Zamknij

Zostajesz podczas wakacji w mieście? Mamy dla Ciebie propozycję!

11:00, 29.06.2014 Ł.D
Skomentuj fot. Łukasz Daniewski fot. Łukasz Daniewski

"Włocławek bez tajemnic" to cykl wakacyjnych artykułów, dzięki którym chcemy przybliżyć włocławianom wiedzę o najciekawszych zakątkach naszego miasta i zachęcić do ich bliższego poznania.

W pierwszej odsłonie naszej akcji zachęcamy do zwiedzenia Włocławka śladami społeczności ewangelickiej, która przed laty zamieszkiwała miasto i wywarła ogromny wpływ na jego kulturę i gospodarkę.

Miłośnikom turystyki miejskiej polecamy spacer "Szlakiem Ludwika Bauera", trasą opracowaną w 2011 roku przez słuchaczy Włocławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach projektu "Zagubione ślady społeczności ewangelickiej we Włocławku i okolicy".

Szlak, nazwany imieniem honorowego obywatela miasta, zasłużonego dla Włocławka działacza społecznego i gospodarczego, dotyczy siedmiu budynków w centrum Włocławka, rozpoczyna się u zbiegu Cyganki i Brzeskiej, gdzie w 1878 roku rozpoczęła działalność Fabryka Wódek Słodkich i Likierów" Ludwika Teodora Bauera. W ostatnich latach w budynku miało swoją siedzibę Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne Teatr "Nasz".

Kolejne punkty szlaku to dawna "Fabryka Maszyn Rolniczych i Odlewnia Żelaza" Hugo Muhsama z 1883 roku (obecnie market Kaufland") oraz charakterystyczny pałacyk Muhsama, znajdujący się na rogu ul. Kilińskiego i Kościuszki.

Czwarty punkt szlaku Ludwika Bauera to dawny biurowiec Wytwórni Wyrobów Drutowych i Gwoździ Karola Klauke. Dziś swoją siedzibę ma tutaj Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Ze społecznością ewangelicką związany jest również gmach Liceum (wcześniej Gimnazjum) Ziemi Kujawskiej, którego współzałożycielem był Ludwik Bauer. Do dziś w szkole widnieje tablica pamiątkowa poświęcona Ludwikowi Bauerowi i jego żonie, Adeli.

W śródmieściu warto również zobaczyć gmach dawnego Ewangelickiego Domu Miłosierdzia, założonego w 1905 roku (u zbiegu Słowackiego i Mickiewicza) oraz Kościół Ewangelicki przy ul. Brzeskiej. Ogrodzenie świątyni w 1897 roku ufundował Ludwik Bauer.

(Ł.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

WłocławianinWłocławianin

9 0

Myślę, że szlak Ludwika Bauera (Przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego, Nadburmistrza Włocławka, potem burmistrza oraz założyciela i prezesa Włocławskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu, et cetera, et cetera, ert cetera...) skończy się na cmentarzu komunalnym (ul Chopina 3/5) przy ewidentnie zaniedbanym przez kolejne Władze Miasta sarkofagu, miejsca jego wiecznego spoczynku. Warto, aby Mieszkańcy zobaczyli jak wygląda grób tego bardzo zasłużonego dla Miasta, Honorowego Obywatela Włocławka, którego imieniem nazwano ulicę. Mam nadzieję, że Twórcy szlaku, Słuchacze Włoclawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uwzględnili istotne miejsce w tej drodze poznania historii Miasta. 23:34, 28.06.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

xaxierxaxier

13 2

codziennie mijam te rudery i menelstwo i nie chcę słyszeć historii tych ruder bo będzie jeszcze bardziej żal. 00:12, 29.06.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LHLH

6 0

W budynku na Cygance był klub "Społem" dzieci uczyły się tańczyć między innymi breakdance. Odbywały się tam próby zespołu Roma. 00:23, 29.06.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tomek GTomek G

0 0

jeżdżę trochę po Polsce i świecie ,ale takie dużej ilości znaków drogowych nigdzie nie widziałem .Czy ktoś mi może wytłumaczyć czemu jest tyle tych znaków ? a może mnie się zdaje ? 16:35, 30.06.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FachusFachus

0 0

"Fabryka Maszyn Rolniczych i Odlewnia Żelaza" Hugo Muhsama, wszyscy piszą że była żeliwa a nie żelaza skont macie takie info? 20:47, 29.05.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%