Zamknij

Martwe dziki zagrożeniem dla hodowlanych w gospodarstwach świń? Urzędy apelują co zrobić, gdy ...

Daniel WiśniewskiDaniel Wiśniewski 18:24, 14.01.2018 .
Skomentuj Choroba nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla ludzi, ale jej skutki mogą być nieodwracalne. Zdjęcia ilustracyjne. Fot. depositphotos.com Choroba nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla ludzi, ale jej skutki mogą być nieodwracalne. Zdjęcia ilustracyjne. Fot. depositphotos.com

Urząd Gminy Choceń wydał oświadczenie, w którym radzi co zrobić w przypadku znalezienia martwego dzika. Ma to związek z afrykańskim pomorem świń. Mimo, że ludzie nie są narażeni na zarażenie się, urząd apeluje o rozwagę, ponieważ stanowi bardzo duże zagrożenie dla trzody chlewnej.

Mimo, że choroba nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla ludzi, jej skutki mogą być nieodwracalne. W ostatnich tygodniach odnotowano kilkadziesiąt nowych przypadków wykrycia u zwierząt wirusa ASF. W piśmie Głównego Lekarza Weterynarii z 22 grudnia potwierdzone są kolejne ogniska zachorowań w województwach: lubelskim, podlaskim, mazowieckim, jedno ognisko w warmińsko-mazurskim. Kujawsko-pomorskie jest jednak na tę chwilę bezpieczne. Nie oznacza to jednak, że problem nie istnieje.

- Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice - czytamy w jednym z komunikatów Głównego lekarza Weterynarii.

W jednym z pism GIW informuje co zrobić w przypadku znalezienia martwego dzika. Jeżeli jest to możliwe, należy oznaczyć miejsce znalezienia zwierzęcia, aby ułatwić pracę odpowiednim służbom. Bezwzględnie nie należy dotykać zwłok. a fakt znalezienia padłego dzika zgłosić do właściwego lekarza weterynarii, lecznicy weterynaryjnej lub straży miejskiej.

A z początkiem roku w życie weszła ustawa, dzięki której będzie można efektywniej dbać o zdrowie zwierząt hodowlanych. Od teraz możliwe będzie między innymi wybudowanie bariery przy granicy państwa, co docelowo ma zapobiegać migracji zwierząt.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

OoooOooo

2 0

A na tym zdjęciu to miejscowy aktyw partyjny ? 06:25, 15.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%