Zamknij

niedziela, 22.09, godz. 12:00

Zbiory Sztuki, ul. Zamcza 10/12

Bilety: normalny - 7 zł, ulgowy - 5 zł.

22 września na wystawie czasowej „Prowincja” powrót po 30 latach. Kolekcja prac pokonkursowych (1985–1989) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Niedziela z kustoszem”.

W trakcie oprowadzania po ekspozycji zostanie przypomniana idea ogólnopolskich konkursów plastycznych sprzed trzech dekad oraz omówiona, powstała w ich efekcie, muzealna kolekcja obrazów, grafik i rysunków. „Polska B” była pokazywana na nich zarówno przez pryzmat brzydoty, złych nawyków np. pijaństwa, jak i barwnego kiczu, niekiedy w krzywym zwierciadle lub nostalgicznie. W niektórych dziełach sprzed ponad 30 lat widzimy spojrzenie na Polskę prowincjonalną „przez różowe okulary” czy przez symbole religijne.

Organizatorzy zapraszają do dyskusji o prowincji, która w sztuce była tłem do opowiedzenia historii, a nawet zaspokojenia ambicji w ukazywaniu problemów socjologicznych, pretekstem do ciekawych rozwiązań formalnych. W czasie spotkania będzie można zastanowić się czy przez pryzmat dzieł sztuki możemy opisać „Polskę B” u schyłku PRL-u? Jakie byłby obrazy prowincji, gdyby konkurs ogłoszono w tym roku? Czy pokazano by ją w krzywym zwierciadle, czy realistycznie z uwzględnieniem wszystkich zmian w zasobności mieszkańców i w sferze poglądów. A może, jak w wielu serialach telewizyjnych byśmy zobaczyli upudrowany, pocztówkowy świat, miły landszaft, pozbawiony realiów.

Minione konkursy „Prowincja” mogą prowokować rozmowę o mecenacie państwa kiedyś i dzisiaj czy potrzebie we Włocławku działań o charakterze ogólnopolskim, zastanowienia się, na ile lęk przed samym słowem prowincja, prowincjonalny zniechęca do podejmowania prób ich reaktywowania.

W czasie „Niedzieli z kustoszem” zostaną dodatkowo pokazane dwa obrazy powstałe w wyniku akcji towarzyszących wystawom „Prowincja” w 1989 r. i w 2019 r., a także pamiątki związane z organizacją konkursów.

Organizatorzy mają nadzieję na udział artystów i wszystkich, którzy interesują się sztuką współczesną.

autor: Krystyna Kotula (kierownik Zbiorów Sztuki)/muzeum.wloclawek.pl 

Fot. MZKiD. 


sobota19 października

niedziela20 października

poniedziałek21 października

wtorek22 października

środa23 października

czwartek24 października

piątek25 października

sobota26 października

niedziela27 października

niedziela3 listopada

wtorek5 listopada

piątek8 listopada

sobota9 listopada

niedziela10 listopada

poniedziałek11 listopada

sobota23 listopada

niedziela24 listopada

czwartek28 listopada

piątek29 listopada

wtorek3 grudnia

piątek6 grudnia
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone