REKLAMA

Uczennica "Samochodówki" popisała się wiedzą z historii i wygrała sporą gotówkę

07:01, 15.11.2017 | N.S
REKLAMA
Skomentuj
Uczennica `Samochodówki` zajęła w konkursie II miejsce. Fot. Andrzej Goiński

Uczennica włocławskiej „Samochodówki” - Ada Kubielska znalazła się w gronie najlepszych znawców biografii Władysława Raczkiewicza i wydarzeń z dziejów Polski i historii powszechnej XIX i pierwszej połowy XX w. Włocławianka została laureatką konkursu „Władysław Raczkiewicz i jego czasy”.

W ubiegłym tygodniu odbyły się półfinał i finał konkursu poświęconego Władysławowi Raczkiewiczowi, podczas którego swoją wiedzą popisała się Ada Kubielska ucząca się w Zespole Szkół Samochodowych we Włocławku.

- Półfinałowy test przygotowany przez Wojewódzką Komisję Konkursową w składzie: dr hab. Zdzisław Biegański, dr Ewa Puls i dr Joanna Szczutkowska dla wielu uczniów okazał się trudny. Szczególnych problemów przysporzyły im pytania dotyczące geografii historycznej – mówi Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

W półfinale wyłoniono sześciu uczniów, którzy przeszli do decydującego etapu historycznej rywalizacji. Podczas ustnego finału młodzież reprezentowała tak wysoki poziom, że Wojewódzka Komisja Konkursowa oprócz trzech pierwszych miejsc i nagród dla Łukasza Kilichowskiego z Liceum Akademickiego w Toruniu (2000 zł za zajęcie I miejsca) , Ady Kubielskiej z ZSS im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku (1500 zł za zajęcie II miejsca) i Szymona Jabłońskiego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy (1000 zł za zajęcie III miejsca) postanowiła przyznać również specjalne wyróżnienie dla Macieja Kulisa z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu. Równorzędne wyróżnienia otrzymali także pozostali finaliści – Katarzyna Krauze z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy i Aleksander Wiśniewski z V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Toruniu.

Gratulacje odebrali także nauczyciele, którzy zgłosili swoje szkoły do konkursu, przeprowadzili eliminacje szkolne i przygotowali swoich wychowanków do udziału w rywalizacji. Wśród wyróżnionych pedagogów znalazła się pani Bożena Piętowska, opiekunka Ady Kobielskiej.

Konkurs „Władysław Raczkiewicz i jego czasy” wpisał się w obchody ustanowionego przez sejmik województwa Roku Władysława Raczkiewicza (podobną uchwałę podjął Senat RP). Raczkiewicz był uczestnikiem wszystkich najważniejszych wydarzeń II RP od jej narodzin do końca II wojny światowej. Pełnił funkcję Wojewody Pomorskiego i Prezydenta RP na uchodźctwie. Wciąż jest postacią niedocenianą i mało znaną. Jedyny pomnik tego polityka stoi przy Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Imię Władysława Raczkiewicza nosi także sala obrad sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego oraz jedna z najważniejszych sal w Senacie RP.

W ramach obchodów Roku Władysława Raczkiewicza w województwie odbyła się m. in. konferencja naukowa „Londyńska reduta. Prezydenci RP na Uchodźstwie 1939-1990”. W Muzeum Uniwersyteckim można natomiast oglądać wystawę „Władysław Raczkiewicz 1885-1947: Biografia Polityczna”. Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał również komiks "Władysław Raczkiewicz. Twórca idei Wielkiego Pomorza".

(N.S)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone | 2017