Zamknij

Włocławek właśnie znalazł się w elitarnym gronie miast europejskich. Wszystko przez tę jedną publikację

11:30, 22.11.2017 G.S.
Skomentuj Rycina przedstawiająca Włocławek ze zbiorów MZKiD. Rycina przedstawiająca Włocławek ze zbiorów MZKiD.

Ukazał się atlas historyczny Włocławka. O tym, jak ważna jest to publikacja, Dzień Dobry Włocławek rozmawia z kierownikiem Muzeum Historii Włocławka, Tomaszem Wąsikiem. 

Dzień Dobry Włocławek: Ukazanie się na rynku wydawniczym publikacji z serii Atlas historyczny miast polskich, t. II: Kujawy, z. 4: Włocławek, pod redakcją prof. Romana Czai wydanej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu to ważne wydarzenie dla naszego miasta?                                                                                                                                                                                                                               

Tomasz Wąsik: Włocławek znalazł się w elitarnym gronie miast europejskich, które posiadają atlasy historyczne, czyli publikacje zawierające zbiory map ukazujące przemiany danego miasta na przestrzeni wieków. Zaczęto wydawać je w połowie lat 60-tych ubiegłego wieku z inicjatywy Międzynarodowej Komisji Historii Miast. Chodziło z jednej strony o kultywowanie pamięci, z drugiej o pokazywanie, jak europejskie miasta się rozwijały. Polska przystąpiła do tego projektu dopiero po przemianach ustrojowych. Niewiele miast ma takie atlasy. 

Ukazanie się atlasu historycznego Włocławka to ważne wydarzenie. Bez wsparcia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika taka publikacja nigdy by się nie ukazała. Pracowało przy niej grono specjalistów historyków, profesorów UMK i kartografów.  Profesor Roman Czaja to specjalista w dziedzinie geografii historycznej. Na UMK prowadzi pracownię atlasu historycznego. 

Kto korzysta z atlasów historycznych?

Atlasy historyczne zawierają materiał, do którego sięga się przy różnego rodzaju działaniach urbanistycznych i architektonicznych. Są podbudową historyczną, na której można się wesprzeć na przykład podczas procesu rewitalizacji. Nie korzystają z nich jednak tylko urbaniści i architekci. Są także pomocą dydaktyczną dla dzieci, młodzieży, studentów. To kompendium wiedzy o przemianach w układzie przestrzennym miasta od jego zarania, czyli od czasów Średniowiecza, do czasów obecnych. 

Atlas to też informacje, gdzie poszukiwać materiałów, podstawowe informacje na temat ikonografii, kartografii i co najważniejsze - reprodukcje map. 

Będąc mieszkańcem Włocławka warto mieć tę publikację domu. 

Absolutnie! Mapy i plany, które znajdują się w tym atlasie, są praktycznie nieosiągalne. Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak rozwijał się Włocławek, jak wyglądał w Średniowieczu, jaki miał zasięg w danym czasie, kiedy i jak się rozrastał, jaki charakter miała zabudowa poszczególnych dzielnic, tam to wszystko można zobaczyć. 

To nie jest jakaś publikacja "ciężka", wyłącznie naukowa, zastrzeżona dla wąskiej grupy odbiorców. Ktoś kto się interesuje miastem jak najbardziej powinien ją w swej biblioteczce mieć.

Ideą tego atlasu jest też niejako chronienie zabytkowych dzieł kartograficznych, generalnie niedostępnych, pokazywanych jedynie w katalogach on-line, albo  reprodukowanych przy okazji jakiś publikacji. Tu mamy je zebrane wszystkie - od Komisji Dobrego Porządku, czyli od roku 1787, poprzez plany z połowy XIX wieku - plan urbanistyczny Włocławka, czy projekt budowy bulwarów. Do tego dołączona jest najważniejsza ikonografia, pokazująca jak to miasto wyglądało. To daje wyobrażenie, jak miasto się zmieniało, kształtowało na przestrzeni lat.    

W najbliższy czwartek, 23 listopada o godz. 17.00 w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Słowackiego 1a, odbędzie się odbędzie się spotkanie promujące atlas historyczny Włocławka. 

Warto na nie przyjść. Będą autorzy, którzy, myślę, opowiedzą, jak atlas powstawał. To wyjątkowa okazja, aby posłuchać ludzi, którzy na co dzień pracują na UMK i mają bardzo duża wiedzę w tego typu kwestiach. Zapraszam i architektów, i ludzi interesujących się starymi mapami, i przede wszystkim tych, którzy są zainteresowani historią miasta. Będzie można też kupić atlas.    

 

                            

(G.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

uliczkauliczka

4 1

witam, ile kosztuje atlas? 12:41, 22.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

gggggg

5 2

Atlas historyczny, bo to miasto to już historia...
Tylko aktorów do przedstawienia "Dziady" Mickiewicza jest tu na pęczki...
Gdzie jest młodzież???
Wszyscy uciekają z tego grajdołu rządzonego przez Lubrańczyka 17:12, 22.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rachela 39Rachela 39

1 2

Tak promują te muzea, a jak się pójdzie w weekend lub popołudniu zwiedzać to niema kto obsługiwać. Zawsze a to jest 1 na zmianie, a to trzeba czekać w holu bo "Panie" piją kawę...
Zapytać o coś to zaraz, że trzeba sobie przeczytać, więc ja się pytam jaką oni tam mają wiedzę.
A na bulwarach to już w ogóle... 18:43, 22.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WisznuWisznu

1 0

Taaaa i widać jak w trakcie pracy sobie chodzą jak chcą, a wiem bo mieszkam po sąsiedzku...
Urlopik to tam nie obowiązuje napewno;-)
18:47, 22.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wisznu47Wisznu47

1 0

Taaaa i widać jak w trakcie pracy sobie chodzą jak chcą, a wiem bo mieszkam po sąsiedzku...
Urlopik to tam nie obowiązuje napewno;-)
18:48, 22.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%