Zamknij
REKLAMA

Jacek Jabłoński o władzach powiatu: "To koalicja ludzi". Znamy jej plany

12:28, 12.03.2019 | N.S
Jacek Jabłoński zdradził, jakie są priorytety Zarządu Powiatu w bieżącej kadencji.

Nowe władze powiatu włocławskiego wprowadziły m.in. nowe zasady współpracy z gminami. Przed Zarządem Powiatu w rozpoczętej przed kilkoma miesiącami kadencji stoją spore wyzwania i ważne inwestycje.

Listopadowe wybory samorządowe zmieniły układ sił w samorządzie powiatowym. W Radzie Powiatu pojawiły się nowe osoby, które razem z częścią doświadczonych samorządowców utworzyły nową koalicję rządzącą powiatem.

- To nie jest koalicja partii, to koalicja ludzi. Wytworzyła się grupa ludzi, która patrzy w tym samym kierunku, jeśli chodzi o rozwój powiatu. Wybrany został nowy skład Zarządu i Prezydium Rady – tłumaczy Jacek Jabłoński, członek Zarządu Powiatu.

Nowy Zarząd wprowadził nowe zasady współpracy z wójtami i burmistrzami gmin położonych na terenie powiatu włocławskiego. Zrezygnował z mechanizmu wzajemnej pomocy finansowej, za którą były przyznawano niegdyś dodatkowe punkty przy realizacji projektów z dofinansowaniem ze środków zewnętrznych. Przyczyna zmiany były nie do końca jasne kryteria przyznawania punktów, które budziły kontrowersje.

[ZT]33000[/ZT]

Wśród najważniejszych inwestycji czekających samorząd powiatu w najbliższym czasie jest m.in. budowa nowego budynku starostwa, w którym zostaną zlokalizowane wydziały geodezji, rolnictwa i budownictwa. Inwestycja ma zakończyć się do końca września przyszłego roku.

- Ważnym zadaniem rozpoczętym już w ubiegłej kadencji jest również budowa Zespołu Szkół w Chodczu. W tej kadencji rozszerzyliśmy tę inwestycję o budowę boiska sportowego – mówi Jabłoński. 

Jeśli chodzi o inwestycje drogowe, w najbliższym czasie powiat czeka budowa drogi Lubraniec-Kruszynek. Dokumentacja kolejnych remontów, które mają być prowadzone ze wsparciem środków zewnętrznych, jest obecnie opracowywana. W budżecie zapisano na ten cel 3 mln zł. Samorząd inwestuje także w instalacje fotowoltaiczne na jednostkach organizacyjnych powiatu. Uzyskał na ten cel 50-procentowe dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W nowej kadencji samorządu wprowadzono zmiany w sferze edukacji. W Kowalu połączono dwie szkoły, które funkcjonowały na jednym piętrze tego samego budynku. Zarząd Powiatu chciał również połączyć Zespół Szkół w Lubrańcu ze szkołą w Lubrańcu-Marysinie. W miejsce tej drugiej placówki miał powstać Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Ten pomysł spotkał się jednak z krytyką lokalnego środowiska. W rezultacie zrezygnowano z niego i zachowano obie placówki.

[ZT]32940[/ZT]

Zarząd Powiatu zamierza przeznaczyć w tej kadencji więcej środków na sport. Mają one trafić do małych, gminnych klubów, które szkolą młodzież. Kryteria podziału środków mają zostać niebawem opracowane. Część powiatowych środków trafi również do Klubu Koszykówki Włocławek. Jak informowaliśmy jakiś czas temu, powiat przeznaczył na sponsorowanie drużyny Anwilu 150 tys. zł z budżetu na promocję.

Jednym z elementów, na który samorząd powiatowy kładzie duży nacisk, są Ochotnicze Straże Pożarne.

- Do tej pory straże, które nie są ujęte w Krajowym systemie Ratowniczym, nie otrzymywały środków. Chcemy to zmienić – tłumaczy Jabłoński.

Na finansowanie działalności strażaków ochotników przeznaczono w tym roku aż czterokrotnie wyższe środki niż dotychczas.

(N.S)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone