Zamknij
REKLAMA

Na ten konkurs prace przychodzą z całego świata. To jego szósta edycja

18:51, 03.03.2019 | N.S
REKLAMA
Skomentuj
Na konkurs organizowany przez LMK co roku przychodzą prace z całego świata. Fot. depsoitphotos

Włocławskie LMK po raz szósty zachęca młodzież z całego świata do podzielenia się literackim talentem w konkursie „Słowo i tożsamość”. Każdego roku szkoła dostaje opowiadania z całej Polski, a także z różnych zakątków Europy.

III Liceum Ogólnokształcące ogłosiło wspólnie z CK Browar B. szóstą edycję międzynarodowego i międzykulturowego konkursu literackiego, którego patronką jest absolwentka LMK – Maria Danielewicz Zielińska.

- Co roku dostajemy prace nie tylko z Włocławka i regionu, ale z całego kraju, a także Europy. Były m.in. prace z Brukseli w Balgii, z Aten w Grecji... Swego czasu dostaliśmy też sporo prac z Białorusi, co również bardzo nas ucieszyło – mówi Miłosz Kłobukowski, polonista z LMK.

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnychz całego świata, którzy marzą o karierze blogerskiej, pisarskiej lub naukowej. Ich zadaniem jest napisanie opowiadania nieprzekraczającego trzech stron. Jego tematyka jest dowolna. Młodzież może pisać o swoich zainteresowania, fascynacjach, problemach, troskach i przemyśleniach. W swoich pracach musi jednak wykorzystać (jako motto lub fragment tekstu) cytat Karola Dickensa, którym Maria Danilewicz Zielińska opatrzyła swoją powieść Dom: „... i czuję tę wielką prawdę, że drobiazgi stanowią w sumie życie”.

Tylko w ubiegłym roku na konkurs nadesłano ponad 100 prac. Organizatorzy liczą, że w ogłoszonej niedawno szóstej edycji liczba nie będzie mniejsza. Na opowiadania czekają do końca marca. Wyniki poznamy 25 kwietnia.

Celem konkursu „Słowo i tożsamość” jest uczenie młodzieży akceptacji siebie i innych, a także szacunku do kultury, słowa pisanego i języka polskiego. Pisarska rywalizacja ma być okazją do literackiego spotkania i wymiany doświadczeń. Dodatkowo LMK chce podtrzymywać pamięć o Marii Danielewicz Zielińskiej. Absolwentka LMK była nie tylko bibliotekarką i pisarką, ale także propagatorką polskiej kultury wśród Polonii w różnych krajach.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone