Zamknij

Ten artysta to duma Włocławka. Zobacz, jak uczczono jego pamięć

16:30, 04.04.2019 N.S Aktualizacja: 09:45, 05.04.2019
Skomentuj Fot. Natalia Seklecka Fot. Natalia Seklecka

- Rzadko komu zdarza się, żeby celebrować jego pamięć w taki sposób – mówi o Stanisławie Zagajewskim Piotr Nowakowski, dyrektor włocławskiego muzeum. Tradycyjnie władze miasta i pracownicy instytucji kultury uczcili rocznicę śmierci rzeźbiarza wizytą na jego grobie oraz rozstrzygnięciem konkursu jego imienia.

Stanisław Zagajewski zmarł 4 kwietnia 2008 roku. Tradycją jest, że w dniu jego śmierci władze miasta i miejskie instytucje kultury wspominają artystę, który przez ponad cztery dekady żył i tworzył we Włocławku.

- Rzadko komu zdarza się, żeby celebrować jego pamięć w taki sposób – mówi Piotr Nowakowski, dyrektor Muzeum ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. – W dniu jego śmierci, a więc 4 kwietnia spotykamy się najpierw przed grobem Stanisława Zagajewskiego, a następnie z młodzieżą na jego ekspozycji stałej w muzeum. Z tego byłby niezmiernie zadowolony, ponieważ kochał młodzież i lubił się z nią spotykać.

>> ZOBACZ ZDJĘCIA ZE ZŁOŻENIA KWIATÓW NA GROBIE ARTYSTY <<

Podczas spotkania na wystawie rzeźb włocławskiego artysty nagrodzono najlepsze prace, które powstały w ramach XI konkursu im. Stanisława Zagajewskiego w CK Browar B. oraz zostały na niego nadesłane z różnych stron kraju.

- Konkurs im. Stanisława Zagajewskiego od trzech lat ma rangę ogólnopolską i jak się okazuje to był bardzo dobry pomysł, ponieważ konkurs się rozrasta i jest coraz bardziej popularny. Dzięki temu osiągamy też założony cel – mówi Lidia Piechocka-Witczak, dyrektor CK Browar B.

Wspomnianym celem jest podtrzymywanie pamięci o artyście związanym z Włocławkiem i propagowanie jego niezwykłej twórczości. O tym, że cel po raz kolejny udało się osiągnąć, najlepiej świadczy liczba prac, które oceniło konkursowe jury. O nagrody walczyło 97 rzeźb wykonanych na miejscu oraz 151 nadesłanych z całej Polski.

Rzeźby młodych artystów oceniało jury w składzie: przewodniczący – Adam Zapora, kustosz w dziale sztuki muzeum, artystka Janina Twardy, Barbara Adamczyk z pracowni konserwacji zabytków muzeum oraz artysta Mariusz Konczalski. Nagrody i wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach wiekowych w przypadku prac wykonanych na miejscu oraz w kategorii prac nadesłanych. Grand Prix otrzymała Natalia Wieczorkowska z V LO we Włocławku.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że moja rzeźba została doceniona. To portret Stanisława Zagajewskiego, który trzyma swoją rzeźbę. Zainspirowało mnie życie i twórczość tego artysty. Stanisław Zagajewski jest dla mnie niezwykłą postacią i uwielbiam jego rzeźby – przyznaje laureatka głównej nagrody.

Wystawa pokonkursowa jest prezentowana w Zbiorach Sztuki. Będzie można ją oglądać do 5 maja.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

BoloBolo

5 0

tylko szkoda że ulica jego nazwiskiem jest zasyfiała nikt z miasta nie sprząta tej ulicy !!! a niby mieszka tam nasza zastępczyni prezydenta. Ale co tam mieszkała kiedyś na wsi 16:41, 04.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Stały czytelnikStały czytelnik

2 0

Były zbierane podpisy i jakoś upadło, to wszystko z tego względu że do budżetu obywatelskiego mieszkańcy sródmieścia wybrała pomalowanie płotu szkolnego. 16:48, 04.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZadzioraZadziora

4 5

Jak słyszę o tym lepiglinie "duma Włocławka" to mnie ogarnia pusty śmiech. Naprawdę nie było w tym mieście godniejszych osób ? Czy ktoś z tych wychwalających jego dokonania widział Go na oczy ? Pamięta jak wyglądał, jak mówił ? 16:51, 04.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kuratorekkuratorek

1 0

miał bilecik karny ;
kurator sądowy sama mówiła że właśnie lubił młode dziewczynki dlatego go odwiedzała ,
chociaż oni sobie równi
01:37, 05.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

teresaa61teresaa61

3 0

Ciekawe, czy delegacja z UM zdążyła porozmawiać z pracownikami administracji na temat ich minimalnych i jednocześnie żałosnych zarobków oraz umów śmieciowych zawieranych z częścią z nich i wytłumaczyć co jest tego powodem? Skoro jest przyzwolenie władz na to, żeby bardziej na cmentarzu opłacało się być grabarzem niż urzędnikiem to, czy nie jest coś nie tak w tym miejscu???Aha, moja ostatnia wizyta z powodu ograniczonej do 2 osób kadry pracowniczej trwała 2,5 godziny i prawie cały ten czas spędziłam w kolejce na korytarzu... 01:53, 05.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do Pani NataliiDo Pani Natalii

2 0

Może i artystka z tej Pani Natalii ale oszukuje ludzi sprzedając swoje rzeźbione figurki jako oryginały. Po otrzymaniu pieniędzy znika. Kiepska duma. 17:33, 31.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%