Zamknij
REKLAMA

Zebrali biogramy 100 włocławian w słowniku! Jutro go zaprezentują

09:51, 02.12.2018 | .
REKLAMA
Skomentuj
W siódmym topie Słownika znalazły się biogramy 104 osób. Fot. depositphotos

Włocławskie Towarzystwo Naukowe wydało kolejną edycję Włocławskiego Słownika Biograficznego. Siódmy tom publikacji prezentuje życiorysy ponad 100 osób związanych z miastem.

Włocławskie Towarzystwo Naukowe wydaje Włocławski Słownik Biograficzny od 2004 roku. W poniedziałek (03.12.) odbędzie się uroczysta promocja siódmego tomu publikacji przygotowanej przez naukowców. Podobnie jak w poprzednich wydaniach, tak i w tym umieszczono ok. 100 biogramów osób związanych z życiem polityczny, społecznym, gospodarczym, religijnym, kulturalnym oraz naukowym Włocławka. Zastosowano przy tym tzw. system holenderski, zgodnie z którym w każdym tomie zamieszczone są biogramy od litery A do Z.

 - Dotychczas w siedmiu tomach Włocławskiego Słownika Biograficznego ukazało się ponad 700 biogramów osób zasłużonych poprzez swoją działalność na rzecz Włocławka a także osób urodzonych we Włocławku, które opuściły miasto i wyróżniły się w pracy zawodowej, społecznej, twórczej w Polsce i za granicą - wyjaśnia prof. dr hab. Stanisław Kunikowski, przewodniczący komitetu Redakcyjnego publikacji.

W najnowszym tomie Włocławskiego Słownika Biograficznego znalazły się sylwetki m. in. poetki Marii Danuty Betto, pisarki Teresy Bojarskiej, artysty plastyka Janusza Nowierskiego, historyka literatury Janusza Odrowąż Pieniążka czy twórczyni i wieloletniej dyrektor Włocławskiej Informacji Turystycznej Agnieszki Sobańskiej.

Autorami biogramów są naukowcy zarówno z Włocławka, jak i innych ośrodków w Polsce, posiadający zróżnicowane doświadczenie badawcze i metodologiczne. Łącznie w prace nad najnowszym tomem Włocławskiego Słownika Biograficznego włączyły się 44 osoby. Nad pracami badawczymi czuwała Rada Naukowa pod przewodnictwem prof. dr. Hab. Mieczysława Wojciechowskiego. Za redakcję odpowiadał natomiast prof. nadzw. dr hab. Stanisław Kunikowski.

Promocja siódmego tomu Włocławskiego Słownika Biograficznego odbędzie się 3 grudnia, o godz. 16:00 w siedzibie Włocławskiego Towarzystwa Naukowego, przy pl. Wolności 20. Podczas spotkania będzie można nabyć zarówno najnowszy, jak i wszystkie poprzednie tomy wydawnictwa WTN.

Włocławski Słownik Biograficzny powstaje od 14 lat i jest jedną z nielicznych tego typu inicjatyw w kraju. Zwykle słowniki biograficzne zamykają się na jednym bądź dwóch tomach, tymczasem publikacja Włocławskiego Towarzystwa Naukowego ma ich już siedem, a w planach jest już kolejny. Ósma część Słownika ma zostać opublikowana w 2019 roku – na 40-lecie powstania WTN.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

coloradocolorado

2 9

no cóż mieszkańcy Włocławka czekali na to wydanie i się wreszcie doczekali szczególni ci z Zakrętu , z Ptasiej itd itd, ciekawe kto to kupi , już widzę te kolejki w księgarniach 18:28, 02.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone