Zamknij
REKLAMA

Pomnikiem chcą uczcić odzyskanie niepodległości. Trwają prace

10:36, 18.11.2017 | .
REKLAMA
Skomentuj
Rzeźbiarz kontynuuje prace przy pomniku. Na zdjęciu Kazimierz Bińskowski. Fot. Kowal.eu

Przy Pomniku Niepodległości nadal trwają prace rzeźbiarskie. Władze miasta chcąc uczcić w przyszłym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odsłonią ten odnowiony pomnik na pl. Rejtana. 

1 czerwca 2016 r. radni Kowala podjęli uchwałę o tym, że na placu Rejtana powstanie monument niepodległościowy. Wcześniej w tym miejscu stał od 1986 roku Pomnik Wdzięczności. Z racji na jego zły stan techniczny i wątpliwą urodę został jednak usunięty. Ponadto, zagrażał on bezpieczeństwo, ponieważ z roku na rok pochylał się coraz bardziej. Teraz wiadomo już, że prace nad nowym postumentem trwają i powoli wchodzą w decydujący etap. 

[ZT]22439[/ZT]

Pomnik na placu Rejtana w Kowalu zostanie wykonany z granitu, który został specjalnie na tę okazję sprowadzony z Portugalii. Już wcześniej ratusz informował, że takie rozwiązanie jest zwyczajnie najtańsze. Teraz kowalski magistrat informuje, że rzeźbiarz Tadeusz Biniewicz kontynuuje prace przy pomniku. Po wykonaniu fundamentów i ustawienia niezbędnego cokołu przyszedł czas na kolejne prace.

- Ten etap jest najważniejszy, bowiem jego efektem ma być wykonana także w całości z granitu dwumetrowej wysokości rzeźba. Dolna jej część to zdobiona podstawa, na której znajdować się będzie, mały granitowy blok, na którym umieszczony będzie napis: "Kowal" oraz wykuty w kamieniu herb naszego miasta - informuje na swojej stronie internetowej Urząd Miasta w Kowalu.

Po wykonaniu tych prac, Tadeusz Biniewicz rozpocznie najtrudniejszą część zadania. Rozpoczną się żmudne prace nad najważniejszą częścią pomnika, czyli do wykucia stylizowanego wizerunku orła, którego szpony wspierać się będą na małym, granitowym bloku, ozdobionym herbem Kowala. O postępach będziemy na bieżąco informować.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Post Post

0 3

Wykuj celtyka, w islamskiej europie zaistniejesz. 12:48, 18.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kowal z kowalakowal z kowala

1 0

tylko dlaczego ? znowu ?
taki "bladzioch" ? 17:27, 18.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone