Zamknij

Gmina Włocławek inwestuje w odnawialne źródła energii

08:00, 02.11.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:55, 02.11.2020
Skomentuj Fot. depositphotos.com Fot. depositphotos.com

Gmina Włocławek inwestuje w odnawialne źródła energii. Dzięki funduszom unijnym na jej terenie już zostało wykonanych ponad 20 mikroinstalacji fotowoltaicznych. Będzie więcej. 

W dużym uproszczeniu fotowoltaika, a właściwie panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną.

Takie instalacje mogą powstać prawie wszędzie, np. na dachu domu czy w jego najbliższym otoczeniu. Montuje się je w kierunku południowym, żeby maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie. Efekt? Tańszy prąd, który posłuży choćby do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody.

Inwestując w fotowoltaikę przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, gdyż panele nie emitują CO2 ani żadnych innych szkodliwych substancji.

Na polskim rynku energii odnawialnej istotnym graczem są samorządy. To efekt dofinansowania takich inwestycji z Unii Europejskiej.

Dzięki funduszom unijnym na terenie Gminy Włocławek w najbliższym czasie powstaną łącznie 44 nowe instalacje fotowoltaiczne. 

 – Inwestowanie w odnawialne źródeł energii,  to przejaw nie tylko dbałości o środowisko, ale również oszczędności, ograniczania kosztów w gospodarstwach domowych. Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań mieszkańcy będą mniej płacić za energię elektryczną czy ogrzewanie

- zwraca uwagę Magdalena Korpolak-Komorowska, wójt Gminy Włocławek. 

W dniu 25 sierpnia 2020 roku podpisana została umowa między Gminą Włocławek a firmą SolarSpot Sp. z o.o z siedzibą w Komornikach na wykonanie zadania pn. Montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie gminy Włocławek.

Wykonawca dostarczy i zamontuje 44 mikroinstalacje fotowoltaicze na terenie Gminy Włocławek w ramach współfinansowania z Europejskiego Funduszu rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej 3. Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna w regionie Działanie 3.1. Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

W dniu 9 oraz 13 października odbyły się odbiory częściowe 24 sztuk wykonanych do tej pory instalacji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

BoloBolo

1 0

Tak na moje, to jeśli wszyscy będą mieli na dachu panele i podniosą poziom napięcia na swoich przyłączach, to energię będzie produkował i sprzedawał ten sąsiad, który ma najwyższe napięcie względem transformatora, tzn. kto ma najbliżej do transformatora i najniższe spadki napięcia na linii zasilającej, albo nielegalny autotransformator. Mówiąc krótko, energia płynie z góry na dół - nigdy odwrotnie, a każdemu się wydaje, że zaraz słoneczko wyjrzy zza chmury i będzie produkował energię na maksymalnej mocy paneli.

Czy może ktoś z praktycznym doświadczeniem napisać coś na ten temat?
Czy możliwe jest zarabianie na fotowoltaice, albo choćby spłacenie kosztów instalacji, jeśli zostanie upowszechniona na tyle, że każdy będzie produkował? 09:53, 03.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

VOLTVOLT

0 0

Prosument nie zarabia. Bez dotacji założyłem własnoręcznie 4,5kW za 14 tyś zł za prąd płaciłem miesięcznie 180zl teraz 25zł. instalacja pracuje 4 lata. Policz kiedy mi się ona spłaci. Z dotacją 5tys + 18% ulgi od wydatków spłata się skraca. Gdyby nieruchliwa pani wc prezydent załatwila dotacje unijne instalaca kosztowałaby połowę 19:53, 05.11.2020


reo

pkppkp

1 0

44 instalacje na całą gminę to 🤣. Czy Włocławek należy do gminy bo w PIT-ach piszę ze mieszkam w gminie włocławek. Wc prezydent Moraczeska obiecała że dla mieszkańców zorganizuje instalacje z funduszy unijnych. Mimo doktorskiego wykształcenia ta kobieta tego nie czuje i zajmuje się tylko sprzątaniem Pl Wolności. Widocznie do tego to wykształcenie potrzebne jak magisterskie do sprzątania szkół. 19:42, 05.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%