Zamknij
REKLAMA

Z "kranówki" mogą korzystać tylko po przegotowaniu. Dlaczego?

14:30, 25.07.2018 | .
REKLAMA
Skomentuj
Woda z wodociągu w Dębicach jest warunkowo przydatna do spożycia. Fot. depositphotos

Mieszkańcy 20 miejscowości muszą gotować wodę przed spożyciem oraz wykorzystaniem jej do mycia niemowląt czy warzyw i owoców. Wszystko przez to, że występuje w niej zbyt wiele mikroorganizmów.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Włocławku wydał komunikat dotyczący jakości wody z wodociągu Dębice (gm. włocławek) 23 lipca. Stwierdzono w niej zbyt dużą liczbę mikroorganizmów. Nie stwierdzono natomiast obecności bakterii chorobotwórczych – Escherichia coli, bakterii grupy coli ani enterokoków.

Stwierdzona niezgodność liczby mikroorganizmów z obowiązującymi normami została uznana za nieistotną i niestwarzającą zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Zalecono jednak podjęcie działań naprawczych.

- Zarządca wodociągu w Dębicach podjął działania naprawcze - chlorowanie i płukanie linii – mówi Karolina Nynca-Jankowska z Powiatowej stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Włocławku. – Po zakończeniu działań naprawczych będą pobierane próbki wody do badań.

W związku z prowadzonymi działaniami naprawczymi osoby korzystające z wody z wodociągu w Dębicach mogą zauważyć zmianę jej zapachu, smaku i barwy. Na razie nie wiadomo, jak długo może potrwać cała procedura. Do czasu, kiedy Sanepid uzyska pewność, że liczba mikroorganizmów w wodzie z Dębic wróciła do normy, mieszkańcy 20 miejscowości mogą korzystać z wody jedynie po uprzednim zagotowaniu jej przez ok. 2 minuty i wystudzeniu. Surowa kranówka może być używana bez ograniczeń jedynie do brania prysznica, kąpieli i mycia, a także do spłukiwania toalety i celów gospodarczych.

Jak wyjaśnia PSSE w uzasadnieniu decyzji o warunkowej przydatności wody do spożycia, ogólną liczbę mikroorganizmów w wodzie w stanowią właściwe bakterie wodne oraz nieliczne glebowe, w zasadzie nieszkodliwe dla człowieka. Stwierdzenie licznej obecności tych mikroorganizmów w wodzie z wodociągu w Dębicach sugeruje wtóre zanieczyszczenie lub nadmierną zawartość substancji odżywczych. Może też świadczyć o istnieniu  warunków umożliwiających rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Wodociąg miejscowości Dębice zaopatruje w wodę 20 miejscowości położonych na terenie gm. włocławek: Dębice, Dobra Wola, Gróbce, Kolonia Dębice, Koszanowo, Kruszyn, Kruszynek, Ludwinowo, Łagiewniki, Markowo, Nowa Wieś, Pińczata, Poddębice, Smólsk, Sokołowo, Sykuła, Świętosław, Warząchewka Królewska, Warząchewka Nowa, Warząchewka Polska.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

kruszyniokkruszyniok

6 2

Próbki pobrane 16 lipca, ogłoszenie na stronie gminy 23 lipca. Żadnych ogłoszeń w okolicach Kruszyna, Dębic gmina nie wywiesiła. Dopiero teraz ddwloclawek napisał 25 lipca.
Leki biegunkowe pokończyły się w okolicy Kruszyna. 14:50, 25.07.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

proszę doczytaćproszę doczytać

3 1

Na stronie www.pssewloclawek.pl jest pełen komunikat i decyzja z dnia 23.07.2018 r. Pierwszy pobór próbek był w dniu 16.07, a drugi pobór 20.07. Oznaczenia mikrobiologiczne trwają 3 dni, więc 23.07 otrzymano wyniki badań wody i w tym dniu sanepid wydał decyzję i pojawiły się informacje. W Nowej Wsi wiszą komunikaty na tablicach ogłoszeń. 16:51, 25.07.2018


REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone