Zamknij

Włocławscy uczniowie będą programować roboty. Szkoła rozpoczęła współpracę z...

15:48, 27.06.2019 B.N.
Skomentuj Uczniowie ZST uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracowników PZU Lab. Fot. PSSE Uczniowie ZST uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracowników PZU Lab. Fot. PSSE

Współpracę z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną podjął Zespół Szkół Technicznych we Włocławku. Dzięki temu, uczniowie włocławskiej placówki będą mieli szansę szkolić się na kierunkach technik mechatronik i technik mechanik, a także otrzymać stypendium, płatne wakacyjne staże, wyjechać na targi i dodatkowe kursy zawodowe dopasowane do potrzeb rynku pracy.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Młodzież uczyć się tam będzie również obsługi drukarki 3D. To jeden z pierwszych taki ośrodków w Polsce.

Ośrodek szkoleniowy, tworzony na potrzeby przemysłu stoczniowego i innych inwestorów ulokowanych na tym terenie, to element projektu rewitalizacji i aktywizacji obszarów postoczniowych.  Jego celem jest stworzenie sprzyjających warunków dla rentownej produkcji w oparciu o nowe technologie i  wykwalifikowane kadry.

- Wychodząc naprzeciw rozwojowi przemysłu w kierunku robotyzacji i programowania postanowiliśmy wesprzeć pracodawców w kształceniu przyszłych pracowników w umiejętności niezbędne do pracy w przemyśle 4.0. – podkreśla Przemysław Sztandera, prezes PSSE.

Częścią przemysłu 4.0 jest robotyzacja, która wkroczyła już do wielu branż i wchodzi do kolejnych.  Według ekspertów wkrótce roboty pojawią się w każdej z nich, a  większość stanowisk pracy zostanie zautomatyzowanych. Dlatego już dziś konieczne jest kształcenie kadr dla przemysłu 4.0., także w zakresie programowania i obsługi robotów.

Jako pierwsi w zajęciach prowadzonych przez pracowników PZU Lab uczestniczyli uczniowie klas technik mechatronik Szkół Okrętowych i Ogólnokształcących Conradinum z Gdańska oraz Zespołu Szkół Technicznych we Włocławku.

W ramach trzygodzinnych zajęć uczniowie poznali budowę i działanie ramienia robota, jego sterownika oraz podstawy kinematyki ruchu. Zobaczyli również możliwości zrobotyzowanych narzędzi do zastosowań przemysłowych: kurs pisania prostych programów pozwalających na poruszanie ramieniem po wybranej trajektorii, symulację spawania na taśmie montażowej, przykład ruchu z dużą prędkością i precyzją. Na koniec szkolenia mogli samodzielnie sterować  robotem.

Regularne zajęcia w Centrum rozpoczną się wraz z nowym rokiem szkolnym we wrześniu.  Powołane Centrum będzie ściśle współpracować ze szkołą Conradinum, gdzie od września zostanie uruchomiony nowy kierunek Technik mechatronik – z innowacją programowanie robotów. Z tą szkoła w styczniu 2019 roku PSSE podpisała umowę o współpracy, która ma na celu m.in.  dopasowywanie kształcenia do potrzeb rynku pracy. 

Dla uczniów wskazanej klasy zostanie przygotowany dedykowany program zajęć z zakresu programowania. PSSE będzie również współpracować w tym zakresie z Zespołem Szkół Technicznych we Włocławku, gdzie wspólnie z firmą Wika Polska prowadzi klasę patronacką w zawodzie technik mechatronik i technik mechanik. 

W ramach patronatu funduje dla najlepszych pięciu uczniów stypendia, płatne wakacyjne staże w firmach na terenie dawnej toczni Gdynia, a także wyjazd na targi związane z branżą stoczniową i dodatkowe kursy zawodowe dopasowane do potrzeb rynku pracy. Te wszystkie działania mają sprawić, że uczeń po opuszczeniu szkoły będzie odpowiednio przygotowany do podjęcia zatrudniania. 

(B.N.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Niestety każda szkoła z kreatywnych ludzi, tworzy roboty, bezdusznych tu dziś! 16:16, 27.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%