Zamknij
REKLAMA

Włocławek jak Skandynawia? To nowy pomysł bibliotekarzy

08:40, 29.03.2019 | N.S
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Natalia Seklecka

Nowy wystrój i nowe książki, a przede wszystkim nowy profil – to wszystko czeka na czytelników biblioteki znajdującej się w CK Browar B. Książnica została urządzona w stylu skandynawskim. I nie chodzi tu tylko o dobór książek i meble, ale także o podejście do literatury.

Filia nr 11 była zamknięta od połowy listopada. Przerwę wymuszoną przez usterkę sufitu bibliotekarze wykorzystali na opracowanie i przygotowanie jej nowego profilu. Od czwartku Filia nr 11 jest filią skandynawską. Nie chodzi jednak tylko o pokazanie wkładu autorów skandynawskich w literaturę.

- Chodzi przede wszystkim o model skandynawski, o pewną modę na książkę w stylu skandynawskim. Dlaczego? Dlatego że najwyższy poziom czytelnictwa w Europie jest w krajach Skandynawskich. Dla porównania mogę powiedzieć, że w Polsce książki czyta ok. 40% społeczeństwa, z czego regularnie ok. 16%. W krajach skandynawskich książki czyta ok. 80% społeczeństwa, z czego połowa w sposób permanentny. Skandynawowie mówią wprost: poziom i jakość życia w krajach skandynawskich wynikają bezpośrednio z czytelnictwa – tłumaczy Andrzej Chmielewski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Na zmiany w Filii nr 11 biblioteka wydała 4,5 tys. zł. 2,5 tys. zł kosztowały książki skandynawskich autorów oraz dotyczące krajów skandynawskich. Resztę wydano na nowe elementy wystroju – napis Scandinavia, półki w kształcie łódek, kanapy w stylu skandynawskim znajdujące się w czytelni. Poza nimi w bibliotece pojawiły się zdjęcia z krajów skandynawskich, flagi, a także namalowane na filarach latarnie morskie. Większość prac związanych z nową aranżacją wnętrza wykonali sami bibliotekarze.

- Dwa dni temu zjawiłam się tutaj i byłam bardzo zabudowano tym, że zobaczyłam pracowników biblioteki z pędzelkami, farbą i uśmiechami na twarzach. To świadczy o wspaniałej atmosferze w pracy – stwierdziła podczas otwarcia Angelika Żychlewicz, dyrektor Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej.

Filia nr 11 jest czynna w poniedziałki w godz. 10:00-15:00, od wtorku do piątku w godz. 10:00-18:00 oraz w soboty w godz. 9:00-14:00 (z wyjątkiem wakacji).

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

KujawiakKujawiak

10 7

Nie rozumiem tego ciągłego wzorowania się na kimś.Nie mamy własnej kultury i tradycji? 09:26, 29.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Obserwator.Obserwator.

4 3

A jaką mamy kulturę i tradycję ?
Posiedzenia starszyzny pod monopolowym ?
Dzieciaki w dresikach pytające każdego czy ma problem(dobre chłopaki, aż rwą się do 'pomocy' ?
Cieszenie się, że dzięki temu, że Włocławek dostaje mniej inne miasta dostają więcej ? 09:58, 29.03.2019


Kazimierz czytaKazimierz czyta

8 5

A jak by tak wzorować się na motywach i historii Kujaw?
Wymyślają jakieś dziwolągi, aż strach tam iść. 09:44, 29.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzytelnikCzytelnik

5 1

Jedną zrobili na pokaz, a w innych brud i smród. 15:41, 29.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stały czytelnikStały czytelnik

0 0

Ciągle się wzorujemy na innych miastach, a nie mamy własnych pomysłów na coś? Mamy piękne tradycje, właśnie to powinniśmy wykorzystać, a bibliotekę dostosować do potrzeb. Jestem automatykiem, szukam wiele książek starych i nowych opracować z technologii i budowy maszyn, a tego właśnie niema i muszę zakupić z własnych pieniędzy. 19:56, 31.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone