REKLAMA

Sezon rozpoczęty, a nad jeziorem sterty śmieci. Kto jest winny?

14:04, 10.07.2017 | N.S
REKLAMA
Skomentuj
Internauta oburzony bałaganem w okolicy jeziora. Fot. depositphotos/Facebook/Gmina Baruchowo

Nie każdy wypoczywający nad wodą zostawia po sobie porządek. Najlepiej świadczy o tym zdjęcie znad jez. Skrzyneckiego (gm. Baruchowo), które zostało opublikowane na Facebooku jako „wizytówka ekologicznej gminy”. Urzędnicy nie kryją oburzenia.

Jeden z internautów zamieścił na facebookowym profilu gm. Baruchowo zdjęcie kontenerów znajdujących się nad jez. Skrzyneckim. Są przepełnione, a wokół nich znajduje się mnóstwo śmieci. Ten smutny obrazek internauta opatrzył podpisem „Wizytówka ekologicznej gminy. BRAWO!”

Na reakcję urzędników nie trzeba było długo czekać. Post zniknął z profilu Urzędu Gminy. Na jej stronie internetowej pojawił się natomiast obszerny komentarz do fotografii.

- Z przykrością patrzymy na opublikowane zdjęcie, które ma przedstawiać wizytówkę ekologicznej gminy Baruchowo, a naprawdę przedstawia fakt rozpoczęcia sezonu nad jeziorem Skrzyneckim. Jest ono niepodważalnym świadectwem tego, że osobom przebywającym na terenie działek rekreacyjnych i w obrębie jeziora Skrzynki bardzo daleko do świadomości ekologicznej i szeroko rozumianej segregacji odpadów. Widzimy na zdjęciu przecież pojemniki do segregacji, wokół których znajduje się wszystko, tylko nie to, co jest do nich przeznaczone – czytamy w komunikacie.

Urzędnicy zwracają uwagę na to, że wiele osób traktuje pojemniki do segregacji odpadów znajdujące się nad jeziorem jako miejsce, gdzie można porzucić wszelkiego rodzaju śmieci, w tym również odpady wielkogabarytowe i worki z odpadami wymieszanymi. Zdarzało się nawet, że w koszach znajdowano pozostałości po remontach, w tym ondulinę, która nie jest odpadem komunalnym, lecz budowlanym i powinna zostać zabrana przez firmę przeprowadzającą remont.

Urzędnicy dziwią się takiemu zachowaniu działkowiczów. Przypominają, że odpady z działek są w sezonie letnim odbierane częściej niż od stałych mieszkańców gminy, a koszt wywozu nieczystości nie jest uzależniony od ich ilości.

- Nie jest w stanie rozwiązać kwestii podrzucania przez ludzi śmieci do zbiorczych pojemników. (…) w odpowiedzi na zamieszczony post należy zastanowić się na tym, czy miano ekologicznej gminy zależy wyłącznie od gminy, czy od osób przebywających na jej terenie? Obraz, który opublikowano, jest przejawem ludzkiego nieodpowiedzialnego zachowania, ponieważ takim postępowaniem ludzie narażają nie tylko swoich współwypoczywających, ale przede wszystkim siebie na spędzenie wakacji, urlopów w otoczeniu odpadów, bez względu na częstotliwość obierania odpadów komunalnych przez Zakład Gospodarki Komunalnej – podsumowują urzędnicy.

(N.S)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

Obserwator 444Obserwator 444

0 3

Wójt Gminy Baruchowo jest najlepszym gospodarzem jakiego znam ten człowiek robi dla swej Gminy oraz ludzi tak wiele , że chwała mu za to . Ludzie nigdy nie docenią tego co mają , inni wójtowie sąsiednich miejscowości nazywających ,, ekologicznymi '' nawet nie mają wystawionych pojemników a co mówić aby , których z nich wywoził takie sterty śmieci nie swoich mieszkańców trzeba podziwiać Gminę Baruchowo i przyznać jej nagrodę jako jedynej w pobliżu dbającą tak z czystością .Od lat obserwuję co do ekologi robi Pan Sadowski i dzięki mu za to bo ludzie tonęli by w śmieciach .. Dzięki Panie Wójcie 09:58, 17.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kasia007kasia007

1 1

tu nie chodzi o sortowanie ale o ten syf, a urzędnicy ........ bez komentarza 10:30, 17.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obserwator444Obserwator444

2 0

Kasiu a co mogą urzędnicy tu winni są ludzie , po prostu nie szanują tego co mają nie dosyć , że kładą śmieci to jeszcze narzekają .. 12:01, 17.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone | 2017