Zamknij

Laboratorium Humanistyki. Właśnie wystartowała rekrutacja!

00:00, 29.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:24, 29.04.2019
Projekt ma charakter interdyscyplinarny i innowacyjny. Realizować go będzie trzech prowadzących, którzy co prawda reprezentują odrębne dziedziny nauki, ale w niektóre sprawy będą ?wchodzić? wspólnie. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.com Projekt ma charakter interdyscyplinarny i innowacyjny. Realizować go będzie trzech prowadzących, którzy co prawda reprezentują odrębne dziedziny nauki, ale w niektóre sprawy będą ?wchodzić? wspólnie. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.com

Fundacja na Rzecz Rozwoju Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku „Vladislawia” rozpoczęła projekt pn. „Strefa dobrego Słowa. Laboratorium Humanistyki”. Inicjatywa skierowana jest do osób, które z powodu ograniczonych środków, nie mogą pozwolić sobie na rozwijanie pasji humanistycznych. W planach wiele ciekawych zajęć.

Rekrutacja do projektu rozpoczęła się w kwietniu i potrwa do końca maja, a główną ideą zajęć jest z jednej strony przywrócenie należnego miejsca naukom humanistycznym poprzez innowacyjne formy i zakres tematyczny ich prezentacji, z drugiej zaś rozwijanie wśród młodych ludzi wrażliwości, ciekawości świata, krytycznego myślenia oraz umiejętności społecznych. Zajęcia adresowane są do dzieci i młodzieży. 

- Udział w projekcie jest bezpłatny, a zajęcia będą odbywać się popołudniami i w dni wolne od szkoły w ramach klubu młodzieżowego, do którego będą uczęszczać dzieci i młodzież do 18 roku życia. Zapraszamy szczególnie tych, których nie zawsze stać na rozwijanie swoich pasji humanistycznych. Uczestnicy naszego przedsięwzięcia poznają wiele ciekawych zagadnień, ale zależy nam również na tym, żeby nauczyć ich krytycznego myślenia o rzeczywistości. Chcemy przede wszystkim budować ich poczucie wartości - mówi Monika Jabłońska, prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku "Vladislawia".

Grupa objęta projektem zdobędzie umiejętności poznawcze, poprzez aktywne włączenie się w rozumienie kodu kulturowego (rozumienie świata treści, przekazów oraz idei), w krytyczne i refleksyjne rozumienie otaczającej rzeczywistości, z przekonaniem, iż możliwa jest zmiana na lepsze.  Uczestnicy przekonają się, że możliwy jest ich rozwój, doskonalenie i kształcenie a np. teksty literackie, czy piosenki i filmy mogą nieść za sobą ważne przesłanie i wskazówki jak radzić sobie z otaczającą rzeczywistością.

Projekt ma charakter interdyscyplinarny i innowacyjny. Realizować go będzie trzech prowadzących, którzy co prawda reprezentują odrębne dziedziny nauki, ale w niektóre sprawy będą „wchodzić” wspólnie. Zajęcia poprowadzi między innymi psycholog.

- Działania poprowadzone zostaną dwutorowo. Z jednej strony będziemy pracować nad kompetencjami miękkimi, skupiając się na zajęciach związanych między innymi z komunikacją międzyludzką i autoprezentacją. Zrealizujemy także zajęcia z tzw. coachingu rówieśniczego - uczestnicy dowiedzą się, jak pracować z innymi osobami oraz w jaki sposób skutecznie współdziałać. Z drugiej strony sfera medialna zostanie poddana dogłębnej psychologicznej analizie, z zaakcentowaniem ukazania jej wewnętrznych mechanizmów funkcjonowania i oddziaływania na odbiorcę. Dotkniemy między innymi problematyki internetu, chcąc odpowiedzieć na pytanie dlaczego ludzie „siedzą” w Sieci tak często i dlaczego życie w rzeczywistości wirtualnej jest tak bardzo atrakcyjne dla ludzi młodych. To doskonała okazja, żeby porozmawiać o zagrożeniach, z tego płynących mówi Adam Grudzień, psycholog.

