Zamknij

Koronacja na króla Polski we Włocławku? To naprawdę może się wydarzyć! Zobacz jak

14:00, 15.10.2019 B.N./Urząd Marszałkowski Aktualizacja: 08:19, 16.10.2019
Skomentuj Tegoroczna edycja stawia przed młodymi filmowcami zadanie połączenia historii Piastów z czasami współczesnymi. Fot. depositphotos Tegoroczna edycja stawia przed młodymi filmowcami zadanie połączenia historii Piastów z czasami współczesnymi. Fot. depositphotos

Scenariusz wzięty żywcem z legend i opowieści piastowskich, osadzony na bulwarach, Zawiślu, bądź Śródmieściu? To nie żart. Urząd Marszałkowski organizuje konkurs, dzięki któremu karty historii będzie można ujrzeć w zupełnie nowej odsłonie. A wszystko odbędzie się pod bystrym okiem popularnego youtubera, doskonale znanego z kanału "Historia bez cenzury". Najlepsi mogą liczyć na atrakcyjne nagrody! 

„Z kamerą wśród Piastów” to filmowy konkurs dla młodzieży szkolnej. Tegoroczna edycja stawia przed młodymi filmowcami nie lada wyzwanie – połączenia historii Piastów z czasami współczesnymi. 

Celem konkursu jest promocja obiektów i miejsc związanych z kujawsko-pomorskim odcinkiem Szlaku Piastowskiego. Tematem tegorocznej edycji są „Piastowskie legendy i opowieści współcześnie”. Zadaniem uczestników jest przeniesienie bohaterów wybranej legendy lub opowieści w obecne czasy. W jury zasiada m. in. znany youtuber, Wojciech Drewniak, który popularyzuje historię Polski w ramach cyklu filmów „Historia bez cenzury”.

- Zgłoszenia do konkursu można składać za pośrednictwem szkół, bibliotek, domów kultury i organizacji pozarządowych. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody i zaproszenie na uroczystą galę podsumowującą - zachęca Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

 Wszystkie filmy, poza regularną oceną komisji konkursowej, będą również konkurowały o nagrodę publiczności. Dodatkową atrakcją są specjalne warsztaty filmowe, na których młodzi uczestnicy będą mieli szansę dopracować pomysły na swoje prace konkursowe pod okiem profesjonalistów. Zgłoszenia na warsztaty można przesyłać do 14 października, a na gotowe filmy czekamy do 15 listopada.

Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ.

Szlak Piastowski, przebiegający przez dwa województwa – wielkopolskie i kujawsko-pomorskie, jest  najstarszym szlakiem kulturowym w Polsce. Łączy najważniejsze obiekty i zabytki historii związanej z początkami państwa polskiego. W województwie kujawsko-pomorskim obiekty Szlaku Piastowskiego znajdziemy w Biskupinie, Gąsawie, Marcinkowie Górnym, Wenecji, Żninie, Mogilnie, Strzelnie, Pakości, Inowrocławiu, Kruszwicy, Radziejowie, Płowcach, Brześciu Kujawskim, Włocławku, Kowalu, a także w Gniewkowie i Kościelcu Kujawskim.

W 2011 roku, w wyniku prac Rady Programowo-Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego, powołanej przez marszałków województw, została wyznaczona nowa przestrzeń szlaku, wytyczona przez obiekty związane z dynastią do roku 1370. Wyznaczono także nową przestrzeń geograficzną – znalazły się w niej miejsca związane z Piastami na całych Kujawach. W roku 2012 Polska Organizacja Turystyczna, uznając rangę i dziedzictwo narodowe szlaku, przyznała mu certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego.

(B.N./Urząd Marszałkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

AntykomuszekAntykomuszek

5 3

Co tam króla! Cesarz to brzmi dumnie!
Pamiętacie baśń "Nowe szaty cesarza"?
Coś mi ta baśń przypomina... Spieszę dodać, że skojarzenia to przekleństwo ???
Baśń opowiada o pewnym mającym słabość do strojów władcy, którego próżność, a ponadto próżność jego dworzan wykorzystują dwaj tkacze-oszuści (jeden już chyba siedzi). Przybywając do stolicy owego kraju ludzie ci rozpowiadają, iż potrafią utkać niezwykły materiał niedostępny dla oczu głupców i niezdolnych do sprawowania swojego urzędu. Gdy wiadomość trafia do uszu głowy państwa, ten szybko składa u nich zamówienie. Rzekomi tkacze pozorują pracę nie tkając w rzeczywistości nic, a wysłani do nich dworscy urzędnicy, nie chcąc dać się ośmieszyć i stracić stanowisk, udają, iż widzą cudowny materiał oraz przystają na opowieści oszustów. To samo zrobią wszyscy dworzanie. W rezultacie monarcha mając być ubrany w niezwykłe szaty, których rzekomego nałożenia dopilnowują sami ci oszuści, pokazuje się swoim poddanym bez strojów. Mieszkańcy stolicy jednak również nie widząc nic, wolą się do tego nie przyznawać, aż nagle o tym fakcie głośno mówi niewinne dziecko, dwór jednak nie zwraca na to uwagi 14:32, 15.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%