Zamknij
REKLAMA

Festynów jest wiele, ale taki jest tylko jeden. Już w niedzielę

15:07, 05.09.2015 | A.K
REKLAMA
Skomentuj
Na pewno warto być w niedzielę w Wietrzychowicach; Fot. depositphotos.com/ilustracyjne

W niedzielę, 6 września na terenie Parku Kulturowego Wietrzychowice (gm. Izbica Kujawska), gdzie znajdują się grobowce megalityczne sprzed 3.500 lat p.n.e., odbędzie się festyn archeologiczny „Wehikuł czasu”. Impreza realizowana jest w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

W godz. 11.00 – 18.00 przybyli na imprezę będą mogli przyjrzeć się bliżej egzystencji w epoce neolitu. Na zaaranżowanych stanowiskach prezentowane będą wszelkiego rodzaju formy rzemiosła i życia codziennego w osadzie. Będą to m.in. pokazy krzemieniarstwa i rogownictwa (w tym obróbka, wyrób narzędzi, broni i ozdób) oraz pokaz tkania i wyrobu ubiorów.

Będzie można zobaczyć też pełną gamę wzorów naczyń glinianych i poznać techniki ich wytwarzania. Prezentowana będzie budowa łodzi jednopiennej. Znajdą się również stanowiska obróbki skór i wytwarzania dziegciu. Kolejna ciekawa propozycja, to próba budowy chaty.

Na festiwalu zobaczymy, jakimi przedmiotami codziennego użytku posługiwały się gospodynie, a jakimi mężczyźni podczas polowania na zwierzynę, czy też przy łowieniu ryb. Równocześnie przybyli na imprezę będą mogli spróbować swoich umiejętności na większości prezentowanych stanowisk.

Ponadto podczas tegorocznej edycji festynu uruchomiona zostanie nowa wystawa: „Pradzieje Kujaw – Rejon Parku Kulturowego Wietrzychowice”. Będzie to druga część zapoczątkowanego w 2012 roku cyklu, ilustrującego m.in. efekty badań archeologicznych prowadzonych na terenie Kujaw (I część dotyczyła rejonu Brześcia Kujawskiego).

Ekspozycja ma na celu zarówno przybliżenie wiedzy o życiu codziennym mieszkańców Kujaw w pradziejach jak również promocję turystyki archeologicznej. Jest także zwieńczeniem rozpoczętych w ubiegłym roku (podobnie jak w Biskupinie) obchodów 80-lecia odkrycia i zapoczątkowania badań archeologicznych na grobowcach kujawskich.

Począwszy od 2008 roku z okazji obchodów EDD wydawana jest moneta pamiątkowa „EDD Wietrzychowice 3.500 lat p.n.e.”. Warto zaznaczyć, że wspomniane monety są gratką dla zbieraczy pamiątek i numizmatyków. Ich ilość każdego roku (z wyjątkiem 2014 r. – rozpoczęcia obchodów 80-lecia badań archeologicznych w rejonie PKW) przekracza 250 sztuk. Natomiast nowością jest umieszczenie Parku Kulturowego Wietrzychowice na mapie równie kolekcjonerskich „Znaczków Turystycznych”.

O godz. 13 w pawilonie odbędzie się konferencja prasowa nt. realizacji wpisanego w strategię województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2014-2020 projektu "Europejski szlak megalitów - rozwój Parku Kulturowego Wietrzychowice. Natomiast na godz. 14.30 zaplanowano uroczyste otwarcie EDD i festynu (przy grobowcu nr 3).

Organizatorzy: Stowarzyszenie - Ziemia Izbicka, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Izbicy Kujawskiej oraz Fundacja Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego. Impreza dofinansowana jest przez samorządy województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu włocławskiego oraz gminy Izbica Kujawska. Patronat honorowy nad imprezą sprawuje Stowarzyszenie Środowisk, Twórców i Animatorów Kultury Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.

Patronem medialnym jest portal DDWloclawek.pl.

(A.K)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

MkMk

0 0

Dla zainteresowanych archeologią, historią polecam

http://archeowiesci.pl/ 16:58, 07.09.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone