REKLAMA

W Zespole Szkół Elektrycznych powstanie marsjański łazik

14:40, 20.03.2017 | N.CH
REKLAMA
Skomentuj
Łazik, którego skonstruują uczniowie będzie napędzany energią słoneczną. Fot. depositphotos

W Zespole Szkół Elektrycznych powstanie marsjański łazik, który będzie różnił się od tych wysyłanych dotychczas w kosmos. Na tym jednak nie poprzestaną. Na stworzenie kilku wynalazków przeznaczą ok. 24 tys. zł.

Jednym z zadań uczniów jest zaprojektowanie i wykonanie mobilnego robota.Uczniowie zamierzają zrealizować własne koncepcje napędu oraz systemu sterowania. Łazik marsjański ma wykorzystywać energię odnawialną. Zainstalowane w nim płytki fotowoltaiczne będą ładowały baterie z energii świetlnej. W planach jest także w wyposażenie go w narzędzia transmisji obrazu i dźwięku. Projekt zakłada, że platforma robotyczna będzie stanowiła również lądowisko dla quadrocoptera realizowanego w ramach innego projektu. 

Łazik to nie jedyny projekt, jaki będzie realizowany w ramach grantu. Uczniowie skonstruują również rower prądotwórczy, który za pomocą siły ludzkich mięśni będzie wytwarzał energię. Uczniowie zamierzają sprawdzić, ile żarówek tradycyjnych, energooszczędnych i ledowych będzie można rozpalić dzięki temu wynalazkowi.

Uczniowie Elektryka stworzą również zestaw edukacyjny w postaci turbiny wodnej oraz mini elektrownię wiatrową. Dzięki realizacji różnych pomysłów, zaangażowanych będzie kilka grup uczniów.

- Chcemy, żeby praca przy tych projektach prowadziła do rozwoju uczniów w kierunku innowacji i tworzenia wynalazków. Starsi przekażą zdobytą wiedzę młodszym. Podczas pracy zrealizują też własne pomysły. W maju powinniśmy zobaczyć efekty. Trwa kompletowanie niezbędnych części. Niektóre są sprowadzane z zagranicy, inne uczniowie samodzielnie drukują w technologii 3D – mówi Piotr Człapiński, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych.

Uczniowie, którzy przy pracach konstruktorskich wykażą się największym zaangażowaniem, pojadą do Brukseli na Międzynarodowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii.

Praca nad wynalazkami jest możliwa dzięki zdobytemu grantowi w ramach konkursu „Uczę się z ANWIL”. Zakład produkujący nawozy przeznaczył na ten cel 20 tys. zł. Do puli 4 tys. zł dorzucił także Urząd Miasta.

(N.CH)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

WallyWally

2 3

Kto myślał, że chodzi o Wojtkowskiego? Wpisujcie miasta! 14:50, 20.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KujawiakKujawiak

9 0

Tak.Tylko nam Anwil został.Tylko Anwil wspiera rozwój tego miasta.A teraz pomyślcie o ile więcej pieniędzy by było na rozwój społeczny,gospodarczy,sportowy,naukowy,kulturę gdyby nie zaorano innych dużych zakładów we Włocławku.Swoją drogą ciekawe dlaczego wielcy włocławscy milionerzy przedsiębiorcy typu gozdzialscy,jaworscy,przybyszewscy i inne landryny nie dorzucają się do wspólnego rozwoju.A wierzcie mi mają z czego. 15:39, 20.03.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

hgfghhgfgh

0 0

Nie interesuj się nie swoimi pieniędzmi ! Zamiast narzekać sam coś zrób! 17:47, 22.03.2017


WenusWenus

9 0

Brawo Elektryk!!!
Znowu coś fajnego wymyśliliście - super inicjatywa. 17:55, 20.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

123332123332

0 0

;) 14:27, 21.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone | 2018