Zamknij
REKLAMA

Nagrody za frekwencję w wyborach rozdane! Kto zgarnął kasę?

19:01, 02.06.2019 | Urząd Marszałkowski/oprac. N.S
REKLAMA
Skomentuj
We Włocławku do urn poszło 41,72 proc. uprawnionych. Fot. Natalia Seklecka

Urząd Marszałkowski rozdał nagrody dla samorządów z najwyższą frekwencją w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Włocławek z wynikiem 41,72% na voucher się nie załapał. 50 tys. na organizację imprezy kulturalnej zgarnął natomiast pobliski Ciechocinek.

Marszałkowskie bonusy za wysoką frekwencję otrzymają: Toruń, Brodnica i Ciechocinek oraz gminy Solec Kujawski i Osielsko (w powiecie bydgoskim).

- Te bonusy to oczywiście rzecz dodatkowa. Walczyliśmy przede wszystkim o to by nasz region miał własną reprezentację w PE, a warunkiem była wysoka frekwencja przy urnach. To się udało, mamy dwóch eurodeputowanych. To nasz wielki sukces – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Vouchery na organizację imprez kulturalnych przyznano na podstawie frekwencji wyborczej zanotowanej 26 maja podczas głosowania na europosłów. W oparciu o nią stworzono rankingi gmin w kategoriach: największe miasta regionu (tzw. prezydenckie), stolice powiatów ziemskich, pozostałe miasta, gminy miejsko-wiejskie i gminy wiejskie.

Pięć miast prezydenckich, w tym Włocławek, rywalizowało o Astrofestiwal 2020 – tematyczny festyn rodzinny z obserwacjami nieba, pokazami astronomicznymi i prelekcjami popularnonaukowymi, kosmiczną muzyką, konkursami oraz koncertem gwiazdy. W tym roku odbędzie się w Brodnicy, z Andrzejem Piasecznym w roli gwiazdy. W przyszłym – w Toruniu, gdzie w wyborach do PE uczestniczyło 52,05% uprawnionych. Taki wynik daje grodowi Kopernika prawo bycia gospodarzem imprezy, której organizacja to koszt rzędu 200 tys. zł.

Każda z gmin, które zwyciężyły w pozostałych rankingach, w tym Ciechocinek, otrzyma 50 tys. zł na organizację imprezy masowej we własnym zakresie.

- To pieniądze, które pozwalają na zaproszenie jednej z gwiazd dużego formatu polskiej sceny estradowej – zaznacza biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

W Ciechocinku do urn poszło 59,39% uprawnionych. To jeden z najlepszych wyników wśród wszystkich nagrodzonych samorządów. Większą frekwencję – 59,9% – miała tylko gm. Osielsko.

(Urząd Marszałkowski/oprac. N.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

lilalila

5 0

Czerwony włocławek nie chodzi na wybory ,woli narzekać jak jest źle w mieście !!! 14:46, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HahahaHahaha

2 0

Tak wielki sukces walczyliśmy o utrzymanie 3 mandatów zostały 2 . Sukces oj sukces naprawdę wielki sukces 20:12, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone