Zamknij

Tężnie i warzelnia soli wpisane na listę Pomników Historii. Zdecydował sam prezydent

Daniel WiśniewskiDaniel Wiśniewski 18:30, 04.12.2017 .
Skomentuj Świadectwem historii ciechocińskiej soli jest Zabytkowa Warzelnia Soli, gdzie w części nie używanej do produkcji utworzono muzeum, w którym znajduje się wiele eksponatów związanych z warzelnictwem i działalnością uzdrowiskową Ciechocinka. Fot. UM Ciechocinek Świadectwem historii ciechocińskiej soli jest Zabytkowa Warzelnia Soli, gdzie w części nie używanej do produkcji utworzono muzeum, w którym znajduje się wiele eksponatów związanych z warzelnictwem i działalnością uzdrowiskową Ciechocinka. Fot. UM Ciechocinek

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o wpisaniu na Listę Pomników Historii dwie nowe pozycje. Tym razem doceniony został Ciechocinek i jego kompleks tężniowy i warzelnia soli wraz z przyległymi parkami.

Po Biskupinie, Chełmnie i Toruniu, Ciechocinek jest czwartą miejscowością z województwa kujawsko-pomorskiego wpisaną na listę Pomników Historii. Odpowiednie rozporządzenie, przewodniczącemu Rady Miejskiej i prezesowi Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek S.A. zostało wręczone podczas uroczystej gali zorganizowanej w w Pałacu Prezydenckim 23 listopada. W spotkaniu brał udział także burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz i Aldona Nocna, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej i jednocześnie znana regionalistka. Słów uznania wobec małego miasta i jego myśli inżynieryjnej nie ukrywał prezydent kraju jednocześnie zwracając uwagę na rangę przyznanych wyróżnień.

- Czy ta lista jest ważna? Tak, w moim poczuciu jako prezydenta Rzeczypospolitej jest bardzo ważna. Dla budowania pewnego obrazu naszej pamięci historycznej, a zatem budowania także obrazu polskiej tradycji, dla rozwoju polskiej kultury, a więc rozwoju także i Rzeczypospolitej na przestrzeni 1050 lat jej istnienia. Jeżeli mówimy o myśli inżynierskiej, to wśród obiektów, które dziś są wpisywane na listę, można choćby wskazać tężnie ciechocińskie. Proszę o opiekę nad tymi wspaniałymi obiektami - mówił prezydent Andrzej Duda przed wręczeniem dokumentów.

Pomnik historii to jedna z czterech form ochrony zabytków w Polsce, określonych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Podczas gali w Pałacu Prezydenckim podobne wyróżnienia otrzymał m.in. zespół klasztorny w Gdańsku-Oliwie, zespół spichlerzy w Grudziądzu, dawny Pałac Biskupów i Katedra w Kielcach czy Kopiec Kościuszki w Krakowie.

Ciechocińska warzelnia przy ul. Solnej od 185 lat produkuje unikatową sól spożywczą tradycyjnymi metodami rzemieślniczymi. Z kolei tężnie to jedne z największych w Europie konstrukcje drewniane powiązane z przestrzenią edukacyjną i zdrowotną uzdrowiska. Obecnie, na liście znajduje się już 81 obiektów. Na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości na liście ma być ich równo 100.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MrMr

6 0

Gratulacje tylko te baseny solankowe mogły by powrócić do stanu idealnego. 18:49, 04.12.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

solankasolanka

0 0

To co jest przy tężniach teraz to są takie zbiorniki by woda odparowała i solanka była gęstsza ,a basen solankowy zarósł krzakami, drzewami , budynek szatni, natrysków popadł w ruinę. Basen solankowy w Ciechocinku był nawet scenerią dla jednego z odcinków kultowego filmu pt. Daleko od szosy. 13:43, 10.12.2017


reo
0%