Zamknij
REKLAMA

To muzeum kończy jutro 30 lat. Z tej okazji odbędzie się niezwykła wystawa

17:00, 13.03.2019 | N.S
REKLAMA
Skomentuj
Przez 30 lat w Zbiorach Sztuki zaprezentowano 115 wystaw. Fot. Grażyna Sobczak/archiwum DDWloclawek.pl

Zbiory Sztuki będą obchodzić 30-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu oddziału Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przygotowano specjalną wystawę podsumowującą jego dotychczasową działalność. Otwarcie jutro (14.03.) po południu.

Zbiory Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 oficjalnie otwarto 14 marca 1989 roku. Ich historia zaczęła się jednak kilka lat wcześniej – w roku 1981, kiedy włocławskie muzeum przejęło zabytkowy spichlerz. W kolejnych latach obiekt wyremontowano, a po zakończeniu prac dwie kondygnacje przeznaczono na magazyn, a pozostałe trzy – na sale wystawowe. W jednej z nich, na parterze, umieszczono kolekcję prac Stanisława Zagajewskiego, którą można oglądać do dziś.

Przez minionych 30 lat w Zbiorach Sztuki pokazano 115 wystaw. Pracownicy Działu Sztuki przygotowali także ponad 100 wystaw prezentowanych w pozostałych jednostkach MZKiD we Włocławku oraz Nieszawie, a także w innych miastach w Polsce oraz za granicą (trzy wystawy prezentowane we Francji i Szwajcarii).

Z okazji jubileuszu w Zbiorach sztuki zostanie otwarta wystawa „Prowincja - powrót po 30 latach. Kolekcja prac pokonkursowych (1985–1989)”. Wystawa jest prezentacją obrazów, rysunków i grafik, które zostały nagrodzone w ogólnopolskich konkursach plastycznych „Prowincja” i znalazły się w kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

- Trzy konkursy i wystawy pt. „Prowincja” zorganizowano w latach 1985, 1987, 1989. Ich założeniem było zachęcenie twórców profesjonalnych do podejmowania w swych pracach treści społecznych i kulturowych mieszczących się w temacie - haśle „Prowincja”, wątków związanych z miejscami, obyczajowością, kulturą wsi i małych miast czy sferą zachowań ludzi, określanych jako prowincjonalne – przypominają muzealnicy.

Na trzy konkursy „Prowincja” wpłynęło prawie 1000 prac. W wystawach pokonkursowych wzięło udział 129 artystów. Zgromadzona kolekcja dotąd nie była prezentowana w całości na odrębnej wystawie. Po 30 latach ekspozycja pokazująca prace zainauguruje obchody 30-lecia działalności Zbiorów Sztuki. Wernisaż wystawy zaplanowano na jutro (14,03.). Początek o godz. 17:00. Wystawa będzie prezentowana do 10 listopada.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone