Zamknij
REKLAMA

42 imprezy w dwa tygodnie! To największa taka inicjatywa w Europie

14:25, 08.09.2017 | .
REKLAMA
Skomentuj
Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można zwiedzić skansen w Kłóbce z przewodnikiem. Fot. archiwum DDWloclawek.pl

Dwa najbliższe weekendy będą w całym kujawsko-pomorskim wielkim kulturalno-historycznym świętem. 9-10 oraz 16-17 września odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa promujące w całej Europie edukację historyczną i kulturalną. Impreza zawita również do kilku podwłocławskich miejscowości.

Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto poświęcone zabytkom starego kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie Dni Otwartych Zabytków. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

W inicjatywę włączył się tradycyjnie samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. W całym regionie odbędą się w związku z nią aż 42 imprezy.

Wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa będzie miała miejsce w Ciechocinku, w mieście, którego rozwój od lat 20. XIX wieku nierozerwalnie wiąże się z powstaniem warzelni soli i utworzeniem zakładu leczniczego. Uroczystość rozpocznie się 9 września, o godz. 11:00 w Teatrze Letnim.

Tego samego dnia w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim odbędzie się również XXXVI Artystyczny Przegląd Ruchu Seniora „O Zegar czasu”. Impreza będzie prezentacją wartości kulturowych województwa kujawsko-pomorskiego. Zespoły, soliści i gawędziarze nawiążą w swoich występach do tradycji i zwyczajów kujawskich.

[ZT]26005[/ZT]

W niedzielę, 10 września, na terenie Parku Kulturowego Wietrzychowice (gm. Izbica Kujawska), gdzie znajdują się grobowce megalityczne sprzed 3.500 lat p.n.e., zwane „polskimi piramidami”, odbędzie się festyn archeologiczny „Wehikuł czasu”. W godz. 11:00-18:00 mieszkańcy regionu będą mogli dowiedzieć się, jak wyglądało życie ludzi w epoce kamienia gładzonego.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Lubraniec zaprasza z kolei na III Festiwal Kuchni Kujawskiej, który odbędzie się na Stadionie Miejskim (ul. Sportowa 10). Uczestnicy imprezy sięgną do najlepszych tradycji kucharskich regionu oraz pokażą ich ścisły związek z warunkami naturalnymi.

Przez cały najbliższy weekend będzie się odbywać również impreza pod hasłem „Krajobraz Dziedzictwa – Dziedzictwo Krajobrazu” organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Kruszynie. Jednym z jej elementów będzie wycieczka do Włocławskiego Parku Krajobrazowego połączona z prelekcją pt. „Dziedzictwo Krajobrazu Gminy Włocławek”.

16 września Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zorganizuje z kolei spacer z przewodnikiem po Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce. Zwiedzanie skansenu rozpocznie się o godz. 10:00. Liczba miejsc jest ograniczona do 30. Zapisy na zwiedzanie są przyjmowane telefonicznie (54 284 27 92, 729 769 078).

Szczegółowy program Europejskich Dni Dziedzictwa w kujawsko-pomorskim znajduje się tutaj.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone | 2018