Zamknij
REKLAMA

Bakteria w wodzie! Kranówki nie mogą pić tysiące mieszkańców!

15:10, 16.09.2019 | .
REKLAMA
Mieszkańcy mogą odbierać wodę z pojemników zastępczych. Zdjęcia ilustracyjne. Fot. depositphotos.com/google.maps

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny poinformował, że w próbkach wody z wodociągu Lubanie wykryto obecność enterokoków. Woda, z której korzystają mieszkańcy kilkudziesięciu miejscowości, jest niezdatna do spożycia.

Wodociąg Lubanie zaopatruje w wodę mieszkańców 24 miejscowości. Trafia ona do Barcikowa, Bodzi, Dąbrówki, Gąbinka, Janowic, Kałęczynka, Kaźmierzewa, Kociej Górki, Koloni Ustrońskiej, Kucerza, Lubania, Mikanowa, Mikorzyna, Probostwa Dolnego, Probostwa Górnego, Przywieczerzyna, Przywieczerzynka, Sarnówki, Siutkówka, Tadzina, Ustronia, Włoszycy Lubańskiej, Zapomnianowa i Zosina. 

- Przeprowadzone badania wykazały, że woda zawiera bakterie paciorkowca. Gmina Lubanie uruchomiła wszelkie działania mające na celu zapewnienie mieszkańcom dostępu wody pitnej. Informacje zostały rozpowszechnione za pomocą sołtysów, radnych, komunikatorów społecznościowych - poinformowała Larysa Krzyżańska, wójt gminy Lubanie.

Mieszkańcy mogą odbierać wodę z pojemników zastępczych, które stanęły w każdym sołectwie. Gmina informuje, że zostały one rozstawione m.in. w pobliżu domów sołtysów w Gąbinku, Kucerzy, Włoszycy, Barcikowa, Tadzina, Janowic i Siutkówka. Kolejne zbiorniki mają być dostarczane w najbliższym czasie. Do rolników ma też trafić woda dla zwierząt. Wójt Larysa Krzyżańska informację o tym przekazała na profilu facebookowym. 

- Gmina została podzielona na trzy sektory: jednostka OSP Ustronie przyjmuje zgłoszenia od rolników z miejscowości: Ustronie, Bodzia, Sarnówka, Kolonia Ustrońska pod numerem telefonu 503 601 874 Andrzej Szyszka, jednostka OSP Janowice przyjmuje zgłoszenia od rolników z miejscowości: Janowice, Zapomnianowo, Zosin, Przywieczerzyn, Tadzin, Kaźmierzewo, Przywieczerzynek, Kałęczynek pod numerem telefonu 663 804 867 Kinga Pasterczak, a jednostka OSP Lubanie przyjmuje zgłoszenia od rolników z miejscowości: Lubanie, Mikanowo A, Mikanowo B, Gąbinek, Kucerz, Mikorzyn, Włoszyca Lubańska, Barcikowo, Kocia Górka, Probostwo Górne, Probostwo Dolne, Siutkówek, Dąbrówka pod numerem telefonu 603 773 719 Dariusz Sołtysiak. Na dzień dzisiejszy mamy 45 gospodarstw rolnych, które zgłosiły zapotrzebowanie - dodaje Larysa Krzyżańska.

Do redakcji Dzień Dobry Włocławek docierają informacje, że w weekend mieszkańcy Lubania nie byli w porę powiadomieni przez służby gminne o awarii wodociągu, a wiadomość o niebezpieczeństwie przekazywali sobie nawzajem. Wójt gminy Lubanie twierdzi, że to nieprawda.

- Decyzję o braku przydatności do spożycia może podjąć tylko Powiatowy Inspektor Sanitarny. Wójt nie ma tutaj żadnego prawa w tym względzie. Pierwszą informację otrzymałam w godzinach południowych i wtedy rozpoczęliśmy wszelkie działania, nie czekając na oficjalnie wydaną decyzję. Informację przekazaliśmy do sołtysów i radnych, którzy powiadomili dalej mieszkańców, ale również przy pomocy strony internetowej gminy oraz facebooka. W tym czasie zorganizowaliśmy już dostarczenie wody - mówi w rozmowie z portalem Dzień Dobry Włocławek wójt gminy Lubanie.

Jak dotąd nie wiadomo, jakie są przyczyny wystąpienia bakterii. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje, że trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody do zgodnej z wymaganiami. Wodociąg jest aktualnie chlorowany, po czym zostanie przepłukany. W środę (18 września) zostaną pobrane próbki, które trafią do Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego. W przypadku pytań mieszkańcy mogą kontaktować się z Zakładem Usług Komunalnych Gminy Lubanie pod numerem telefonu: 54 251 37 68 lub 602 159 553.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone