Zamknij
REKLAMA

Z "kranówki" mogą korzystać tylko po przegotowaniu. Dlaczego?

14:30, 25.07.2018 | .
REKLAMA
Skomentuj
Woda z wodociągu w Dębicach jest warunkowo przydatna do spożycia. Fot. depositphotos

Mieszkańcy 20 miejscowości muszą gotować wodę przed spożyciem oraz wykorzystaniem jej do mycia niemowląt czy warzyw i owoców. Wszystko przez to, że występuje w niej zbyt wiele mikroorganizmów.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Włocławku wydał komunikat dotyczący jakości wody z wodociągu Dębice (gm. włocławek) 23 lipca. Stwierdzono w niej zbyt dużą liczbę mikroorganizmów. Nie stwierdzono natomiast obecności bakterii chorobotwórczych – Escherichia coli, bakterii grupy coli ani enterokoków.

Stwierdzona niezgodność liczby mikroorganizmów z obowiązującymi normami została uznana za nieistotną i niestwarzającą zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Zalecono jednak podjęcie działań naprawczych.

- Zarządca wodociągu w Dębicach podjął działania naprawcze - chlorowanie i płukanie linii – mówi Karolina Nynca-Jankowska z Powiatowej stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Włocławku. – Po zakończeniu działań naprawczych będą pobierane próbki wody do badań.

W związku z prowadzonymi działaniami naprawczymi osoby korzystające z wody z wodociągu w Dębicach mogą zauważyć zmianę jej zapachu, smaku i barwy. Na razie nie wiadomo, jak długo może potrwać cała procedura. Do czasu, kiedy Sanepid uzyska pewność, że liczba mikroorganizmów w wodzie z Dębic wróciła do normy, mieszkańcy 20 miejscowości mogą korzystać z wody jedynie po uprzednim zagotowaniu jej przez ok. 2 minuty i wystudzeniu. Surowa kranówka może być używana bez ograniczeń jedynie do brania prysznica, kąpieli i mycia, a także do spłukiwania toalety i celów gospodarczych.

Jak wyjaśnia PSSE w uzasadnieniu decyzji o warunkowej przydatności wody do spożycia, ogólną liczbę mikroorganizmów w wodzie w stanowią właściwe bakterie wodne oraz nieliczne glebowe, w zasadzie nieszkodliwe dla człowieka. Stwierdzenie licznej obecności tych mikroorganizmów w wodzie z wodociągu w Dębicach sugeruje wtóre zanieczyszczenie lub nadmierną zawartość substancji odżywczych. Może też świadczyć o istnieniu  warunków umożliwiających rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Wodociąg miejscowości Dębice zaopatruje w wodę 20 miejscowości położonych na terenie gm. włocławek: Dębice, Dobra Wola, Gróbce, Kolonia Dębice, Koszanowo, Kruszyn, Kruszynek, Ludwinowo, Łagiewniki, Markowo, Nowa Wieś, Pińczata, Poddębice, Smólsk, Sokołowo, Sykuła, Świętosław, Warząchewka Królewska, Warząchewka Nowa, Warząchewka Polska.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

kruszyniokkruszyniok

6 2

Próbki pobrane 16 lipca, ogłoszenie na stronie gminy 23 lipca. Żadnych ogłoszeń w okolicach Kruszyna, Dębic gmina nie wywiesiła. Dopiero teraz ddwloclawek napisał 25 lipca.
Leki biegunkowe pokończyły się w okolicy Kruszyna. 14:50, 25.07.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

proszę doczytaćproszę doczytać

3 1

Na stronie www.pssewloclawek.pl jest pełen komunikat i decyzja z dnia 23.07.2018 r. Pierwszy pobór próbek był w dniu 16.07, a drugi pobór 20.07. Oznaczenia mikrobiologiczne trwają 3 dni, więc 23.07 otrzymano wyniki badań wody i w tym dniu sanepid wydał decyzję i pojawiły się informacje. W Nowej Wsi wiszą komunikaty na tablicach ogłoszeń. 16:51, 25.07.2018


© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone