Zamknij

Urzędnicy chcą walczyć ze smogiem. Zachęcają mieszkańców do wymiany pieców na ekologiczne

17:20, 02.04.2017 N.S
Skomentuj Samorząd Kowala chce walczyć ze smogiam. Namawia mieszkańców do wymiany pieców. Fot. Natalia Seklecka Samorząd Kowala chce walczyć ze smogiam. Namawia mieszkańców do wymiany pieców. Fot. Natalia Seklecka

Burmistrz Kowala zachęca mieszkańców do wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Aby ułatwić im zrealizowanie tej mocno obciążającej domowe budżety inwestycji planuje przystąpienie do programu „Ekogmina”. To w nim włodarz podwłocławskiego miasteczka widzi szansę na walkę ze smogiem, który w sezonie grzewczym jest dużym problemem.

Eugeniusz Gołębiewski o problem smogu i odpowiednich regulacji ze strony rządu dopytywał wielokrotnie. Na razie nie pojawiły się jednak żadne konkretne rozwiązania. Burmistrz Kowala nie zamierza czekać na nie z założonymi rękami i podjął działania, które mają pomóc zmniejszyć ilość smogu pojawiającego się zimą w podwłocławskim miasteczku. Niedawno wystosował do mieszkańców Kowala list, w którym zachęca do udziału w ankiecie dotyczącej sposobu ogrzewania domów. Ma ona pokazać, ile gospodarstw domowych mogłoby przystąpić do programu umożliwiającego wymianę pieców na bardziej ekologiczne.

- Samorząd Miasta nosi się z zamiarem przystąpienia w najbliższym czasie do programu "Ekogmina", o ile będzie nim zainteresowanie ze strony mieszkańców. Program ten zakłada, że Miasto zaciąga i spłaca preferencyjną, umarzalną w 30% pożyczkę na zakup przez samych mieszkańców ekologicznych kotłów, a mieszkańcy spłacają Miastu 70% zaciągniętej na ich potrzeby pożyczki. Myślimy o tym, ażeby zainteresowani mieszkańcy wykładali z własnych zasobów co najmniej 20% kosztów modernizacji kotłowni, a maksymalna wysokość pożyczki byłaby z góry określona i zależałaby od typu kotłowni - niższa na kotły na ekogroszek piątej generacji, wyższa na gaz i inne źródła ekologicznego ogrzewania – wyjasnia Eugeniusz Gołębiewski w liście do mieszkańców.

Miasto zakłada, że roczne oprocentowanie pożyczek wyniosłoby 3%. Kredyty miałyby być udzielane na kotłownie na ekogroszek (piątej generacji), pellet, gaz płynny wraz ze zbiornikiem, olej opałowy, a także elektryczne, wraz z pompami ciepła. Jak zaznaczył burmistrz, aby samorząd mógł przygotować się do programu, musi zgromadzić dane obrazujące, ile gospodarstw domowych byłoby zainteresowanych skorzystaniem z tej formy pomocy.

W swoim liście włodarz podwłocławskiego miasteczka odniósł się również do propozycji mieszkańców, którzy sugerują, że władze powinny pomyśleć o gazyfikacji Kowala. Gołębiewski wyjaśnia, że nie jest ona możliwa, ponieważ Polska Spółka Gazownicza nie chce wybudować w zarządzanym przez niego mieście sieci gazowej średniego i niskiego ciśnienia. Powodem braku zainteresowania realizacją tej wielomilionowej inwestycji jest brak dużych, hurtowych odbiorców gazu, których obecność na terenie Kowala sprawiałaby, że inwestycja byłaby dla przedsiębiorstwa opłacalna.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

hahaha hahaha

3 5

Smog ...hahaha...to będzie tak jak kiedyś z dotacjami do peców gazowych - też to ćwiczyliśmy .Dotacje szybko się skonczyły , gaz podrożał kilkakrotnie a naiwni podatnicy zostali z ręką w nocniku i pustym portfelem .Finał był jak zwykle w Polsce -na najtańszych piecach śmieciowych .
Drugi raz ludzie nie dadzą sie omamić .A poza tym kto tu jest najwiekszym trucicielem jak nie przemysł np. Anwil , Drumet ,MPEC! 19:01, 02.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

cmogcmog

9 1

Może Brześć weźmie przykład. Gmina uzdrowiskowa a miasto tonie w smrodzie. Śmierdziele palą wszystkim co tylko da się spalić. Ciągle te same chałupy. Jak ludzie w tej mieścinie mają być zdrowi jak pompują płuca palonymi śmieciami ? 08:51, 03.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

axaaxa

3 0

Piece, piecami, ale dobrze byłoby posprawdzać co za szajs sprzedawany jest na składach opałowych, niektóry miał to tak jakby był czym nasączany, śmierdzi niesamowicie jeszcze zanim się zacznie palić, a co zawiera? Warto byłoby to skontrolować czym ludzie muszą palić w piecach za ciężkie pieniądze. 09:08, 06.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

michałmichał

0 0

Smog w Kowalu? Wolne żarty. Trzy i pół tysiąca mieszkańców a smog jak w Pekinie :P Można tu co najwyżej mówić o zadymieniu i zwiększeniu emisji cząstek stałych w sezonie grzewczym, ale do zjawiska jakim jest smog to tej sytuacji jeszcze daleko. Nikt nie będzie wymieniał pieca bo mimo dofinansowania i tak jest to droga zabawa dla biednych mieszkańców Kowala. Ludzie palą czym się da nie z braku świadomości tylko z biedy i nie będą zamarzać w domach tylko po to by powietrze w mieście było czyste. Ale jak widać władze miasta podchwyciły modny temat jakim jest smog i będą chcieli wyrwać na to jakieś dotacje. Po co? Dla dobra środowiska? No nie sądzę. Tam gdzie są pieniądze publiczne są też defraudacje i tylko o to tu chodzi. A gawiedź myśli że urzędnicy to tacy dobrzy ludzie co dbają o ekologię.
14:30, 23.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%