Zamknij
REKLAMA

Szykują konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Można zgarnąć nawet...

08:11, 30.03.2021 | M.O.
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne fot. depositphotos.com
REKLAMA

Już po raz trzynasty uczniowie VII i VIII klas szkół podstawowych oraz uczniowie liceów, techników i szkół branżowych mogą wziąć udział w wojewódzkim konkursie im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”. Na jaki temat należy przygotować prace?

Ideą konkursu jest upamiętnienie profesor Elżbiety Zawackiej, kurierki Armii Krajowej i jedynej kobiety wśród cichociemnych oraz zarażenie młodych ludzi jej pasją - dokumentowaniem historii.

 Udział w konkursie jest doskonałą okazją do rozwijania wiedzy historycznej o naszym regionie oraz spisania lokalnych dziejów na podstawie wspomnień świadków, a także zdjęć i pamiątek zachowanych w rodzinnych i publicznych archiwach

– zachęca marszałek Piotr Całbecki.

Do konkursu można nadsyłać prace w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej. Jaką tematykę należy poruszyć? 

Prace „O ludziach” powinny przedstawiać sylwetki związanych z regionem bohaterów historycznych wydarzeń - uczestników powstania wielkopolskiego, kampanii wrześniowej 1939 roku, walki wyzwoleńczej podczas drugiej wojny światowej, podziemia powojennego, działaczy opozycji demokratycznej do roku 1989, lub osób spoza regionu biorących udział lub będących świadkami historycznych wydarzeń na terenie obecnego województwa kujawsko-pomorskiego.

Zadaniem uczniów piszących prace w ramach kategorii „O wydarzeniach” jest przedstawienie relacji żyjących w naszym regionie uczestników i świadków historycznych wydarzeń m.in. związanych z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, okupacją hitlerowską, walkami wyzwoleńczymi i działalnością podziemnego państwa polskiego podczas drugiej wojny światowej, podziemiem powojennym czy Sierpniem 1980 i powstaniem NSZZ „Solidarność”. 

Prace „Album rodzinny” muszą zawierać fotografie rodziny uczestnika konkursu związane z wydarzeniami historycznymi o randze lokalnej lub ogólnopolskiej.

W ramach kategorii „Oblicza codzienności” należy przesłać prace poświęcone sylwetkom osób związanych z naszym regionem oraz ich działalności zawodowej, aktywności społecznej i politycznej. Mogą to być m.in. biografie urzędników, działaczy społecznych i politycznych, księży, nauczycieli.

Prace „Powrót Pomorza do macierzy” natomiast powinny dokumentować przebieg wydarzeń, które doprowadziły do powrotu Pomorza do wolnej Polski oraz opisywać postanowienia traktatu wersalskiego z 1919 roku, na mocy którego Niemcy zobowiązały się do oddania Polsce określonych ziem, w tym Pomorza.

Prace oceniane będą w dwóch kategoriach - uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniowie liceów, techników i szkół branżowych.

Urząd Marszałkowski dla zwycięzców przygotował nagrody. Za zajęcie pierwszego miejsca w obu kategoriach można zgarnąć nagrody rzeczowe o wartości do 1 500 zł, za drugie miejsce – do 1 000 zł, a za trzecie – do 500 zł. Nagrody rzeczowe otrzymają także szkoły, których uczniowie zwyciężą w obu kategoriach, oraz nauczyciele – opiekunowie autorów zwycięskich prac.

Prace konkursowe należy przesłać na adres Biblioteki Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej do 12 kwietnia. Szczegóły konkursu znajdziesz TUTAJ

(M.O. )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%