecnego okrucieństwa. W warszawskim getcie miłość była równie cenna jak wolność, a jej świadectwem są opowieści Marka Edelmana, które doczekały się swojej filmowej adaptacji. Seans obejrzeć można już jutro (8 października) we włocławskim Multikinie. 

„Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”, pisał Marek Edelman w wydanej w 2009 roku książce „I była miłość w getcie”, będącej zapisem jego rozmowy z Paulą Sawicką.„Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – pytał krótko przed śmiercią. Odpowiedź on na to pytanie znajdziemy w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą filmie „Marek Edelman... i była miłość w getcie”, w którym Edelman wystąpił w roli narratora.

Twórcą filmu jest Jolanta Dylewska, jedna z najwybitniejszych operatorek kina europejskiego – autorka zdjęć do filmów Sergieja Dworcewoja, Agnieszki Holland i Mariusza Grzegorzka, ale także reżyserka wielokrotnie nagradzanych dokumentów: "Po-lin. Okruchy pamięci" czy "Kronika powstania w getcie warszawskim według Marka Edelmana". Za namową Marka Edelmana podjęła się ona przełożenia literackiego wyznania Edelmana na język filmowy.

Scenariusz filmu powstał przy współpracy Agnieszki Holland, a fabularyzowane sceny filmu współreżyserował Andrzej Wajda. Jak się okazuje, w piekle getta mogło istnieć dobro i piękno. I miłość – także ta przepełniona erotyką. To ona okazała się największą wartością, większą nawet niż życie.

Seans rozpocznie się o godz. 19:00. Po nim odbędzie się spotkanie z Joanną Ostrowską, doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii, absolwentką Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedry Judaistyki UJ i Gender Studies UW, autorką książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej".

Wstęp na projekcje Akademii Dokumentalnej jest bezpłatny.

(B.N./DKF Ósemka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Leslau.Leslau.

1 2

To już dawno temu było ,oby nie powróciło.Nie wracajmy z uporem maniaka.Myślmy co dalej a jest o czym. 17:43, 07.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

1234512345

0 0

Po komentarzu widać że jesteś bardzo płytki człowiekiem. Gdyby społeczeństwo myślało Twoimi kategoriami to zapewne nawet nie wiedział byś nawet że były dwie wojny światowe. Właśnie opowiadając i pokazując historię możemy uchronić się przed błędami jakie popełniono w tamtych czasach. 17:27, 08.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%