Pomysłodawcy projekt pragną pokazać, że nauki humanistyczne nie są skazane na „wymarcie” we współczesnym świecie i wbrew temu, co się mówi, mają one swój praktyczny wymiar. Okazję do tego będą stanowiły typowe zajęcia warsztatowe, w których do minimum zostanie ograniczona forma akademickiego przedstawiania wiedzy.

- Interesują nas przede wszystkim media elektroniczne oraz teksty kultury, które funkcjonują właśnie w tym cyfrowym wymiarze. Nie chcemy, żeby było to "suche" przedstawianie wiedzy. Pragniemy wyjść naprzeciw młodym ludziom, ich zainteresowaniom i tym obszarom w których bytują na co dzień. Chcemy poprowadzić m.in. zajęcia dotyczące literatury 2.0, czyli tworzonej przez fanów jakiegoś zjawiska popkulturowego i pokazać jednocześnie, że człowiek jest co prawda odbiorcą tekstów, ale i jednocześnie również ich aktywnym współtwórcą. Interesuje nas też cała warstwa znaczeń ukrytych w tekstach. Będziemy analizowali rozmaite dzieła, zarówno filmy, piosenki, jak i dzieła literackie. Chcielibyśmy powiedzieć m.in. o mechanizmach politycznych, propagandzie i o tym, jak za pomocą języka można kształtować ludzką świadomość - powiedział Miłosz Kłobukowski, polonista. 

W ramach Klubu Młodzieżowego "Strefa dobrego Słowa. Laboratorium Humanistyki” prowadzone będą również zajęcia dziennikarskie.

- W trakcie organizowanych zajęć pokażemy media od tak zwanej kuchni. Zaprezentujemy pracę dziennikarza od strony redakcyjnej. Uczestnicy dowiedzą się między innymi, jak tworzyć różnego typu materiały: reportaże, nagrania wideo, felietony, artykuły, czy fotorelacje. W planach mamy wyjścia do redakcji telewizji i do rozgłośni radiowych. Najważniejsze jest dla nas jednak to, że uczestnicy sami będą tworzyli własne teksty, materiały filmowe i dźwiękowe . Chcemy, żeby młodzież aktywnie prowadziła blogi i fanpage. Stawiamy nie tyle na wiedzę czysto teoretyczną, ale na praktykę - dodał Sławomir Kukiełczyński, dziennikarz.

 W planach organizatorów jest przeprowadzenie wielu ciekawych ćwiczeń związanych z aktualnymi tematami. W programie zawarto między innymi zajęcia związane z cyfrowym narcyzmem, sztuką felietonu, mechanizmami reklamy, czy tematyką herosów w kulturze. 

Projekt trwać będzie do 29 lutego 2020 roku. Obecnie trwa rekrutacja. Pierwsze spotkanie informacyjno-rekrutacyjne odbędzie się już w poniedziałek (29 kwietnia) 2019 roku o godz. 17.00 w siedzibie Fundacji „Vladislawia”, w Collegium Minus KSW, pl. Wolności 1, I piętro (wejście od ul. Przechodniej). Informacje: [email protected] lub tel. 660  457 526.

________________________________________________________________________________________________________________________________

Projekt „Strefa dobrego Słowa. Laboratorium Humanistyki", realizowany jest przez Fundację na Rzecz Rozwoju Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku „Vladislawia” w ramach LSR na lata 2016-2023 LGD Miasto Włocławek, w ramach RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa: 11. Wzrost aktywizacji społeczno-zawodowej mieszkańców objętych Lokalnymi Strategiami Rozwoju, Działanie 11.1: Włączenie społeczne na obszarach objętych LSR. Dofinansowanie projektu z EFS wynosi: 49.875,00 zł.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%