Zamknij
REKLAMA

Woda z Lubania po pierwszych badaniach. Znamy wyniki kontroli!

08:00, 20.09.2019 | .
Prace naprawcze sieci wodociągowej prowadzi Zakład Usług Komunalnych w Lubaniu, który ma przywrócić jakość wody do zgodnej z wymaganiami. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.com
REKLAMA

W weekend Powiatowy Inspektor Sanitarny poinformował, że w próbkach wody z wodociągu Lubanie wykryto obecność paciorkowców. Aktualnie trwa proces przepłukiwania całej sieci wodociągowej. Znane są także pierwsze wyniki badań próbek wody.

Woda, z której korzystają mieszkańcy kilkudziesięciu miejscowości, jest nadal niezdatna do spożycia. Mieszkańcy mogą odbierać wodę z pojemników zastępczych, które stanęły w każdym sołectwie. Gmina informuje, że zostały one rozstawione m.in. w pobliżu domów sołtysów w Gąbinku, Kucerzu, Włoszycy, Barcikowa, Tadzina, Janowic i Siutkówka. Do rolników ma trafia też woda dla zwierząt, którą dostarczają ochotnicze straże pożarne.

Prace naprawcze sieci wodociągowej prowadzi Zakład Usług Komunalnych w Lubaniu, który ma przywrócić jakość wody do zgodnej z wymaganiami. Wodociąg był początkowo przez 24 godziny chlorowany, a aktualnie trwa jego płukanie, zgodnie z zaleceniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego we Włocławku. Zakład Usług Komunalnych informuje jednak, że prace naprawcze zaburza odkręcanie hydrantów przez mieszkańców.

- Przypominamy, że osoby nieuprawnione mają kategoryczny zakaz odkręcania hydrantów na własną rękę! Mimo to, w dniu dzisiejszym 18.09 bez wiedzy Zakładu Usług Komunalnych jeden z mieszkańców, opróżnił wodę z sieci poprzez rozkręcenie hydrantu, co spowodowało niekontrolowane wydobycie wody i zaburzenie prac naprawczych. Zaistniała sytuacja bardzo krytycznie wpływa na prowadzone działania i może źle wpłynąć na wynik pobranych próbek wody oraz bardzo wydłużyć proces oczyszczania sieci. Skutkuje to opóźnieniem w przywróceniu funkcjonalności wodociągu - informuje Zakład Usług Komunalnych w Lubaniu.

W czwartek (19 września) do Lubania dotarły wyniki pierwszych pobranych do badań próbek wody. Wynika z nich, że w wodzie nie znajduje się bakteria Coli ani Escherichia Coli. Pozostałe wyniki Zakład Usług Komunalnych ma otrzymać w piątek (20 września). 

Wodociąg Lubanie zaopatruje w wodę mieszkańców 24 miejscowości. Trafia ona do Barcikowa, Bodzi, Dąbrówki, Gąbinka, Janowic, Kałęczynka, Kaźmierzewa, Kociej Górki, Koloni Ustrońskiej, Kucerza, Lubania, Mikanowa, Mikorzyna, Probostwa Dolnego, Probostwa Górnego, Przywieczerzyna, Przywieczerzynka, Sarnówki, Siutkówka, Tadzina, Ustronia, Włoszycy Lubańskiej, Zapomnianowa i Zosina. 

AKTUALIZACJA: Zakład Usług Komunalnych Gminy Lubanie otrzymał komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego we Włocławku dotyczący wodociągu Lubanie. Badanie nie wykazało obecności enterokoków (paciorkowców), bakterii grupy Coli ani Escherichia Coli. Do czasu uzyskania kolejnych wyników badań wodę przeznaczoną do spożycia i przygotowywania posiłków dla: niemowląt i dzieci do lat 2 oraz osób ze znacznie obniżoną odpornością należy gotować przez minimum dwie minuty, a następnie pozostawić do ochłodzenia.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA