Zamknij

Zaćmienie księżyca w obiektywie włocławian. Zobacz, jakie zdjęcia zrobili pasjonaci fotografii i astronomii!

18:16, 01.08.2018 . Aktualizacja: 09:31, 02.08.2018
Skomentuj Tak wyglądało najdłuższe w tym stuleciu zaćmienie księżyca w obiektywie członków grupy Astrofotografia Włocławek. Tak wyglądało najdłuższe w tym stuleciu zaćmienie księżyca w obiektywie członków grupy Astrofotografia Włocławek.

Niedawno fotografowali zaćmienie księżyca, a już za trzy tygodnie zawierzają zrobić zdjęcia Perseidów. Czterech pasjonatów fotografii i astronomii prowadzących na Facebooku stronę Astrofotografia Włocławek regularnie pokazuje w internecie piękno nocnego nieba i ciał niebieskich.

Zaćmienie księżyca, które mogliśmy obserwować 27 lipca było najdłuższym od stu lat. Rozpoczęło się o 21:30 i trwało dokładnie 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. Na kolejne tak długie zaćmienie będzie można obserwować za ponad 100 lat (przypadnie na rok 2123). Nic więc dziwnego, że to niezwykłe zjawisko zainteresowało fanów astronomii, a także fotografii. Zaćmienie można było oglądać bez specjalistycznego sprzętu, a jego zdjęcia mógł zrobić w zasadzie każdy chętny.

- Każdym aparatem, nawet telefonem można dziś pstryknąć jakieś zdjęcie. Najlepiej zrobić to tak, jak nasz kolega Paweł, dobrą lustrzanką z obiektywem o długiej ogniskowej, na statywie. Jak ktoś chce bardziej „zaszaleć” może nakręcić filmik teleskopem i później złożyć poszczególne klatki. Dzięki temu zdjęcie wychodzi wyraźniejsze. Księżyc się lekko przesuwa i jeśli weźmiemy obiektyw z długą ogniskową, na dużym zoomie, zdjęcia mogą być rozmazane – tłumaczy Michał Ostrowski, członek grupy Astrofotografia Włocławek.

Sami pasjonaci astrofotografii z włocławka podczas zaćmienia nie dysponowali akurat teleskopem i wykonali zdjęcia lustrzanką. Udało im się uchwycić na nich nie tylko księżyc.

- Próbowałem też „złapać” Marsa, który znajduje się obecnie w wielkiej opozycji, czyli jest najbliżej Ziemi. Dzięki temu widzimy go najjaśniej. Ponieważ robiłem zdjęcia aparatem, widać tylko czerwoną plamkę. Udało nam się też uchwycić przelot międzynarodowej stacji kosmicznej ISS. Zrobiliśmy to techniką długiego naświetlania. Na zdjęciu wygląda jak długa, jasna kreska – mówi Paweł Szrubas.

Strona Astrofotografia Włocławek działa od trzech lat. Prowadząca ją grupa składa się z czterech osób (poza Pawłem Szrubasem i Michałem Ostrowskim należą do niej Rafał Trzebiński i Bartosz Bujarski). Panowie w swoim astrofotograficznym portfolio mają już m. in. zdjęcia Drogi Mlecznej, Jowisza i Saturna, a także głębokiego nieba, w tym m. in. mgławic i galaktyk.

W najbliższym czasie fani astronomii i fotografii będą mogli podziwiać rój Perseidów. Jego największa aktywność przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia (od godz. 22:00). Fani astronomii będą mogli zaobserwować nawet 110 spadających gwiazd na godzinę. Kolejne zaćmienie księżyca będzie można natomiast podziwiać 21 stycznia 2019 roku tuz przed godz. 5 rano.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć grupy Astrofotografia Włocławek z piątkowego zaćmienia księżyca. Inne fotografie można znaleźć na Facebooku Astrofotografia Włocławek.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

O1O1

0 0

Prędkość info na ddwloclawek oszołamiającoe. Zaćmienie 27.07, a dziś zdjęcia... Super. 18:25, 01.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

coloradocolorado

0 0

fajne fotki , tylko jest jeden problem , foty ściagnięte z inernetu i nadesłane być może do redakcji jako własne ,może jedna jest autentyczna wykonana przez czytelnika 07:48, 02.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%