Zamknij
REKLAMA

Remont wchodzi w kolejny etap. Czy tężnie będą czynne w wakacje?

14:30, 28.06.2020 | .
Skomentuj Remont na terenie okołotężniowym trwa od marca. Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
REKLAMA

Na koniec 2021 roku ciechocińskie tężnie powinny już być po remoncie. Lepsze czasy ma też doczekać jeden z budynków przytężniowych, wokół którego już trwają prace.

O potrzebie gruntownego remontu tężni mówiło się od wielu lat. Zawsze w kasie, zarówno miasta, województwa, jak i kraju brakowało pieniędzy. W końcu po wielu próbach udało się zdobyć fundusze na modernizację.

Pieniądze na remont pochodzą z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego, a inwestorem rewitalizacji jest Uzdrowisko Ciechocinek. To oni administrują kompleksem tężni w imieniu samorządu województwa.

Remont na terenie okołotężniowym trwa od marca. Jako pierwsza modernizowana jest najmłodsza tężnia, licząca blisko 170 lat. Informaliśmy już, wykonawca zdążył usunąć z niej tarninę, która ze względu na zły stan wymagała wymiany w całości. Została ona pocięta i zutylizowana.

Docelowo, rewitalizację przejdą dwie zabytkowe tężnie, drewniane obiekty mierzące 15 metrów wysokości i 10 metrów szerokości. Zakres inwestycji obejmie odtworzenie zniszczonych elementów konstrukcyjnych, w tym wymianę drewnianych pali oraz naprawę fundamentów. Konstrukcje pokryje nowa tarnina sprowadzana z Bieszczad i Ukrainy. Modernizacja drugiej tężni ma ruszyć dopiero po zakończeniu sezonu letniego.

Jak udało się nam ustalić, aktualnie prowadzone są prace remontowe przy przepompowni.

- Doczeka się nowego dachu, rynien i rur spustowych oraz odświeżonej elewacji. Z tężni nr 3 usunięto już tarninę, a wysokiej klasy drewno zostanie wykorzystane do wykonania napraw podwalin, barierek, uchwytów, pomostów, schodów. Wszystkie prace idą zgodnie z harmonogramem

- informuje Uzdrowisko Ciechocinek S.A.

Zakończenie prac modernizacyjnych zaplanowano na koniec 2021 roku. Wartość całej inwestycji to 21,6 miliona złotych. Realizacja zadania możliwa jest dzięki 15 milionom złotych dofinansowania. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

fatlityfatlity

1 0

Czy tężnie będą czynne w wakacje? 21:11, 28.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lollol

1 0

Jeżeli was coś ominęło, to już są wakacje. 06:47, 29.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA