Zamknij
REKLAMA

Naukowiec dostał stypendium na wydanie książki. Pisze o architekturze Włocławka

16:03, 11.03.2019 | N.S
REKLAMA
Skomentuj
Prof. Michał Pszczółkowski otrzymał na swoją publikację 7 tys. zł stypendium. Fot. Filip Kowalkowski/Urząd Marszałkowski

Prof. Michał Pszczółkowski otrzymał artystyczne stypendium Marszałka Województwa. Dzięki pieniądzom wyda książkę poświęconą międzywojennej architekturze Włocławka.

Tegoroczne stypendia artystyczne otrzymało szesnaście osób. W tym prestiżowym gronie znalazł się prof. Michał Pszczółkowski. Marszałek przyznał mu 7 tys. zł (to maksymalna kwota stypendium) na wydanie publikacji poświęconej architekturze międzywojennej.

- Książka jest już gotowa, właściwie przyznane stypendium jest przeznaczone na koszty związane z drukiem – zdradza portalowi DDWloclawek.pl laureat marszałkowskiego stypendium. – Wydawcą będzie Włocławskie Towarzystwo Naukowe, w tej chwili trwają prace redakcyjne i związane z przygotowaniem składu.

Prof. Michał Pszczółkowski jest pracownikiem naukowym akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się historią architektury nowoczesnej i napisał na ten temat kilka publikacji. W jego wcześniejszych projektach przewijała się już architektura Włocławka (np. w pracach dotyczących architektury użyteczności publicznej II RP, architektury szkolnej tego samego okresu czy przy okazji wystawy na temat twórczości Stefana Narębskiego, która odbywała się w zeszłym roku).

- W trakcie tych prac zorientowałem się, że architektura włocławska tego okresu jest bardzo ciekawa, natomiast nie posiada ani przyzwoitej monografii, ani żadnego innego głębszego opracowania. Postanowiłem więc wziąć ten temat na warsztat – tłumaczy Michał Pszczółkowski. – Pracowałem nad tym zagadnieniem około dwóch lat, z czego samo pisanie zajęło około roku. Znalazłem bardzo dużo interesujących materiałów w archiwum włocławskim, a także Archiwum Akt Nowych w Warszawie, ciekawe zbiory projektowe ma też Muzeum Ziemi Kujawskiej.

[ZT]32898[/ZT]

Publikacja będzie miała ponad 300 stron i będzie bogato ilustrowana. Autor zapowiada, że znajdzie się w niej wiele niepublikowanych dotąd materiałów. W kolejnych rozdziałach zostaną omówione: urbanistyka i infrastruktura międzywojennego miasta, architektura z podziałem na typy funkcjonalne (kolejno architektura sakralna, szkolna, związana z kulturą i rozrywką, zdrowiem i opieką społeczną, przemysłowa i komunalna, wreszcie mieszkaniowa). W książce znajdzie się także rozdział ukazujący architekturę włocławską w kontekście ogólnopolskiej architektury tego okresu, w tym przemian stylistycznych.

- Znalazłem w archiwach wiele projektów niezrealizowanych, jest dużo nowych ustaleń odnośnie do projektantów, właścicieli, właściwie uważam, że ta publikacja rzuci zupełnie nowe światło na architekturę włocławską tego okresu – zdradza Pszczółkowski. – Na końcu zająłem się kwestią związaną ze stanem zachowania, co niestety jest dużym problemem i właściwie było jednym z powodów zajęcia się tym tematem. Brak rozeznania w wartości architektury tego okresu m.in. u władz miasta powoduje, że wartościowe obiekty ulegają degradacji, poddawane są pracom remontowym bez uwzględnienia zasad stosowanych przy architekturze zabytkowej czy też niestety po prostu burzone. Wśród obiektów włocławskich jest wiele realizacji bardzo wartościowych.

Autor książki zaznacza, iż jego zdaniem architektura modernistyczna we Włocławku jest „najsilniejszą kartą w historii miasta”. - Gdyby te obiekty były otoczone większą opieką, Włocławek jako trzecia siła w województwie mógłby się promować dzięki modernizmowi, tak jak Toruń się promuje dzięki gotykowi, a Bydgoszcz dzięki historyzmowi i secesji – tłumaczy.

Stypendium, choć maksymalnej wysokości, nie pokryje w całości publikacji książki. Część kosztów pokryją fundusze Włocławskiego Towarzystwa Naukowego, które będzie wydawcą publikacji.

Premiera publikacji będzie miała miejsce najprawdopodobniej w połowie roku. Zostanie połączona z wystawą na temat międzywojennej architektury miasta w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

m.mmmm.mmm

7 2

Bardzo piękny gest doceniając twórczość ludzi mądrych.Którzy chcą nawiązać do naszych genów lokalnej architektury.Ta książka być może stanie się kierunkowskazem co w dalszym ciągu jest godne uwagi by mogło wrucici do naszej tożsamości.Być może stać się tematem radnych sponsorów do godnych inicjatyw.Naszego krajobrazu tożsamości.Brrrawo 16:34, 11.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

politykopolityko

7 1

może ktoś napisze książkę o rozwoju naszego miasta po 1980 roku....
jak i odpowiedzialność polityków za degradację naszego miasta....stypendium gwarantowane... 17:41, 11.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Barbara S.Barbara S.

4 0

Wspaniała wiadomość, wiele osób z niecierpliwością czeka na dzieło prof. Pszczółkowskiego!
05:06, 12.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tak myślę sobieTak myślę sobie

5 2

Ja czekam na książkę o dorobku naszego wspaniałego prezydenta. Może autor policzy te wszystkie miejsca pracy, które Wojtkowski tu utworzył. Opiszę jego wkład w otwarciu przejazdu do ulicy Kaliskiej, wspomni o jego zasłudze w wykonaniu przejścia pod torami na Zazamczu i pokaże piękne zdjęcia 3 Maja i okolic po rewitalizacji. Odzielny rozdział będzie poświęcony owocnej współpracy prezydenta i władz miasta z firmą M. i wynikłym z tego sukcesom w inwestycjach.
Taką książkę chciałbym przeczytać. A wy? 07:55, 12.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Krzysztof.M2Krzysztof.M2

3 0

Bardzo dobrze , że powstaje tego typu monografia poświęcona architekturze "modernistycznej" we Włocławku i do tego jest wspomagana dodatkowymi środkami marszałkowskimi województwa. Może UM Włocławka skorzysta z usług profesora, zwłaszcza konserwator zabytków oraz te osoby, które mają promować miasto. Uważam, że mało promuje się osoby twórcze i kreatywne i one powinny być w nagłówkach, a nie kierowcy idioci czy durne baby bijące się w centrum miasta 20:22, 12.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone