Zamknij
REKLAMA

Szukasz przygód? Wehikuł czasu zabierze Cię do epoki kamienia!

17:22, 29.08.2019 | B.N.
Skomentuj Goście wybiorą się w wyprawę do epoki kamienia. Fot. depositphotos

Prezentacje "polskich piramid", zapoznawanie się z techniką prehistorycznego garncarstwa, udział przy wytapianiu miedzi, możliwość zakupu replik ceramiki sprzed 5500 lat - te i inne atrakcje czekają na uczestników XII wehikułu czasu, który przeniesie ich do czasów budowniczych grobowców megalitycznych z epoki kamienia.

Tę ciekawą wyprawę można odbyć 8 września br. w godz. 11–18 w Parku Kulturowym w Wietrzychowicach (gmina Izbica Kujawska).

Oprócz prezentacji najstarszych i najcenniejszych w skali Europy zabytków architektury, jakimi są wietrzychowickie megality, tzw. „polskie piramidy”, można będzie przyjrzeć się dokładniej aspektom życia codziennego w okresie neolitu. 

Goście zobaczą pełną gamę naczyń i innych przedmiotów glinianych oraz poznać techniki ich lepienia, zdobienia i wypału. Podczas różnorodnych prezentacji, można się będzie dowiedzieć, jakie przedmioty wykonywano w tamtych czasach i do jakich celów były wykorzystywane. Każdy będzie miał okazję wcielić się w rolę mieszkańca wioski zajmującego się np. mieleniem ziaren na mąkę, budową chaty, czy też przygotowaniem broni łowieckiej lub narzędzi. Nie zabraknie też poczęstunku podpłomykiem z miodem, pieczoną rybą lub przyprawionym ziołami i suszonym nad ogniem mięsem.

W tym roku goście poznają również tajniki ówczesnej metalurgii, śledząc proces przygotowania i wytopu miedzi, która w tamtych czasach była bardzo rzadkim i cennym surowcem do wyrobu ostrzy, czy też biżuterii.

Chętni będą mogli spróbować swych umiejętności w posługiwaniu się oszczepem, będącym jedną z najstarszych w dziejach bronią myśliwską i bojową, służącą głównie do miotania.

Z uwagi na brak okolicznych lokali gastronomicznych i sklepów, na wyznaczonych terenach (w pobliżu parkingów) czynne będą punkty serwujące żywność i napoje. Nie może zabraknąć stoiska pamiątkarskiego, gdzie oprócz replik ceramiki sprzed 5500 lat i wietrzychowickich pocztówek można będzie nabyć znaczek turystyczny i uzyskać stempel.

Ponadto podobnie jak każdego roku, została wybita pamiątkowa moneta „Wietrzychowice 3500 lat p.n.e. – Wehikuł czasu 2019”.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie - Ziemia Izbicka, Stowarzyszenie Środowisk, Twórców i Animatorów Kultury Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Izbicy Kujawskiej.

(B.N.)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

TigraTigra

5 3

Do epoki kamienia nieustannie we Włocławku zmierzamy pod komuszymi rządami. ? 17:45, 29.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA