Zamknij

Włocławianie boją się koronawirusa? Gdzie mają szukać pomocy?

18:48, 28.06.2020 RED. Aktualizacja: 13:24, 30.06.2020
Skomentuj

Jak radzić sobie ze stresem spowodowanym przez pandemię? Jak w sposób rozważny i bezpieczny korzystać z uroków tegorocznego lata? Rozmawiamy z zastępcą prezydenta Włocławka Domicelą Kopaczewską.  

Ryzyko zakażenia, izolacja - te pojęcia kojarzą nam się z wprowadzonymi obostrzeniami w walce przeciw COVID-19. Tymczasem sama izolacja wiąże się z problemami dorosłych i dzieci przebywających  w domu wiele godzin. Z czym musimy się zmierzyć  i jak sobie radzić?

Powszechnym i niepokojącym zjawiskiem jest stres. Mnóstwo osób – jak wynika z raportów przeprowadzanych badań - w okresie pandemii doświadcza natężonego stresu i pogorszenia stanu zdrowia psychicznego. Źródło stresu związane jest  z ograniczeniem kontaktów z ludźmi i braku poczucia wolności. Nasze utrwalone schematy funkcjonowania, nawyki i rytuały zostały zburzone.

Najgorszym doradcą jest wtedy alkohol.  Nadużywanie go  prowadzi do obniżenia nastroju,  stanów lękowych, depresji i innych zaburzeń psychicznych. Mało kto zdaje sobie sprawę, że alkohol jest potężnym depresantem w okresie izolacji. Właśnie dlatego nie można traktować picia jako sposobu na radzenie sobie ze stresem, który w czasie epidemii towarzyszy większości z nas.

Czy izolacyjny stres dotyka tylko dorosłych?

Absolutnie nie. Dzieci i młodzież dotyka w takim samym wymiarze. Pogarsza się ich stan psychiczny.  Nauka zdalna na taką skalę to  nowy sposób nauki w Polsce, więc  odczuwają brak  bezpośredniego kontaktu z nauczycielami i kolegami. W domu spędzają znacznie więcej czasu, niż dotychczas, siłą rzeczy dłużej przed monitorami komputerów i smartfonów. 

Można im pomóc zanim potrzebna będzie terapia?

Przede wszystkim poświęcać więcej uwagi, aby nie przegapić momentu,  w którym będą musieli sami zmierzyć się z własną słabością. Wykorzystać szansę pogłębienia relacji z dzieckiem. Relacje wypracowane obecnie mogą zaprocentować w przyszłości.

Pomagać pozytywie. Chwalić jak najczęściej jednocześnie wymagając. Na bieżąco śledzić postępy w zdalnej nauce. Starajmy się używać pozytywnego języka i panować nad sobą.  Mówić spokojnie, bo złe emocje napędzają obie strony, a czas izolacji to ogromna próba dla dzieci i młodzieży. Dać dziecku jeszcze więcej wsparcia i empatii.

Dzwonić do babć, dziadków i organizować wspólne rozmowy. Pomagać starszemu dziecku połączyć się przez internet z przyjaciółmi, proponować video rozmowy etc.

Jak sobie radzić z samym sobą  w warunkach izolacji?

Koniecznie nauczyć się  umiejętnie redukować napięcie. Wielu osobom pomagają techniki relaksacyjne, dla innych niezbędne jest wsparcie zewnętrzne.  Pomimo izolacji nie wolno zapominać o aktywności fizycznej. Namawia do tego Światowa Organizacja Zdrowia. Do niedawna nie mogliśmy iść na fitness, ani na siłownię na świeżym powietrzu, ale proste ćwiczenia z wirtualnym instruktorem możemy wykonać w domu, np. przysiady lub tzw. brzuszki. Czujemy się przytłoczeni? Umówmy się na video rozmowę z przyjaciółmi.

W dobie pandemii coraz głośniej mówi się o problemach związanych z pogłębianiem się agresji i przemocy w rodzinie. Dlaczego? Gdzie szukać pomocy?

Straszne zjawisko. Cierpią na tym dzieci. Okres izolacji to dla części Polaków prawdziwy koszmar. Dotychczas w wielu domach małżonkowie przez większość tygodnia mijali się w drzwiach.  Stres, odcięcie od znajomych, brak ruchu, lęk o przyszłość – to wszystko powoduje ogromne napięcie, które bywa rozładowywane na najbliższych. Zdarza się, że słyszymy za ścianą krzyki i wyzwiska. Przemoc nie jest prywatną sprawą. Obowiązkiem jest reagować w takich sytuacjach. Dzwonić pod numer 112.

Prawo chroni osoby pokrzywdzone. Są one uprawnione do bezpłatnej pomocy medycznej, psychologicznej oraz prawnej. Mogą także skorzystać z porad socjalnych, zawodowych i rodzinnych. Obecne przepisy nakazują także sprawcy przemocy fizycznej zagrażającej życiu lub zdrowiu domowników bezzwłocznie opuścić mieszkanie. Agresor dostanie także zakaz zbliżania się do ofiar. Sankcje natychmiast wyegzekwuje policja, a sądy w błyskawicznym trybie zajmą się sprawą.

Przeciw agresorom działa też   Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" www.niebieskalinia.pl .  We Włocławku wsparcia psychologicznego udziela  Sekcja Specjalistycznej Pomocy Rodzinie i Interwencji Kryzysowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Psycholodzy prowadzą codzienny dyżur telefoniczny. Dyżur odbywa się w godzinach 9.00-13.00.

MOPR zachęca do kontaktu telefonicznego, mailowego oraz poprzez komunikator internetowy -  Skype.

Dane kontaktowe: informacje telefoniczne w godzinach pracy Ośrodka (7.30-15.30).Tel: 54 413- 50-96 w.52 adres email [email protected], skype: MOPR Włocławek

A problemy typowe dla nastolatków?  Nadchodzi „niezwyczajny” okres wakacyjny?

          Trudny to dla nich czas jak dla reszty rodziny. Kontakt z osobami spoza środowiska domowego, jest bardzo ważny i działa odświeżająco. Dlatego  wielu  nastolatków jest w obecnej sytuacji zagubionych; nie radzą sobie z nauką, brakuje im bezpośredniego kontaktu z kolegami i ulubionymi nauczycielami, do których mają zaufanie. Nasze poczucie, że nastolatek zamknięty w swoim pokoju jest bezpieczny i nie działają na niego pokusy sięgania po substancje psychoaktywne, może być bardzo złudne. Dom daje tylko iluzję bezpieczeństwa. Jeśli dzieci są przeciążone nadmiarem zadań i nie radzą sobie z nimi, to ta sytuacja stwarza ryzyko. Mogą zacząć sięgać po alkohol, żeby poradzić sobie z trudnymi emocjami i napięciem.  Nie powinniśmy dopuszczać do tego, by nastolatek całe dnie spędzał przed ekranem komputera czy z telefonem w ręce, ale odcinanie go od technologii też nie jest dobrym pomysłem, bo dziś są one jedynym sposobem na podtrzymanie kontaktów z rówieśnikami. Należy po prostu zwracać większą uwagę na ochronę dzieci przed szkodliwymi treściami w sieci, a przede wszystkim szukać atrakcyjnych alternatyw. Świetnie działają kontakty z pedagogiem szkolnym telefoniczne lub przez komunikatory, jeśli taka możliwość istnieje.

             Jak już wspomniałam obecnie rodzice powinni okazywać dorastającym dzieciom jeszcze więcej wsparcia i empatii niż zazwyczaj. Nie należy bagatelizować tego, że czują strach czy smutek. Warto wiedzieć, że symptomami przedłużającego się stresu są m.in. irytacja i obniżony nastrój, dolegliwości fizyczne (bóle głowy i brzucha, problemy ze snem i koncentracją.Oprócz rozmów koniecznie przypominać powinniśmy o obowiązujących w czasie pandemii zasadach postepowania.  Uświadamiać, że nawet teraz, gdy dozwolone są imprezy z ograniczoną ilością uczestników, to ryzyko się nie zmniejsza. Wakacje kojarzyć w tym roku z ostrożnością. Zachowywać trzeba konieczną odległość,  pamiętać o maseczkach. Unikać wszelkich używek. Nastolatek musi nauczyć się  narzucać samemu sobie  dyscyplinę.

Korzystajmy z uroków tegorocznego lata w sposób rozważny i bezpieczny. Życzę Państwu spokojnego wypoczynku.

(RED.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Wystraszona onaWystraszona ona

5 0

W tej chwili wyciągam wtyczkę z prądu. Kto wie czy ten wirus nie roznosi się przez komputer, zakleiłam też szczelnie okna i drzwi. Mam w mieszkaniu z 40 stopni, zaduch że oddychać nie idzie, ale mam nadzieję że przynajmniej wirusa nie będzie. 14:04, 30.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

młodymłody

3 1

Jasne,masz rację wszystko to jest lepsze od zachorowania na covid. 14:19, 30.06.2020


reo

ElliElli

4 1

i kto to się wypowiada na ten temat Pani która niegdyś miała problem alkoholowy dajcie spokój !
08:18, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REWOLUCJA REWOLUCJA

2 0

MI BEDZIE POTRZEBA TERAPIA JAK ZLIKWIDUJĄ PRZEDSIEBORCÓW TE ZJADLIWE KORPORACJE WYKUPUJĄC PAŃSTWA, BAWIĄCA SIE MAMONĄ MYŚLĄ ŻE ŚWIAT I ZIEMIA NALEŻY DO 1 PROCENTA BOGATYCH LUDZI TFUU TO DZIEKI NAM ODDYCHACIE I ŻYJECIE PASOŻYTY BEZ NAS JESTEŚCIE NIKIM 16:18, 12.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%