Zamknij

Cenny nabytek Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Takie obrazy to rzadkość w Polsce

08:41, 11.07.2017 G.S.
Skomentuj Walery Brochocki, Pejzaż ze sztafażem, 1984. Fot. MZKiD Walery Brochocki, Pejzaż ze sztafażem, 1984. Fot. MZKiD
reo

Włocławskie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej kupiło od prywatnego kolekcjonera za 80 tys. zł XIX-wieczny pejzaż autorstwa Walerego Brochockiego, wybitnego malarza i rysownika pejzaży pochodzącego z Włocławka. 

Walery Brochocki urodził się w 1847 r. we Włocławku. Po studiach w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie w 1869 roku wyjechał na kilka lat doskonalić swój warsztat malarski do Monachium. 

W Monachium brał udział w wystawach, dość szybko zaczął odnosić znaczące sukcesy, czego dowodem były często sprzedawane obrazy oraz otrzymana nagroda – srebrny medal za obraz Obozowisko Cyganów na Powszechnej Wystawie w Wiedniu, w 1873 r. Po opuszczeniu Monachium, Brochocki przeniósł się do Paryża skąd wyjeżdżał m.in. do Algieru. Wrócił do Polski na stałe w 1888 r., mieszkał w Warszawie. Odbywał wiele podróży po kraju, sporadycznie bywał też we Włocławku. Efektem tych pobytów były rysunki, na których uwiecznił fragmenty rodzinnego miasta. Malarz zmarł w Warszawie w 1923 roku.

- Walery Brochocki malował i rysował przede wszystkim pejzaże. Jego obrazy są rzadkością na rynku antykwarycznym, można je odnaleźć zaledwie w kilku polskich muzeach. Zakupiony przez nas obraz jest bez wątpienia jednym z najbardziej wartościowych przykładów twórczości tego malarza wśród jego prac znajdujących się w polskich placówkach muzealnych - zwraca uwagę Krystyna Kotula, kierownik Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. 

Walery Brochocki, Pejzaż ze sztafażem, 1984. Fot. MZKiD

Pejzaż z 1874 roku to najcenniejszy obraz Brochockiego w zborach MZKiD. Zanim placówka mogła pozwolić sobie na jego zakup dzięki dotacji pozyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje Muzealne 2017, mogła pochwalić się dwoma niewielkimi płótnami tego malarza, jednym rysunkiem i 4 grafikami wykonanymi według jego prac. Dzieła malarza z okresu monachijskiego w większości są w posiadaniu kolekcjonerów poza granicami Polski.

Krystyna Kotula przekonuje, że zakupiony przez MZKiD pejzaż to jeden z najwybitniejszych przykładów kunsztu malarskiego Walerego Brochockiego w zbiorach polskich muzeów. Pozyskanie tego obrazu znacząco wzbogaca kolekcję sztuki artystów związanych z regionem Kujaw i ziemi dobrzyńskiej – priorytetową, jeśli chodzi o strategię gromadzenia i rozwoju zbiorów dzieł sztuki włocławskiego muzeum.

- Walery Brochocki zasługuje, by zaliczyć go do grona najwybitniejszych pejzażystów polskich 2. poł. XIX w. Potrafił wrażliwie i jednocześnie niemal fotograficznie naśladować naturę. Niezależnie od wielkości płótna był mistrzem malowania rozległych widoków, które świadczą, że miał znakomitą świadomość przestrzeni. Najbardziej znany jest jako malarz krajobrazów sztafażowych. To dowodzi, że jego fascynacja przyrodą i otoczeniem łączyła się z zainteresowaniem ludźmi - mówi Krystyna Kotula. - Najbardziej cenione są obrazy Brochockiego z okresu monachijskiego, z którego pochodzi zakupione przez MZKiD dzieło. Artysta fascynuje w nim realistycznym sposobem pokazania krajobrazu polskiej wsi, a jednocześnie lirycznym podejściem do przedstawienia pracujących chłopów. Obraz malowany skrupulatnie i czysto ma precyzyjnie przemyślaną strukturę kompozycyjną. Wyjątkowe jest w nim zwłaszcza klarowne światło, które nadaje widokowi przejrzystości, przenika do szczegółowo namalowanych traw, ostów, zbrużdżonej, piaszczystej drogi, nadaje niebu pogodnego charakteru. W obrazie znajdują się najważniejsze cechy malarstwa krajobrazowego 2. poł. XIX w.: realizm oraz poromantyczna poetyka. Obraz jest dowodem na to, że malarzowi sam pejzaż nie wystarczał, musiało się w nim jeszcze coś dziać, dlatego dodał sztafaż – scenki z barwnymi postaciami i zwierzętami.

Kupione obraz Walerego Brochockiego będzie można oglądać od 25 lipca do 16 października 2017 r. na wystawie w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12.

(G.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

POLAK1POLAK1

2 0

Obraz mi się podoba, ale skoro ten Pan był taki wybitny to dlaczego żadna z ulic Włocławka nie nazywa się jego ul. Brochockiego ? 10:11, 15.07.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Pepe26Pepe26

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


reo

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


0%