Zamknij
REKLAMA

Upamiętnij bohaterkę AK i wygraj nagrody. Trwają dwa konkursy

10:00, 22.03.2019 | Urząd Marszałkowski/oprac. N.S
REKLAMA
Skomentuj
Konferencja prasowa w siedzibie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras/Urząd Marszałkowski

Młodzi mieszkańcy regionu upamiętnią kurierkę Armii Krajowej i jedyną kobietę wśród cichociemnych, a przy okazji powalczą o nagrody. Trwają konkursy poświęcone prof. Elżbiecie Zawackiej. W jednym z nich do wygrania jest stypendium o wartości 60 tys. zł.

Trwa jedenasta edycja wojewódzkiego konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”. Do 12 kwietnia organizatorzy czekają na prace uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych, klas gimnazjalnych oraz uczniów liceów, techników i szkół branżowych z całego województwa dokumentujące losy nieznanych bohaterów oraz wspomnienia uczestników i świadków ważnych wydarzeń w dziejach Polski i regionu.

- Ideą konkursu jest upamiętnienie profesor Elżbiety Zawackiej, kurierki Armii Krajowej i jedynej kobiety wśród cichociemnych oraz zarażenie młodych ludzi jej pasją: dokumentowaniem historii – informują organizatorzy konkursu. – Przedsięwzięcie ma zachęcić uczniów do rozwijania wiedzy historycznej o naszym regionie oraz dokumentowania lokalnych dziejów na podstawie wspomnień świadków, a także zdjęć i pamiątek z domowego archiwum. Nauczycieli zaś skłonić do krzewienia wiedzy o historii regionu.

Do konkursu można nadsyłać prace w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej o tematyce „O ludziach”, „O wydarzeniach” lub „Album rodzinny”, w dwóch kategoriach: dla uczniów klas VII i VII szkół podstawowych i klas gimnazjalnych oraz dla uczniów liceów, techników i szkół branżowych. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody pieniężne w wysokości od 500 do 1500 zł, a ich szkoły – nagrody rzeczowe.

Prace należy przesłać pod adres: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego Departament Kultury i Edukacji, Plac Teatralny 2, 87-100 Toruń lub dostarczyć osobiście. Termin nadsyłania prac mija 12 kwietnia.

Trwa również konkurs na stypendium scenariuszowe do pełnometrażowego filmu fabularnego na postawie biografii generał Elżbiety Zawackiej. Konkurs organizuje fundacja jej imienia. Patronem przedsięwzięcia został marszałek Piotr Całbecki, który ufundował nagrodę dla zwycięzcy – roczną umowę stypendialną o wartości 60 tysięcy złotych.

- Postać generał Elżbiety Zawackiej i jej zasługi dla Polski mają szansę stać się podstawą dla pierwszego, pełnometrażowego scenariusza filmu o tej wyjątkowej bohaterce. Zachęcam gorąco do udziału w konkursie - mówi marszałek kujawsko-pomorskiego.

Zarys scenariusza w formie pliku pdf o objętości liczącej maksymalnie do 10 tysięcy znaków należy przesłać pod adres mailowy: [email protected] Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 10 czerwca.

(Urząd Marszałkowski/oprac. N.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone